Domů
Elektřina
Globální spotřeba energie vzroste do roku 2035 o třetinu, uvádí studie BP

Globální spotřeba energie vzroste do roku 2035 o třetinu, uvádí studie BP

Celosvětová spotřeba energie má v průběhu následujících 20 let stoupnout o 34 %. Hlavními důvody nárůstu poptávky po energii budou podle britské společnosti BP růst světové populace a ekonomiky. Nejvýraznějšího rozvoje by se měly dočkat obnovitelné zdroje, nejmenšího růstu naopak uhlí.

I za současné situace na světových energetických trzích a poklesu tempa rozvoje Čínské ekonomiky poroste v horizontu následujících 20 let poptávka po energii. Podle posledního vydání BP Energy Outlook vzroste světová spotřeba energie do roku 2035 o 34 %, v průměru tedy o 1,4 % ročně. Následující dekády by měly být ve znamení značných změn v energetických mixech zemí a přechodu k nízkouhlíkové energetice.

Vývoj globální spotřeby energie a jednotlivých zdrojů energie. Zdroj: BP

„V době poklesu cen ropy a plynu není důležité pouze přizpůsobit se současným těžkým podmínkám, ale rovněž připravit se na budoucí výzvy. Energetika je běh na dlouhou trať a my potřebujeme dlouhodobou perspektivu, jak se bude prostředí, v němž se pohybujeme, vyvíjet.“

Bob Dudley, generální ředitel skupiny BP

Ropa a plyn zůstanou klíčovými zdroji energie

Navzdory rapidnímu nárůstu významu jiných zdrojů, zůstanou fosilní paliva podle BP dominantním zdrojem energie, přičemž pokryjí až 60 % očekávaného nárůstu poptávky. V roce 2035 by se poté měly podílet na celkové spotřebě energií z 80 %.

Největšího nárůstu poptávky ve skupině fosilních paliv by se měl s 1,8 % dočkat zemní plyn, následovaný ropou s necelým jedním procentem. Nejpomalejším tempem poroste poptávka po uhlí, jehož podíl na energetickém mixu má v roce 2035 dosáhnout historického minima, přičemž jeho roli druhého nejvýznamnějšího zdroje energie má nahradit právě zemní plyn.

Roční nárůst v poptávce po jednotlivých zdrojích energie. Zdroj: BP

Více než z poloviny by se měl na nárůstu poptávky podílet sektor elektroenergetiky, přičemž třetinu z potřebné energie pokryjí obnovitelné zdroje. Významný růst světových ekonomik se projeví v rostoucí poptávce po ropě, zejména v Číně a Indii.

Komentáře

(3)

Milan Vaněček

13. únor 2016, 16:44

Přání otcem myšlenky. Je vidět že studii dělal British Petrol.

Ale ať dělá studii kdokoliv (s výjimkou ČEZu), vychází mu že nárust spotřeby energií je v rozvíjejících se ekonomikách, ne v ekonomikách OECD. V nejvyspělejších ekonomikách, jako Německo energetická spotřeba nepatrně klesá i při solidním růstu HDP.

Josef

18. únor 2016, 20:51

Žvanění o OZE je tady už od roku 1990, zatím tyto zdroje pokrývají asi 1,3% potřeb lidstva, myslím tedy slunce , vítr a geotermální energie. tento podíl byl dosažen jen díky naprosto brutálním dotacím. Skutečné ceny těchto zdrojů už nebudou klesat , protože jsou nestabilní a o co klesnou ceny panelů a střídačů o to stoupne cena regulace, takže zůstanou drahé a jejich cena bude s tím jak poroste jejich podíl růst ne klesat. Osobně myslím ,že BP jejich vliv v příštích 20 letech spíše nadsadila.

Milan Vaněček

18. únor 2016, 21:39

Žvanit mohu já i vy. Ale to že v USA investují už řadu let investoři svoje peníze převážně do OZE je skutečnost a ne žvanění. Asi k tomu mají důvod , na nátlak z Bruselu to nebude.....

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.