Domů
Elektřina
EU pomůže Irsku snížit energetickou závislost na Spojeném království

EU pomůže Irsku snížit energetickou závislost na Spojeném království

Dva velké energetické projekty, které mají vést ke snížení energetické závislosti Irska na „brexitujícím“ Spojeném království, získají pravděpodobně financování ze zdrojů Evropské unie. EU chce tímto krokem podpořit Irsko, jehož energetická bezpečnost může být brexitem narušena.

Dva velké energetické projekty v Irsku – přenosová linka propojující Irsko a Francii a importní LNG terminál, by mohly získat financování ze zdrojů EU.

Irsko těmito projekty cílí na snížení své energetické závislosti na Spojeném království, ze kterého importuje 60 % své spotřeby zemního plynu. Spojené království je zároveň jedinou zemí, se kterou má Irsko přeshraniční propojení elektrizačních soustav.

„Protože všechny naše elektrické a plynové přeshraniční propojení jsou s Británií, nebylo by od nás rozumné nezkoumat všechny další možnosti,“ řekl zahraniční agentuře Reuters irský ministr energetiky Denis Naughten.

Naughten dodal, že Irsko bude obou výše uvedeným projektům nápomocno a může poskytnout strategické financování.

700MW propojení s Francií

Evropská investiční banka (EIB), která v loňském roce v Irsku proinvestovala 800 milionů eur, již dříve podle Reuters uvedla, že má zájem na poskytnutí finančních prostředků na podporu výstavby 600km irsko-francouzského vedení známého jako Celtic interconnector. Přenosová kapacita tohoto vedení by mohla být až 700 MW.

„EIB si je vědoma, že je Irsko významně vystaveno ekonomickým důsledkům Brexitu. Potřeba ukázat hmatatelnou evropskou podporu Irsku se stává čím dál důležitější a EIB je toho součástí,“ řekl Reuters viceprezident EIB Andrew McDowell.

Shannon LNG projekt

Plánovaný LNG terminál Shannon by měl umožnit import 28,3 milionů kubických metrů zemního plynu denně, což je při předpokladu plného využití kapacity po celý rok ekvivalent více než dvojnásobku roční spotřeby zemního plynu v Irsku.

Pokud by byl tento LNG terminál vybudován, jednalo by se o nejbližší LNG terminál pro americký plyn.

Plány na výstavbu tohoto terminálu, který byl zařazen mezi projekty s možným financováním ze zdrojů EU, byly v posledních letech pozdrženy přesycením globálního trhu s LNG a irskými poplatky za připojení podobného zařízení do plynárenské soustavy.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Zestátněte ČEZ. Je to jediný způsob, jak zastropovat ceny elektřiny
12. srpen 2022, 06:12
Elektrický Megane není dokonalý, je ale nejlepším Renaultem současnosti
12. srpen 2022, 05:10
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se