Domů
Elektřina
Hinkley Point C: Příprava jaderné elektrárny stála již 80 mld. Kč

Hinkley Point C: Příprava jaderné elektrárny stála již 80 mld. Kč

Finální investiční rozhodnutí k výstavbě jaderné elektrárny Hinkley Point bylo odloženo na počátek letošního května. Náklady se do současné doby přehouply již přes 80 mld. Kč a každý měsíc elektrárna stojí další téměř 2 mld. Kč. Šéf EDF Energy ujišťuje, že výstavba bude zahájena. 

Jaderná elektrárna Hinkley Point C je jedním z hlavních témat evropské jaderné energetiky a zároveň první jadernou elektrárnou v Británii za posledních dvacet let. Po dokončení by měla mít dva jaderné reaktory EPR od francouzské Arevy o celkovém instalovaném výkonu 3,2 GW.

Od oznámení projektu v roce 2010 již EDF investovala do rozvoje elektrárny přes 80 mld. Kč a každý měsíc další téměř 2 mld. Kč na místě stavby. Celková cena Hinkley Point C má být podle šéfa společnosti EDF Energy 616 mld. Kč (18 mld. britských liber), podle odhadů Evropské komise má být cena až 821 mld. Kč (24 mld. britských liber).

Základní data o Hinkley Point C zdroj: gov.uk

V České republice je podle generálního ředitele společnosti ČEZ možné jaderný blok postavit s náklady mezi 120 a 150 mld. Kč (červen 2015).

Rozhodnutí o stavbě bylo opět odloženo

Počátkem tohoto týdne bylo mimo jiné opět odloženo finální investiční rozhodnutí, které mělo být vydáno koncem března. Nově se hovoří o počátku května. Jedná se celkově již o desáté odložení termínu, ve kterém mělo být o elektrárně rozhodnuto (v tomto roce již podruhé).

Rozhodnutí o investici se odkládá především kvůli jejímu financování. Stejně jako v regionu střední Evropy i ve Velké Británii klesají ceny elektrické energie na burzách, kde se ceny za elektřinu pohybují kolem 35 britských liber a poklesly ceny za posledních šest měsíců o 35 %. Hinkley Point C má přitom garantováno od Velké Británie £92,5/MWh (cca 3200 Kč/MWh).

Ceny energií ve Velké Británii ke konci roku 2015:

Komentáře(3)
Peppa
24. březen 2016, 20:18

Ceny energií ve Velké Británii ke konci roku 2015:

a nic tam není

Tomáš N.
25. březen 2016, 08:22

Aha, tak proto Mládek a spol lobují a prosazují rošíření jádra u nás.

Jim bohtě bude stačit se přiživit "jen" na té přípravě, tam o nic nejde a nedá se ani zkazit, ale prašulky se kutálejí na správná místa.

Kdepak prognosti se hned pozná!

Jan Veselý
25. březen 2016, 12:46

Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky - 32 miliard na vyřizování papírů.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.