Domů
Elektřina
EU pomůže Irsku snížit energetickou závislost na Spojeném království

EU pomůže Irsku snížit energetickou závislost na Spojeném království

Dva velké energetické projekty, které mají vést ke snížení energetické závislosti Irska na „brexitujícím“ Spojeném království, získají pravděpodobně financování ze zdrojů Evropské unie. EU chce tímto krokem podpořit Irsko, jehož energetická bezpečnost může být brexitem narušena.

Dva velké energetické projekty v Irsku – přenosová linka propojující Irsko a Francii a importní LNG terminál, by mohly získat financování ze zdrojů EU.

Irsko těmito projekty cílí na snížení své energetické závislosti na Spojeném království, ze kterého importuje 60 % své spotřeby zemního plynu. Spojené království je zároveň jedinou zemí, se kterou má Irsko přeshraniční propojení elektrizačních soustav.

„Protože všechny naše elektrické a plynové přeshraniční propojení jsou s Británií, nebylo by od nás rozumné nezkoumat všechny další možnosti,“ řekl zahraniční agentuře Reuters irský ministr energetiky Denis Naughten.

Naughten dodal, že Irsko bude obou výše uvedeným projektům nápomocno a může poskytnout strategické financování.

700MW propojení s Francií

Evropská investiční banka (EIB), která v loňském roce v Irsku proinvestovala 800 milionů eur, již dříve podle Reuters uvedla, že má zájem na poskytnutí finančních prostředků na podporu výstavby 600km irsko-francouzského vedení známého jako Celtic interconnector. Přenosová kapacita tohoto vedení by mohla být až 700 MW.

„EIB si je vědoma, že je Irsko významně vystaveno ekonomickým důsledkům Brexitu. Potřeba ukázat hmatatelnou evropskou podporu Irsku se stává čím dál důležitější a EIB je toho součástí,“ řekl Reuters viceprezident EIB Andrew McDowell.

Shannon LNG projekt

Plánovaný LNG terminál Shannon by měl umožnit import 28,3 milionů kubických metrů zemního plynu denně, což je při předpokladu plného využití kapacity po celý rok ekvivalent více než dvojnásobku roční spotřeby zemního plynu v Irsku.

Pokud by byl tento LNG terminál vybudován, jednalo by se o nejbližší LNG terminál pro americký plyn.

Plány na výstavbu tohoto terminálu, který byl zařazen mezi projekty s možným financováním ze zdrojů EU, byly v posledních letech pozdrženy přesycením globálního trhu s LNG a irskými poplatky za připojení podobného zařízení do plynárenské soustavy.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.