Domů
Elektřina
Čína si dala za cíl stát se lídrem v energetických technologiích

Čína si dala za cíl stát se lídrem v energetických technologiích

Čína chce v příštím desetiletí zvýšit svůj vliv na poli špičkových energetických technologií a stát se konkurenceschopnou mezinárodním energetickým společnostem. Hlavními oblastmi se má stát podmořský průzkum ložisek ropy a plynu a výstavba nejmodernějších tepelných elektráren.

Nejlidnatější země světa ztrácí za konkurencí anglo-amerických ropných gigantů v hlubokomořských technologiích pro těžbu ropy a zemního plynu a japonskými a německými výrobci nejmodernějších turbín pro tepelné elektrárny. Čína, jež je také největším spotřebitelem energie na světě, si dala za cíl překonat své konkurenty a stát lídrem v energetických technologiích, které pomohou pokrýt její poptávku a zároveň vyvinout technologie pro vývoz.

Plán vydaný třemi čínskými ministerstvy, včetně Národní rozvojové a reformní komise (NDRC), navrhuje do roku 2025 rostoucí energetickou nezávislost Číny a usiluje o exportní příležitosti v oblasti energetiky.

„Důležité technologie nemáme ve svých rukou,“ stojí v dokumentu.

Rozvoj především ropného a plynárenského průmyslu a tepelných elektráren

V rozvoji oblasti těžby ropy a zemního plynu se vůdčí role pravděpodobně ujmou státem vlastněné společnosti China National Petroleum Corp (CNPC) a její dceřiná společnost PetroChina, Sinoptec Group a China National Offshore Oil Corp. China Petroleum Technology and Development Corp, poskytovatel technologických zařízení přidružený k CNPC již dosahuje vývozu v hodnotě 3,7 miliardy dolarů (88,6 miliardy korun) ročně.

„V oblasti ropných vrtů bychom chtěli snížit závislost na dovozu zlepšením soběstačnosti. Plán rozpracovává velké rozvojové projekty pro ropný a plynárenský průmysl ve využívání zemního plynu, plynu z břidlic a těžby ropy na moři. Dvě posledně jmenované zůstanou strategickými tahy Číny pro zajištění dodávky energie,“ řekl Yang Shuangquan, generální tajemník Čínské asociace ropy a ropných zařízení asociace (CPEIA).

Největšími investory do výroby elektrické energie v tepelných elektrárnách jsou státní China Huaneng Group, China Datang Corporation, společně se svou dceřinou společností zabývající se OZE – China Guodian Corp a dále China Huadian Group Corp či China Power Investment Corp.

Yang řekl, že specifikace výše investic dosud nebyla zveřejněna, avšak že ministerstvo financí by mělo brzy přijít s navazující strategií pro realizaci, aniž by zmínil určitý časový rámec.

Pro dosažení průlomu v klíčových technologiích chce čínská vláda představit fungující projekty v roce 2020, které povedou k vytvoření nových mezinárodně konkurenceschopných produkčních řetězců v roce 2025.

Plán počítá se zvýšením vládního úsilí v posunu od méně technologicky vyspělých průmyslových odvětví, jako jsou například uhelný a ocelářský průmysl. To zahrnuje zvýšení využití obnovitelných technologií, ale také využití ultra super-kritických uhelných bloků, moderních plynových turbín a velkých jaderných elektráren.

Úvodní fotografie: Šanghaj, Wilson Hui, Flickr

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.