Hinkley Point C: Příprava jaderné elektrárny stála již 80 mld. Kč

DomůElektřinaHinkley Point C: Příprava jaderné elektrárny stála již 80 mld. Kč

Finální investiční rozhodnutí k výstavbě jaderné elektrárny Hinkley Point bylo odloženo na počátek letošního května. Náklady se do současné doby přehouply již přes 80 mld. Kč a každý měsíc elektrárna stojí další téměř 2 mld. Kč. Šéf EDF Energy ujišťuje, že výstavba bude zahájena. 

Jaderná elektrárna Hinkley Point C je jedním z hlavních témat evropské jaderné energetiky a zároveň první jadernou elektrárnou v Británii za posledních dvacet let. Po dokončení by měla mít dva jaderné reaktory EPR od francouzské Arevy o celkovém instalovaném výkonu 3,2 GW.

Od oznámení projektu v roce 2010 již EDF investovala do rozvoje elektrárny přes 80 mld. Kč a každý měsíc další téměř 2 mld. Kč na místě stavby. Celková cena Hinkley Point C má být podle šéfa společnosti EDF Energy 616 mld. Kč (18 mld. britských liber), podle odhadů Evropské komise má být cena až 821 mld. Kč (24 mld. britských liber).

Základní data o Hinkley Point C zdroj: gov.uk

V České republice je podle generálního ředitele společnosti ČEZ možné jaderný blok postavit s náklady mezi 120 a 150 mld. Kč (červen 2015).

Rozhodnutí o stavbě bylo opět odloženo

Počátkem tohoto týdne bylo mimo jiné opět odloženo finální investiční rozhodnutí, které mělo být vydáno koncem března. Nově se hovoří o počátku května. Jedná se celkově již o desáté odložení termínu, ve kterém mělo být o elektrárně rozhodnuto (v tomto roce již podruhé).

Rozhodnutí o investici se odkládá především kvůli jejímu financování. Stejně jako v regionu střední Evropy i ve Velké Británii klesají ceny elektrické energie na burzách, kde se ceny za elektřinu pohybují kolem 35 britských liber a poklesly ceny za posledních šest měsíců o 35 %. Hinkley Point C má přitom garantováno od Velké Británie £92,5/MWh (cca 3200 Kč/MWh).

Ceny energií ve Velké Británii ke konci roku 2015: