ICIS: Z Česka se do dvou let stane čistý dovozce elektřiny

DomůElektřinaICIS: Z Česka se do dvou let stane čistý dovozce elektřiny

Česká republika tradičně vyváží značnou část své výroby elektrické energie do okolních zemí. Tato situace by se však měla podle výhledu portálu ICIS již brzo změnit. Zpřísňující se emisní limity se projeví uzavíráním tuzemských uhelných zdrojů, což má již do dvou let udělat z exportního Česka dovozce elektřiny. Opačná situace by podle analytiků měla nastat na Slovensku.

Podle modelů analytiků ICIS, které od letošního června rovněž pokrývají český či slovenský trh, by v roce 2021 měly být v Česku odstaveny černo a hnědouhelné bloky o celkovém instalovaném výkonu 3,6 GW. V roce 2022 by měly být uzavřeny další zdroje o výkonu 1,5 GW, v letech 2023 a 2024 další 1 GW. Do hry nicméně ještě mohou vstoupit případné výjimky, o které mohou provozovatelé zařízení zažádat.

Výpadek ve výrobě by měl při uvažovaném uzavírání zdrojů nahradit především import elektřiny ze zahraničí, což již v roce 2021 z Česka udělá čistého dovozce elektrické energie. Výrazný meziroční pokles by měl nastat v případě vývozu na Slovensko, který by měl v letech 2020 a 2021 poklesnout každoročně o 2 TWh. Podobně by v roce 2021 měl o 2,6 TWh meziročně klesnout vývoz jak do Německa, tak do Rakouska.

Zatímco v poslední dekádě Česko každoročně vyváželo mezi 11 až 17 TWh elektrické energie ročně, mezi lety 2022 a 2030 by ročně mělo dovést od 5 do 10 TWh.

Spuštění nových Mochovců zbaví Slovensko dovozní závislosti

Opačný scénář, než který se má podle ICIS odehrát na české straně hranice, by měl proběhnout na sousedním Slovenku. Slovensko v posledních letech pokrývá dovozem přibližně 10 % spotřeby elektrické energie, avšak spuštění nových jaderných bloků v elektrárně Mochovce zemi naopak umožní elektřinu vyvážet.

Třetí a čtvrtý blok JE Mochovce by podle současného harmonogramu měly být spuštěny v letech 2020 a 2021, každoročně by do měly vyrobit přibližně 7,4 TWh. S novými bloky by jaderné elektrárny měly na Slovensku pokrýt více než 70 % tamní spotřeby.