Fiala: Ceny elektřiny v příštím roce vzrostou maximálně o jednotky procent
Koncové ceny elektřiny v příštím roce stoupnou oproti letošnímu roku maximálně o jednotky procent. Na tiskové konferenci to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). Připomněl, že ceny elektřiny na trhu od dodavatelů postupně klesají. Podle Fialy tak nehrozí zdražování o desítky procent. Zároveň připustil ještě možnost úpravy návrhu Energetického regulačního úřadu (ERÚ).
Aktuální ceny elektřiny pro domácnosti od největších dodavatelů lze sledovat v našem porovnání cen elektřiny.
Cena energií se skládá z obchodní složky, kterou určují dodavatelé, a regulované části, kterou spravuje stát. Regulovaná složka elektřiny by měla v příštím roce tvořit u domácností asi 40 procent konečné ceny, u plynu je její podíl kolem 20 procent. U velkých odběratelů je podíl regulované složky elektřiny na konečné ceně nižší.
ERÚ pro příští rok navrhl výrazné zvýšení regulované složky energií. Regulovaná složka elektřiny pro domácnosti by podle návrhu měla vzrůst meziročně o 71 procent, což bude znamenat zdražení v průměru asi o 1408 Kč za megawatthodinu (MWh) s DPH. Ještě výrazněji stoupne regulovaná část ceny elektřiny pro velké odběratele, na hladině vysokého napětí meziročně o 113 procent a na hladině velmi vysokého napětí o 206 procent. U plynu by měl být nárůst regulované složky o něco nižší. U domácností by regulovaná část plynu měla meziročně vzrůst asi o 39 procent, což by znamenalo zdražení zhruba o 125 Kč za MWh plynu. U velkoodběratelů by nárůst měl činit 42,5 procenta. Definitivní podobu regulované složky cen energií představí ERÚ na konci listopadu.
„Pro naprostou většinu zůstanou ceny energií zhruba na stejné úrovni jako letos, nebo maximálně o jednotky procent vyšší,“ řekl Fiala.
Premiér o cenách energií odpoledne jednal se zástupci podnikatelských a oborových svazů, podle nichž podle předběžných odhadů z analýzy návrhu ERÚ hrozí až trojnásobné navýšení nákladů na energie u některých průmyslových firem. „Shodli jsme se na tom, že by výše regulované složky energií mohla být možná ještě nižší, než je v současném návrhu Energetického regulačního úřadu,“ dodal Fiala.
Premiér zároveň odmítl dnešní kritiku opozice. Podle něj mají předchozí vlády zásadní podíl na tom, jaká je v současnosti energetická situace v zemi. „Kdyby se staraly o energetickou bezpečnost státu a stavěly nové zdroje, tak bychom v takové situaci jako dnes nebyli,“ řekl. Podle něj bude stávající situace trvat ještě minimálně několik příštích let.
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) připomněl, že hlavním důvodem navýšení regulované části cen energií je skutečnost, že stát letos dotoval regulovanou složku částkou kolem 110 miliard korun. Šlo především o kompenzace na cenové stropy, platby za obnovitelné zdroje energie nebo pokrytí nákladů na systémové služby. Síkela zároveň připomněl, že v případě plynu by ceny v příštím roce měly být oproti letošnímu roku naopak nižší.
Opozice dnes návrh ERÚ kritizovala. Podle místopředsedy sněmovního rozpočtového výboru Jana Hrnčíře (SPD) bude návrh znamenat pro průměrnou domácnost zatížení ročně 5000 až 6000 korun navíc. Podle prvního místopředsedy ANO a bývalého ministra průmyslu a obchodu a dopravy Karla Havlíčka návrh zásadně dopadne i na firmy a zcela brutálně pak na energeticky náročné provozy.
Podle analytiků si většina odběratelů v Česku v příštím roce kvůli chystanému zvýšení regulované složky ceny za elektřinu oproti úvodu letošního roku připlatí. Jak výrazně, bude záležet na dalším vývoji obchodních cen elektřiny. U plynu by naopak spotřebitelé ve srovnání se začátkem letošního roku měli ušetřit. Podle podnikatelských a oborových svazů hrozí podle předběžných odhadů až trojnásobné zvýšení nákladů na energie u některých průmyslových firem. Obávají se proto oslabení konkurenceschopnosti tuzemského průmyslu, posílit by opět mohla inflace a růst ceny, například potravin.
Mohlo by vás zajímat:
Pokud Fiala něco řekne, lze si být jist, že nastane pravý opak - naprosto zbytečné všímat si toho, co vláda říká - stačí sledovat, co jejich "práce" dává za výsledky...
Cena silové elektřiny, tak jak jsme ji měli zafixovanou například 1,4 Kč/kWh byla asi o 40 - 60 % níže než v letech 2009 - 2010. Tedy byl to asi nesmysl díky zmatkům, pokřiveným dotacím a podobně.
Dnes je trh opět pokřiven, ale opačně díky emisním povolenkám a platbám za OZE.
Proto již nikdy nemůže být cena elektřiny pro maloodběratele na úrovní před 3 lety, ale v cenách po započtení všech poplatků někde mezi 5,0 - 7,0 Kč/kWh + DPH. Tímto se dostaneme jen pro zajímavost asi na úroveň 50 - 70 % ceny za dob před 1989 (přepočteno paritou inflačních kurzů).
Vláda s politováním nemá odborníky, aby toto lidem vysvětlili a pak by nedocházelo k obdobným novinářským poplašným výkřikům, na kterých jede neodpovědná část opozice a zneužívá tohoto i když ví, že za její vlády to bude stejné, ne-li ještě horší...
Za první republiky stále elektřina kolem 2,50 Kčs/kWh, při průměrné mzdě kolem 1000 Kč/měsíc.
Aby to bylo srovnatelné, tak by dnes 1 kWh musela stát 75 Kč. Tam ještě nejsme.
Můžete mi někdo napsat skutečný důvod zvýšení cen distribuce a dalších poplatků? Ten růst je mnohem větší než inflace za dva roky, předpokládám, že je tam tedy i nějaký jiný důvod.
Napadá mě nutnost posilování DS kvůli rozmachu FVe a OZE celkově a to bude asi dominantní důvod.
Velká část (dost možná polovina) z distribučních poplatků je určena na krytí ztrát činného výkonu v přenosové i distribuční soustavě. Prostě se na ty ztráty "pálí" silovka. No a když za poslední 3 roky šla cena silovky 2x až 2,5x nahoru, tak se to někde projevit musí, že. Navíc pochybuji, že by letos stát doplácel distributorům a ČEPS veškeré adekvátní náklady, určitě tam byl účelový vnitřní dluh ("...sorry hoši, víme, že distribuční poplatky by měly být takové a makové, ale elektřina jde nahoru až do politicky destruktivních výšin... takže distribuční poplatky zůstanou tento rok stejné, půlku z chybějícího rozdílu dostanete přímo z rozpočtu, no a ten zbytek se zahojíte postupně v příštích letech...").
Teď jsem to počítal, se zahrnutím všeho, budu příští rok platit za elektřinu o necelá 2 % méně.
No vidíte, já o 18% víc.
Fiala má pravdu , ale jde to podat také tak ,že ceny elektřiny zůstávají na svém vrcholu. Levnější už elektřina v dohledné době nebude.
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
Tak vidím, že Lidovky, na které jsem zde dal odkaz, jsou nějaký nový konspirační server...
Já si myslel že je to oficielní mainstream..
Ještě jeden pokus:
Fiala říká jen to, co mu radí tým kolem něj. Sám tomu moc nerozumí. Bohužel zrovna tito lidé v energetickém sektoru moc chodit asi neumí, pže by mu jinak tohle nemohli poradit.
Berte v potaz i to, že ne zrovna malému procentu končí koncem tohoto roku a během příštího roku dvou a tří leté fixace kdy měli ceny za obchodní část EE kolem 1,5 Kč/kWh bez DPH a plyn kolem 0,6 Kč/kWh Bez DPH.
A teď najedou budou u obchodní části za EE platit 3,6 Kč/kWh (bez DPH) a plyn cca 1,4 Kč/kWh bez DPH. Když k tomu připočtete ten razantní nárůst distribučních poplatků + vrácení poplatku za OZE, tak se najedou bavíme o zdražení v řádu stovek procent.....
A je velice zajímavé, že u distribuce je je nemenší zdražení u bytů (největší populace) a největší zdražení u tepelných čerpadel .....
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se