Domů
Elektřina
Globální spotřeba energie vzroste do roku 2035 o třetinu, uvádí studie BP

Globální spotřeba energie vzroste do roku 2035 o třetinu, uvádí studie BP

Celosvětová spotřeba energie má v průběhu následujících 20 let stoupnout o 34 %. Hlavními důvody nárůstu poptávky po energii budou podle britské společnosti BP růst světové populace a ekonomiky. Nejvýraznějšího rozvoje by se měly dočkat obnovitelné zdroje, nejmenšího růstu naopak uhlí.

I za současné situace na světových energetických trzích a poklesu tempa rozvoje Čínské ekonomiky poroste v horizontu následujících 20 let poptávka po energii. Podle posledního vydání BP Energy Outlook vzroste světová spotřeba energie do roku 2035 o 34 %, v průměru tedy o 1,4 % ročně. Následující dekády by měly být ve znamení značných změn v energetických mixech zemí a přechodu k nízkouhlíkové energetice.

Vývoj globální spotřeby energie a jednotlivých zdrojů energie. Zdroj: BP

„V době poklesu cen ropy a plynu není důležité pouze přizpůsobit se současným těžkým podmínkám, ale rovněž připravit se na budoucí výzvy. Energetika je běh na dlouhou trať a my potřebujeme dlouhodobou perspektivu, jak se bude prostředí, v němž se pohybujeme, vyvíjet.“

Bob Dudley, generální ředitel skupiny BP

Ropa a plyn zůstanou klíčovými zdroji energie

Navzdory rapidnímu nárůstu významu jiných zdrojů, zůstanou fosilní paliva podle BP dominantním zdrojem energie, přičemž pokryjí až 60 % očekávaného nárůstu poptávky. V roce 2035 by se poté měly podílet na celkové spotřebě energií z 80 %.

Největšího nárůstu poptávky ve skupině fosilních paliv by se měl s 1,8 % dočkat zemní plyn, následovaný ropou s necelým jedním procentem. Nejpomalejším tempem poroste poptávka po uhlí, jehož podíl na energetickém mixu má v roce 2035 dosáhnout historického minima, přičemž jeho roli druhého nejvýznamnějšího zdroje energie má nahradit právě zemní plyn.

Roční nárůst v poptávce po jednotlivých zdrojích energie. Zdroj: BP

Více než z poloviny by se měl na nárůstu poptávky podílet sektor elektroenergetiky, přičemž třetinu z potřebné energie pokryjí obnovitelné zdroje. Významný růst světových ekonomik se projeví v rostoucí poptávce po ropě, zejména v Číně a Indii.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Fiala pro HN: Vláda zvažuje restrukturalizaci ČEZ, možností je rozdělení firmy
19. květen 2022, 19:01
Ministr Stanjura nechá prověřit loňské prominutí DPH u plynu a elektřiny. Chce zjistit, zda bylo zákonné
19. květen 2022, 14:01
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Milan Vaněček
13. únor 2016, 16:44

Přání otcem myšlenky. Je vidět že studii dělal British Petrol.

Ale ať dělá studii kdokoliv (s výjimkou ČEZu), vychází mu že nárust spotřeby energií je v rozvíjejících se ekonomikách, ne v ekonomikách OECD. V nejvyspělejších ekonomikách, jako Německo energetická spotřeba nepatrně klesá i při solidním růstu HDP.

Josef
18. únor 2016, 20:51

Žvanění o OZE je tady už od roku 1990, zatím tyto zdroje pokrývají asi 1,3% potřeb lidstva, myslím tedy slunce , vítr a geotermální energie. tento podíl byl dosažen jen díky naprosto brutálním dotacím. Skutečné ceny těchto zdrojů už nebudou klesat , protože jsou nestabilní a o co klesnou ceny panelů a střídačů o to stoupne cena regulace, takže zůstanou drahé a jejich cena bude s tím jak poroste jejich podíl růst ne klesat. Osobně myslím ,že BP jejich vliv v příštích 20 letech spíše nadsadila.

Milan Vaněček
18. únor 2016, 21:39

Žvanit mohu já i vy. Ale to že v USA investují už řadu let investoři svoje peníze převážně do OZE je skutečnost a ne žvanění. Asi k tomu mají důvod , na nátlak z Bruselu to nebude.....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se