Domů
Elektřina
Francie potřebuje více větrných farem
Větrná elektrárna ve Francii bude k vidění častěji.

Francie potřebuje více větrných farem

Francie musí zrychlit tempo výstavby větrných elektráren (VtE), pokud chce splnit svůj cíl mít do roku 2020 podíl vyrobené energie z obnovitelných zdrojů 23 %.

Sdružení francouzských provozovatelů větrných elektráren France Energie Eolienne (FEE) upozorňuje na nedostačují růst kapacity instalovaného výkonu pro plnění francouzských závazků v oblasti obnovitelných zdrojů energie.

V roce 2014 činil celkový instalovaný výkon 9 285 MW, pro splnění hodnot daných francouzským akčním plánem je třeba postavit  v následujících pěti letech dalších 7 600 MW ve VtE. Stávající rychlost výstavby se tak musí urychlit z letošních plánovaných 1 200 MW nově instalovaného výkonu ročně na alespoň 1 600 MW.

Ještě větší tlak na urychlení se vytvoří, pokud francouzský parlament schválí nový energetický zákon, kde se počítá s podílem energie vyrobené z obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě 40 procent do roku 2040. To by znamenalo navyšování kapacity ve VtE o 3 000 MW ročně po roce 2020.

Velkým problémem, který brzdí výstavbu VtE ve Francii, je byrokracie. Na rozdíl od ostatních evropských zemí, kde trvá získat povolení pro výstavbu VtE do tří let, ve Francii tento proces trvá šest až osm let.

„Francie potřebuje odstranit překážky, které brzdí investice do větrných elektráren,“ řekl k současné situaci Frederic Lanoe prezident France Energie Eolienne.

Z tabulky zemí s nejvyšší instalovanou kapacitou ve větrných elektrárnách je patrné, že prvních pět zemí pokrývá 71,9 % tohoto výkonu. Země galského kohouta figuruje v tomto žebříčku na čtvrtém místě.

 

Největší instalovaný výkon ve větrných elektrárnách v EU. Zdroj: http://www.ewea.org
Největší instalovaný výkon ve větrných elektrárnách v EU. Zdroj: http://www.ewea.org

 

Vzhledem k současnému směřování EU je zřejmé, že podíl obnovitelných zdrojů a tedy i energie získávané z větru poroste nejen ve Francii. Otázkou ovšem zůstává rychlost tohoto růst a také stabilita evropské přenosové soustavy, která bude ještě více zatížena výkyvy výroby způsobenými OZE.

 

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se