Globální spotřeba energie vzroste do roku 2035 o třetinu, uvádí studie BP

DomůElektřinaGlobální spotřeba energie vzroste do roku 2035 o třetinu, uvádí studie BP

Celosvětová spotřeba energie má v průběhu následujících 20 let stoupnout o 34 %. Hlavními důvody nárůstu poptávky po energii budou podle britské společnosti BP růst světové populace a ekonomiky. Nejvýraznějšího rozvoje by se měly dočkat obnovitelné zdroje, nejmenšího růstu naopak uhlí.

I za současné situace na světových energetických trzích a poklesu tempa rozvoje Čínské ekonomiky poroste v horizontu následujících 20 let poptávka po energii. Podle posledního vydání BP Energy Outlook vzroste světová spotřeba energie do roku 2035 o 34 %, v průměru tedy o 1,4 % ročně. Následující dekády by měly být ve znamení značných změn v energetických mixech zemí a přechodu k nízkouhlíkové energetice.

Vývoj globální spotřeby energie a jednotlivých zdrojů energie. Zdroj: BP

„V době poklesu cen ropy a plynu není důležité pouze přizpůsobit se současným těžkým podmínkám, ale rovněž připravit se na budoucí výzvy. Energetika je běh na dlouhou trať a my potřebujeme dlouhodobou perspektivu, jak se bude prostředí, v němž se pohybujeme, vyvíjet.“

Bob Dudley, generální ředitel skupiny BP

Ropa a plyn zůstanou klíčovými zdroji energie

Navzdory rapidnímu nárůstu významu jiných zdrojů, zůstanou fosilní paliva podle BP dominantním zdrojem energie, přičemž pokryjí až 60 % očekávaného nárůstu poptávky. V roce 2035 by se poté měly podílet na celkové spotřebě energií z 80 %.

Největšího nárůstu poptávky ve skupině fosilních paliv by se měl s 1,8 % dočkat zemní plyn, následovaný ropou s necelým jedním procentem. Nejpomalejším tempem poroste poptávka po uhlí, jehož podíl na energetickém mixu má v roce 2035 dosáhnout historického minima, přičemž jeho roli druhého nejvýznamnějšího zdroje energie má nahradit právě zemní plyn.

Roční nárůst v poptávce po jednotlivých zdrojích energie. Zdroj: BP

Více než z poloviny by se měl na nárůstu poptávky podílet sektor elektroenergetiky, přičemž třetinu z potřebné energie pokryjí obnovitelné zdroje. Významný růst světových ekonomik se projeví v rostoucí poptávce po ropě, zejména v Číně a Indii.