Domů
Elektřina
Hinkley Point C by EDF a CGN mohl za 35 let přinést až 160 miliard liber

Hinkley Point C by EDF a CGN mohl za 35 let přinést až 160 miliard liber

EDF a její čínský partner CGN by společně mohly za 35 let provozu jaderné elektrárny Hinkley Point C utržit více než 100 miliard liber (3,2 bilionu korun), po zohlednění diskontní míry až 90 miliard liber (2,9 bilionu korun). Tvrdí to analýza, kterou si nechal vypracovat deník Financial Times.

Celkové výnosy, které EDF a CGN získají z projektu, by mohly dosáhnout dokonce 160 miliard liber (5,2 bilionu korun), v závislosti na předpokladech o inflaci, výkonu jaderných elektráren a odstávek na údržbu. Odstartování výstavby ovšem nyní závisí na posouzení projektu britskou vládou, jehož verdikt by měl být znám na podzim letošního roku.

Těchto výsledků se pravděpodobně chytí kritici projektu Hinkley Point C. Ti již nyní tvrdí, že britská vláda byla v roce 2013 příliš velkorysá, když zaručila, že konsorciu vedenému EDF bude vyplacena po prvních 35 let provozu elektrárny cena 92,5 libry (2 980 korun) za megawatthodinu elektřiny, ročně navyšovaná o inflaci.

V případě nižších tržních cen elektřiny, které podle ICIS Power Index v současné době dosahují 41,95 liber, připadne významný podíl očekávaného výnosu na konečné zákazníky. Podle nedávného předpokladu britského Národního kontrolního úřadu připadne na zákazníky celková suma ve výši 30 miliard liber, téměř pětinásobek původního odhadu.

Juan Rodriguez, analytik AlphaValue, odhaduje celkové tržby Hinkley Point C na 102 miliard liber za předpokladu, že elektrárna bude vyrábět na 90 % instalovaného výkonu po 90 % času v průběhu trvání smlouvy a míry inflace ve výši 1 %.

„To je důvod, proč EDF chce tak vehementně projekt Hinkley Point postavit. Pokud se jim podaří postavit elektrárnu včas, bude to stroj na peníze,“ uvedl Rodriguez.

Dva další analytici jsou optimističtější, Hinkley by podle nich mohl běžet na téměř plný výkon po 90 % času, což by za 35 let znamenalo příjmy přibližující se 115 miliardám liber. V případě, že by míra inflace činila 2 %, celkový příjem by mohl vzrůst až na 160 miliard liber.

Předběžná podoba Hinkley Point C – dvou nových bloků s reaktory EPR, které mají vzniknout v sousedství reaktorů Magnox a AGR. Zdroj: EDF Energy

Diskontované příjmy okolo 90 miliard liber

Analytici upozorňují, že tyto odhadované příjmy projektu odráží vliv inflace po dobu trvání smlouvy, hodnota příjmů v běžných cenách by byla nižší.

Rodriguez také upozorňuje, že uplatnění diskontní sazby, která odráží skutečnost, že současná hodnota finančních prostředků je nižší než jejich budoucí hodnota, by mohla srazit hodnotu odhadovaných příjmů až k 90 miliardám liber (2,9 bilionu korun).

Představitelé britského parlamentu po aplikování diskontní sazby odhadují celkové příjmy elektrárny na 72 miliard liber v cenách z let 2015-2016.

EDF, která má 66,5% podíl v projektu Hinkley Point C, odmítla poskytnout hodnoty výnosů pro elektrárnu a rovněž odmítla komentovat odhady analytiků. Společnost v červenci uvedla, že podle očekávání investice do projektu společnosti zajistí vnitřní výnosové procento (IRR) ve výši 9 %.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Státu by se teď hodilo mít ČEZ pod pevnou kontrolou, říká ředitel ANDE Jiří Gavor
24. červen 2022, 05:30
HN: RWE pozastavila prodej zásobníků plynu v ČR, zájem měl jen EPH
24. červen 2022, 05:07
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se