EIA: Spojené státy jsou na cestě stát se do 10 let čistým energetickým vývozcem

DomůElektřinaEIA: Spojené státy jsou na cestě stát se do 10 let čistým energetickým vývozcem

Podle předpovědí americké agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) by se Spojné státy mohly do roku 2026 stát vzhledem k rostoucím exportům zemního plynu a klesajícímu dovozu ropných produktů čistým energetickým vývozcem. Přestože země disponuje značnými energetickými zdroji, je již od poloviny 20. století z energetického hlediska nesoběstačná.

Referenční scénář letošního energetického výhledu počítá s 5% růstem celkové spotřeby energie v období mezi lety 2016 a 2040, přičemž v případě scénáře vysokého ekonomického růstu by mohla stoupnout až o 11 %. Na straně výroby referenční scénář počítá s růstem o 20 % v čele s obnovitelnými zdroji a rostoucí těžbou ropy a zemního plynu.

Spojené státy jsou čistým dovozcem energie a energetických surovin již od roku 1953. Situace se nicméně začíná pomalu měnit poté, kdy se americký kongres dohodl na konci roku 2015 na zrušení 40 let starého zákazu vývozu ropy.

 „Spojené státy by mohly být zcela, podle již dříve používané fráze, energeticky nezávislými,“ cituje agentura Reuters vyjádření vedoucího EIA Adama Sieminskiho.

Nejvýznamnějšími energetickými komoditami, se kterými Spojené státy obchodují, jsou surová ropa a její produkty. Země je nyní dovozcem i vývozcem ropných produktů, kdy dováží zejména surovou ropu a následně exportuje benzin a naftu.

Nejvyšší prostor nabízí plyn

Další možnosti růstu v exportu EIA předpokládá u zemního plynu, který USA dlouhodobě vyváží do Kanady či Mexika. Vyšší růst má podpořit zejména vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) do vzdálenějších regionů.

Spojené státy jsou rovněž čistým vývozcem uhlí (včetně koksu), nicméně v této oblasti EIA žádný významný růst exportu vzhledem ke konkurenci v podobě ostatních globálních producentů nepředpokládá.