Domů
Elektřina
Fotovoltaická elektrárna s nejvyšším povoleným výkonem v LDS na Slovensku byla úspěšně otestována
Komerční sdělení
TESLA Liptovský Hrádok

Fotovoltaická elektrárna s nejvyšším povoleným výkonem v LDS na Slovensku byla úspěšně otestována

V září 2020 společnosti TESLA Blue Planet (SR) a Atlantis Management (ČR) ukončily výstavbu a zahájily zkušební provoz největší střešní fotovoltaické elektrárny na Slovensku s instalovaným výkonem 499 kWp. V kontextu současně slovenské legislativy jde o nejvyšší přípustný instalovaný výkon pro lokální zdroj výroby elektřiny. Investici financoval slovenský provozovatel lokálních distribučních soustav Enstra a. s. Žilina. Elektrárna je vybudována na střechách výrobního závodu Tesla Liptovský Hrádok a slouží jako zdroj elektřiny pro vlastní spotřebu průmyslového areálu, ve kterém Enstra a. s. vytvořila a provozuje lokální distribuční soustavu (LDS).

Projekt je unikátní svého druhu poměrem instalovaného výkonu elektrárny k odběrnému a spotřebnímu profilu areálu. Do dnešního dne byly na Slovensku zrealizované jednotky kusů takových elektráren, a to jen v průmyslových areálech s nepřetržitým provozem a ročním odběrem nad 5.000 MWh. Průmyslový podnik s takto velkým a nepřetržitým odběrem dokáže veškerou elektřinu z elektrárny spotřebovat.

Jelikož legislativa více zemí včetně Slovenska vysloveně nepovoluje (případně penalizuje) přetoky elektřiny z lokální elektrárny do distribuční soustavy, vzniká výzva, jak efektivně uřídit takto velkou lokální elektrárnu v podmínkách, kdy odběratel nemá ideální profil výroby, a současně zajistit ekonomickou návratnost celé investice.

TESLA Liptovský Hrádok a.s. je středně velkým průmyslovým výrobním podnikem, který nemá nepřetržitý provoz a výroba v průběhu víkendu běží maximálně polovinu pracovního dne.

Přesto jsme se na žádost našeho zákazníka rozhodli instalovat ve vlastní LDS maximální povolenou kapacitu zdroje, tedy 499 kWp. Během dvouměsíčního zkušebního provozu jsme testovali schopnost elektrárnu řídit podle odběrového profilu závodu a potvrdit si očekávanou ekonomickou návratnost,“ uvádí výkonný ředitel Enstra, a.s., Ing. Valentýn Leitman.

TESLA Liptovský Hrádok

„Pilotní provoz, který byl k 30. listopadu 2020 ukončen, potvrdil všechna naše očekávání. Máme k dispozici instalovaný výkon, který není pro závod jen marketingovou nálepkou, ale pokrývá významnou část jeho spotřeby a přináší citelné úspory nákladů. Pro nás je z pohledu provozovatele důležité, že řídící systém elektrárny reguluje plně automaticky výkon elektrárny podle aktuální spotřeby v LDS a zajišťuje, že ani v případě poklesu, příp. odstávky výroby, nedochází k přebytkům, z nichž by vznikalo riziko přetoků do distribuční sítě“.

TESLA Blue Planet s.r.o. jako generální dodavatel pro tento projekt vybral a instaloval polykrystalické fotovoltaické panely SUNTECH, v kombinaci s nejmodernějšími střídači SolarEdge a Huawei.

Pro tento typ elektráren jsme na daném projektu společně s naším software partnerem ENERGODAT Žilina úpravou jejich standardizovaných systémů řízení energetických zdrojů vyvinuli optimalizovaný systém automatizovaného řízení, který pod značkou EDIS24 Microgrid Inteligence dále nasazujeme do všech rozpracovaných projektů,“ uvádí projektový manažer Ing . Štefan Lipovský.

Celý projekt včetně inženýringu a zkušebního provozu byl dodavateli, a to i přes aktuální omezení, zrealizován v rekordně krátkém čase osmi měsíců. Projekt je realizován bez dotací, s potvrzenou návratností do 8 let při celkové technologické životnosti řešení 25 let.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(25)
pr
21. prosinec 2020, 09:11

".... ani v případě poklesu, příp. odstávky výroby, nedochází k přebytkům, z nichž by vznikalo riziko přetoků do distribuční sítě"

Mohl by někdo z pisálků vysvětlit technicky gramotným čtenářům tuto část věty? Děkuji.

Skoro to vypadá, jakoby cílem takovýchto PR počinů bylo znemožnit OZE před očima úplně všech.

PetrV
21. prosinec 2020, 09:49

Kolik ee teď v době inverze vyrábí to veledílo?

Odkud teď berou ee firmy, co jsou součástí této ostrovní sítě?

Hodně úspěchů při regulaci ostrovní sítě.

Snad to neodpálí spotřebiče.

Snad nedojde k požárům na střídačích.

Kdo je pojišťuje?

Hlavně že jedou dotace...

energetik
21. prosinec 2020, 09:56

A snad to nezamoří nějaký jaderný spad z nějaké JE, to má asi větší šanci než ty vaše nesmysly.

LDS nemusí znamenat že je tam síť s funkcí ostrova, v článku nic o ostrovu není.

Pavel Lukavský
21. prosinec 2020, 10:00

Vy jste četl snad jenom nadpis, a nebo jste z článku nedokázal pochopit jedinou větu :)

Pavel Lukavský
21. prosinec 2020, 09:57

Formulace věty je precizní a jasné a gramotný čtenář nemá žádné problémy s jejím pochopením. Pokud je pro vás článek příliš složitý, prosím netitulujte někoho hanlivým slovem pisálek, ale zkuste si natrénovat pochopení psaného textu na něčem jednodušším. Myslím že třeba projevy hradního Emana budou nejenom svojí invencí, ale i duševním rozpoložením vašemu vnímání mnohem bližší. Tomu budete rozumět dobře.

Petr
21. prosinec 2020, 10:35

Vycházím z odhadu, že Pavel Lukavský je nějak spjatý s j"elitním" autorem této poloskryté reklamy na sestavovatele levných čínských dílů.

Nějakej nízkej sprostej pisálek, jehož náplní námezné práce jsou články pro veřejnost, přičemž velká část tu jeho spatlaninu nechápe, se rozhodně nemůže vytahovat na skutečně elitního občana, který dokázal získat 2x nejnáročnější funkci prezidenta demokratického státu, i když proti němu vedla většina úplatných pisálků kampaň.

Jinak já si dokáži svou inteligencí a prohlížením mediálních kampaní i konspirací vydělávat velké peníze na profesionálně nejlepšími lháři a spekulanty ovládané burze. Přesto jsem z toho článku pochopil jen to, že na Slovensku jsou zakázané přetoky a byly použity převážně čínské technologie.

Petr
21. prosinec 2020, 10:46

Abych tedy nekřivdil, ještě jsem samozřejmě pochopil i tu ideálně napsanou poslední větu reklamy, ale to bude nejspíš standardní nařízené zakončení vymyšlené někým úplně jiným.

Stín
24. prosinec 2020, 10:22

Tím superelitním občanem jsi mě fakt dostal...jdu se vyblejt

pr
21. prosinec 2020, 18:16

Neproste pane Lukavský,

mým směrem to k ničemu nebude. Prosí se PánBůh, ostatní stačí žádat. A já opravdu nemám ambici se za něj vydávat.

Ale k věci. Stejně jako kterýkoli gramotný čtenář jsem jasně pochopil psaný text. Bohužel přetok z lokální distribuční sítě při snižující se výrobě, případně odstávce elektrárny v LDS (o které celý článek pojednává) je z mých znalostí technický nesmysl a proto jsem žádal o technické vysvětlení, protože ani já nevím vše.

Emil
21. prosinec 2020, 18:39

Milé pr, z článku je evidentní, že není myšlena snižující se výroba elektrárny, ale snižující se výroba závodu, což vede ke snižující se jeho spotřebě elektřiny, a proto "řídící systém elektrárny reguluje plně automaticky výkon elektrárny", aby v případě že je spotřeba závodu nižší než výroba FVE, nedocházelo k přetokům do DS, které nejsou povolené. To by ale vyžadovalo schopnost číst a přemýšlet zároveň...

PetrV
21. prosinec 2020, 19:23

Děkuji za vysvětlení neumětelům.

Ať jdou soudruzi na ostrovní provoz a ukáží, co za šrot to postavili.

Emil
21. prosinec 2020, 20:02

A proč by to měli dělat? Když si snižují vlastní spotřebu z DS a tu nijak neovlivňují, tak je to přece jejich věc. To je jako byste zakazoval kupovat rajčata těm, co si je pěstují doma.

Pavel Lukavský
21. prosinec 2020, 20:24

Pan PetrV uvažuje podle bolševické logiky kdo neodebírá proud s námi, odebírá proti nám. A s takovými my uděláme krátký konec! Odpojíme je!

Musí to být dost schíza s takhle bolševickým myšlením nadávat lidem do komoušů. To by chtělo spíš linku bezpečí než diskusi na energetickém serveru :)

Pavel Lukavský
21. prosinec 2020, 18:55

Pro pana pr: mě se zdálo divné, co může být v té větě nepochopeno. Autor má na mysli pokles výroby výrobního závodu a tedy pokles spotřeby energie. To jste si zaměnil s poklesem výroby elektrárny. Tento pokles spotřeby je kompenzován poklesem výroby tak, aby nedocházelo k přetokum. Teď už je to doufám jasné.

Jinak věřím že slovo prosím pevně patří do slušné společnosti a není výhradně určeno bohu či náboženství. Budu ho užívat dál.

Naopak vám si odvazim doporučit se příště slušně zeptat, pokud něčemu nerozumíte. To se může stát a není to žádná hanba.

Ovšem dehonestovat někoho bezdůvodně slovem pisálek mě bohužel nadzvedlo. Omlouvám se za tu invektivu se hradním Emanem.

pr
21. prosinec 2020, 20:28

Děkuji,

to je totiž dnešní rys. Píše se o FVE, o tom jak se reguluje a místo toho aby se zcela nezaměnitelně napsalo, že regulace je dostatečně rychlá při jakýchkoli změnách v odběru areálu kterému FVE slouží, tedy i jeho úplném výpadku (o čemž pochybuji), tak pisálek uvede to co jsem citoval. A milý čtenáři jsi povinen to pochopit.

Jako technik bych očekával spíše vysvětlující text bez možnosti jiného výkladu. Proto píši o článku jako o kontraproduktivní službě pro OZE.

Chemik
21. prosinec 2020, 11:50

Jednoduše mají jiný zdroj spotřeby, jsou podnikavější.

Petr
21. prosinec 2020, 09:49

Bez podrobností, co to teda o těch víkendech dělá, je ten článek na nic.

Pavel Lukavský
21. prosinec 2020, 10:03

O víkendech to omezuje výkon elektrárny tak, aby nedocházelo k přetokum. V Článku je přece všechno jasně napsané.

Milan Vaněček
21. prosinec 2020, 11:33

Tak už ve všech okolních zemích dokáží stavět fotovoltaické elektrárny bez dotací. A jde to i na (velkých) střechách.

Tak kdy konečně i v ČR ???

ijn
21. prosinec 2020, 12:00

kam se naši manipulanti s OZE hrabou na COVID pisálky, ti dokáží evakuovat celý Londýn, loutkám dávají nekonečný prostor na důchodovou reformu smrtí příjemců dávek, ale na zdravé JE projekty v Anglii nevztáhnou ruku, pouze na Východě EU musí nastat EE nouze, krize + bída = více dětí, stoupá porodnost, depopulace se míjí cílem krize,.......pořád stejné vyvolat krize, poté: rozděl a panuj!!!

Petr
21. prosinec 2020, 14:12

Bezdotačně si stavět na vlastní střeše nikdo nikomu nebrání, pokud nebudou na jedné fázi rozkmitávat okolí.

Když by se z důvodů jasných překompenzací už teď ukončil i solární tunel, tak bych proti panelům v Česku neměl vůbec nic, a ponechal už na každého svědomí jestli je skutečně efektivně denně využívá nebo je módně "dobrosersky" přeplatil potřebnějším Afričanům a Indům.

Nejspíš si to ovšem postupně vynutí kromě nočního proudu zavést minimálnně i povinný drahý zimní proud, pro ty co nebudou mít ještě mnohem složitější chytré elektroměry.

pr
21. prosinec 2020, 18:25

A teď tu o Červené Karkulce, ta je taky líbivá.

Je vidět, že jste nikdy nepřipojoval nic k "jedné fázi" distribuční sítě. Jinak byste to co jste napsal nenapsal.

energetik
22. prosinec 2020, 07:11

V ČR taky existují. Jedna v mém okolí je z roku 2010, ale nesmí se o ní psát takové články. V té době to bylo bez licence a dotací nelegální.

A ani teď to zlegalizovat stále nejde, protože má více jak 10kW a provozovatel by musel mít licenci - podnikat a to nechce, protože by ho to stejně neuživilo. I když by platil sociální, tak by na případnou podporu neměl nárok. Musel by elektrárnu zlikvidovat. Má to jen na pokrytí vlastní spotřeby. Nemá 4-kvadrantní elektroměr takže nemůže dodávat do sítě. Resp. může, ale elektroměr to započítá do spotřeby.

Miloslav Černý
21. prosinec 2020, 12:10

Nejlepší recept je trh samotný. S případným postupným nedostatkem se bude zvedat cena a opačný směr budou podporovat nově rychle vznikající (nikoli velké JE) OZ. Bude to potřebovat jenom trochu, nikoli neomezeného, času. Pro velké JE nám zůstanou jenom oči pro pláč, tak jak to bylo u velkých dotací na fotovoltaiku před X lety.

pr
21. prosinec 2020, 18:40

Inu jenže všichni vidíme jasnou snahu přelít podporu pro OZE v podporu v té době 80 let staré technologie.

Kdyby bylo po Vašem, tak libovolný podnikatel postaví v ČR JE s vidinou návratnosti při zvyšující se ceně elektrické energie. Jenže i nejvyšší v ČEZu, stejně jako Babiš jako ministr financí jasně řekli, že na tržním principu do toho nejdou.

Takže i Beneš má jiné řešení. Jen s ním nevyrukuje, protože se v mezičase nabalíkuje na sekyře kterou pomalu zatíná.

Opět žádám podnikavce: "za své soudruzi kapitelisté, za své!" si vyrábějte elektřinu. Ovčané mají již jimi zaplacený Tunelín který jim na spotřebu domácností po následujících 50 let bude bohatě stačit.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se