Domů
Elektřina
EU ETS: Reforma obchodování s povolenkami bude v roce 2021
Reforma obchodování s emisními povolenkami

EU ETS: Reforma obchodování s povolenkami bude v roce 2021

V přípravě reformy obchodování s emisními povolenkami došlo k výrazné změně. Podle posledních zpráv je již rozhodnuto o tom, kdy reforma začne, a předmět jednání se přesunul k řešení množství rezervních povolenek. Podle úterní dohody to vypadá, že by konečná dohoda mohla být uzavřena do konce června letošního roku.

Na jednání představitelů EU, které probíhalo za zavřenými dveřmi, došlo k dohodě, podle které bude rezerva povolenek (market stability reserve) funkční od roku 2021. K dohodě došlo až po týdnech jednání, kterých se účastnilo všech 28 členských států EU.

Plán, podle kterého bude z trhu odebráno určité množství povolenek, směřuje ke zvýšení ceny za vypouštění CO2 a ke stimulaci investic do čistých provozů a bezuhlíkatých výrobních zdrojů.

„Diskuze o začátku funkce mechanismu rezervy povolenek je uzavřena a začne fungovat od roku 2021“

Nyní je řada na Evropském Parlamentu, který musí zformulovat svůj názor, který reprezentuje jednotlivé členské státy. Není ani vyloučeno, že k dohodě dojde již v době, kdy má prezidentství EU Lotyšsko. Díky prezidentství EU předsedá zástupce Lotyšska jednotlivým jednáním. Předsednictví je vždy půlroční a Lotyšské končí na konci června.

V současné době Evropská Komise analyzuje množství povolenek, které se staly přebytečnými kvůli ekonomické krizi a s ní související uzavírání průmyslových podniků. Tyto povolenky budou staženy příp. umístěny do tržní rezervy.

Některé členské státy EU chtějí povolenky umístit do rezervy trhu společně s povolenkami, které již byly z trhu dočasně staženy.

EU ETS jako největší trh s povolenkami emisí CO2

Evropský trh pro obchodování s emisemi CO2 (EU ETS) vznikl v roce 2005 a je největším trhem svého druhu na světě. Pro Evropskou Unii je to důležitý nástroj pro boj s klimatickými změnami. Přebytek povolenek, který vznikl v důsledku ekonomické krize, srazil cenu povolenky pod 7 euro za tunu. Při takto nízké ceně není motivující investovat např. do plynových elektráren, které produkují přibližně polovinu emisí oproti uhelným.

V poslední době byl zprovozněn trh s povolenkami v Jižní Koreji a pilotní projekty spustila i Čína.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se