Domů
Elektřina
Indický ministr pro jadernou energii zpracovává plán na výstavbu deseti nových bloků
Indický ministr pro atomovou energii Jitendra Singh; Zdroj: Department of Atomic Energy of India

Indický ministr pro jadernou energii zpracovává plán na výstavbu deseti nových bloků

Elektřina
9 komentářů
29. červenec 2017, 13:03
Jan Moravec

Indická vláda poskytla informace o plánované výstavbě deseti jaderných bloků domácí výroby. Jedná se o tlakovodní reaktory na těžkou vodu (PHWR – Pressurized heavy-water reactor). Reaktory budou postaveny na čtyřech lokalitách včetně dvou nových do roku 2031.

V květnu letošního roku schválila indická vláda výstavbu deseti jaderných bloků o elektrickém výkonu 700 MWe. Nebyl ovšem poskytnut konkrétní časový harmonogram a ani nebyly uvedeny konkrétní lokality budoucí výstavby.

S novými informaci přišel indický ministr pro jadernou energii Jitendra Singh. Potvrdil, že vláda udělila administrativní schválení a finanční podporu pro výstavbu deseti tlakovodních reaktorů na těžkou vodu. Singh dodal, že budou vybudovány 2 bloky v jaderné elektrárně Kaiga (5. a 6. blok), 2 bloky v jaderné elektrárně Gorakhpur (3. a 4. blok), 2 bloky v nové jaderné elektrárně Chutka (1. a 2. blok) a celkem 4 bloky v nové jaderné elektrárně Mahi Banswara (1., 2., 3. a 4. blok). Jaderné bloky mají být dokončeny do roku 2031.

Indický jaderný program

Indický jaderný program, který byl vydán v roce 2012, zahrnoval výstavbu tlakovodních reaktorů na těžkou vodu o elektrickém výkonu 700 MWe. Měly být vybudovány vždy 2 bloky v jaderných elektrárnách Gorakhpur, Chutka, Bhimpur, Mahi Banswara a Kaiga. Podle plánů, které oznámil Singh, se zdá, že 2 plánované bloky pro Bhimpur byly převedeny do Mahi Banswaru. Kromě zmíněných reaktorů je v plánu výstavba nových ruských tlakovodních reaktorů VVER v jaderné elektrárně Kudankulam.

Singh uvedl, že odhadované celkové náklady na výstavbu deseti jednotek budou 1 050 miliard indických rupií (zhruba 364 miliard korun).

Singh dále řekl, že materiály, komponenty a vybavení potřebné k vybudování deseti bloků budou získány vlastními silami. Při oznámení plánu na nové bloky vláda uvedla, že pravděpodobné výrobní zakázky indickému průmyslu budou přibližně 700 miliard indických rupií (243 miliard korun). Zakázky mohou vytvořit přibližně 33 400 nových pracovních míst.

Indie má v současné době 22 provozovaných jaderných bloků s celkovým instalovaným výkonem 6 780 MWe. V dalších pěti letech se očekává nárůst o dalších 6 700 MWe.

Zdroj úvodní fotografie: Ajit Kumar

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Jan Veselý
29. červenec 2017, 15:47

Chápu, potřebují nějaký civilní jaderný program jako krytí a jako zdroj kvalifikovaných pracovníků pro vojenský jaderný program.

Tahle výstavba má fakticky nahradit v současnosti provozované reaktory, která zhruba kolem roku 2030 budou tak akorát na odpis.

Vladimír Wagner
29. červenec 2017, 23:11

Takže teď reálná data. Výroba elektřiny z jádra je v posledních letech v Indii zhruba stejná jako z větru a násobkem produkce z fotovoltaiky. Ze zmiňovaných 6700 MW současných jaderných bloků zahájily dva bloky v Kudankulamu o celkovém výkonu 2000 MW provoz v minulých dvou letech a jsou to bloky s předpokladem provozu 60 let. Po roce 2000 byly zprovozněny bloky o výkonu 1800 MW a jde o typy, u kterých je ověřeno, že jej lze provozovat přes třicet let a pravděpodobně i padesát, takže i ty budou s vysokou pravděpodobností ještě řadu let po roce 2030 v provozu. I některé z těch zbývajících, pokud vydrží padesát let, budou v provozu i po roce 2030. Je tak vidět, že větší část (více než 60 %) současného výkonu na odpis v roce 2030 nebude a bude buď v nejlepších letech a nebo s perspektivou nejméně desetiletí provozu.

Ve výstavbě je 7 bloků, z nichž pět o celkovém výkonu 3 200 MW by mělo být dokončeno v následujících dvou letech. Zbývající rozestavěné jsou dva další bloky v elektrárně Kudankulam o výkonu 2200 MW dohromady. Dohoda je už i o výstavbě dalších dvou bloků v Kudankulamu. A k tomu se kromě deseti bloků zmíněných v článku nejspíše přidají i další dva domácí rychlé reaktory a také další zahraniční bloky. Podrobněji o indickém programu a stavu v části o Indii v přehledu: http://www.osel.cz/9174-jaderna-energetika-na-prahu-roku-2017.html a předchozích přehledech.

Podrobněji o tom, jaký jaderný energetický program a proč (nemá uran ale thorium) Indie má, je popsáno v článku z roku 2009: http://www.osel.cz/4365-rychle-jaderne-reaktory-a-vyuziti-thoria-v-indii.html Je tam vidět, že je jeho plnění zpožděno, ale pokračuje v nastolené linii. Vlastní program je zaměřen na přechod k využití thoria (těžkovodní reaktory a rychlé reaktory) a nákup zahraničních bloků na zrychlení růstu produkce elektřiny z jádra.

Jan Veselý
30. červenec 2017, 21:24

Rozdíl mezi námi dvěma je v tom, že vy jste jaderný optimista a já ne. Já nepředpokládám, že ty reaktory vydrží 50-60 let, když je dnes jasné, že jaderné reaktory typicky potřebují po cca 40 letech provozu zcela zásadní investice, které se prostě už nevyplatí dělat. Taky nepředpokládám, že ty reaktory stihnou dostavět do roku 2031, známe jak to s jadernou výstavbou chodí.

A má teze pořád platí, jaderná energetika není v Indii primárně určena k výrobě elektřiny, to by totiž řídili Piyush Goyal. Jadernou energii si Indové pěstují kvůli honění ega a vojenskému jadernému programu.

Pokud by to mysleli s jadernou energetikou vážně, museli by budovat v úplně jiném měřítku. Něco jako 175 GW v OZE (FVE 100GW, VtE 60GW, VE+biomasa 15GW ) mezi 2016-2022. Vzhledem k tomu, že z Indie neustále chodí zprávy o rekordně nízkých cenách elektřiny z aukcí na tyto zdroje, nemám obavy, že by ta výstavba po roce 2022 skončila.

Vladimír Wagner
31. červenec 2017, 06:19

Pane Veselý, vzhledem k tomu, že většina současného výkonu v Indii, jak jsem psal, byla zprovozněna po roce 2000, tak nebude mít v roce 2030 ani 30 let. Navíc nejméně u těch 2000 MW v Kudankulamu jde o bloky, které bez nějakých radikálních vylepšení poběží ještě nejméně v roce 2050. Váš výrok, že budou v roce 2030 k odpisu, byl prostě nesmysl.

Vzhledem k různému koeficientu využití, není výkon to podstatné. A jak je to s produkcí elektřiny z jednotlivých zdrojů, jsem psal. Jak se to bude vyvíjet v budoucnu, uvidíme. Indie potřebuje produkci elektřiny zvyšovat, aby zajistila její dostupnost pro obyvatele. A snaží se rozvíjet všechny nízkoemisní zdroje. Také já si myslím, že bude intenzivně pokračovat s výstavbou větrných či fotovoltaických zdrojů. A jsem rád, že se jim i v této oblasti daří. Ale nepřestanou ani s výstavbou jaderných bloků. Spíše právě naopak. A uvidíme, jak se jim bude v různých technologiích dařit. S největší pravděpodobností budou rozvíjet efektivní různorodý mix. Já jsem k vašemu výroku uvedl konkrétní čísla a fakta, a každý si může udělat názor sám.

Martin Pácalt
31. červenec 2017, 18:41

P. Veselému: V indickém energetickém programu výstavby vidím snahu o mix nízkoenergetických zdrojů a o budoucí využití thoria jakožto místní suroviny. Pravděpodobně jim nejde o např. poloviční podíl JE, v každém případě se ohlížejí po světě a využívají paralelně několik cest, jak výrobu el. energie řešit. Nic složitého v tom nehledejte. To, že mají jaderné zbraně stejně jako Pakistán, kterému by nejraději zakroutili krkem, je známo již dlouho. Proč jsem klidnější, když mají jaderné zbraně Indové, než když je má Irán?

C
30. červenec 2017, 22:43

Panw Wagnere,

je otázka v jakém stavu budou ty elektrárny po 30, 40, 50 a 60 letech provozu, i vyspělejší národy mají problémy s materiály, to je jedna věc, ale pokud se podíváme na čísla která poskytl pan Veselý a aplikujeme na ně přepočet na ekvivalent JE, je to ekvivalent minimálně 12,5GW ve FVE, 15GW ve VtE a no řekněme 3GW v ostatních OZE (tam se to hádá nejhůře), to je ekvivalent 30.5GW JE do roku 2022. Z vašich čísel, ani při nejlepší vůli nelze vyčarovat stejný objem výroby. Navíc Indie jako subtropický až tropický stát má té dostupné energie celkem dost, takže s klesající cenou komponent pro OZE je dost možné že výkony ještě vzrostou.

Indie bude potřebovat kolem 1TW instalovaného výkonu aby se dostali zhruba na naši úroveň elektrifikace, ovšem tempo instalací OZE a ani JE zdaleka stačit nebude! I s obnovou toho co mají by museli (když nebudu počítat hydroelektrárny, na druhou stranu jsou to velmi přibližné odhady z velikosti populace) ročně uvádět do provozu 16-17GW JE už na věčné časy aby po 60 letech nahradili nejstarší bloky.

Takové tempo je zřejmě nedosažitelné a neudržitelné, přestože by to mohlo snížit cenu bloků v Indii a možná i ve světě, tak pokud nenastavíte zákony tak aby z nich těžily pouze jaderné utility a hydroelektrárny vezoucí se na víceúčelovosti přehrad eventuálně velmi výjimečných přírodních podmínkách, tak při první možnosti stavět levnější kombinaci zdrojů z toho komerční společnosti utečou. Bude zajímavé sledovat a porovnat jak dopadnou JE stavěné za peníze trhu a jak JE v Maďarsku, kde je to trochu jinak co do ceny proudu. Ovšem ani postup s účastí státu není použitelný trvale a na veškerý potřebný výkon pro energetiku! Když to vezmu na ČR, tak to znamená trvale stavět 2 reaktory a zároveň dva staré likvidovat, pokud je životnost 60 let a návratnost 30 let, pak pokud by na to půjčoval stát, znamenalo by to mít venku peníze zhruba na 5 rekatorů to je minimálně 0.5 bilionu korun, spíše 0.65-0.7 bilionu korun, to je asi 14% HDP a asi polovina ročního rozpočtu. Takové sumy by znamenaly nejspíše zanedbání ostatní infrastruktury nebo zvýšení daní.

To nejde, to by byla ještě větší finanční sebevražda než OZE (nehledě na to že té energie prostě spotřebováváme moc, ale problém nadprodukce a nadspotřeby je současnému ekonomickému uspořádání vlastní. A to je to v energetice ještě celkem dobré proti jiným oborům), tam se dá jít ještě s cenou dolů, klesnou i nové metody akumulace, která je teď v údolí smrti, což by paradoxně řešilo více akumulace (u nás je třeba asi 100GWh k tomu aby se dala část roku síť provozovat z větší části na FVE), což by zajistilo možnost odstavení velké části parních elektráren "základního zatížení". Do OZE se dá snadno dostat soukromý kapitál, pár desítek až stovek milionů se sehnat dá celkem jednoduše, i jednotky miliard lze, ale stovky miliard na JE, to už si jen tak někdo nemůže dovolit.

C
30. červenec 2017, 23:14

Omlouvám se za překlep, správně má být Pane.

energetik
30. červenec 2017, 11:07

Indický ministr pro jadernou energii? Proboha co je to za funkce a kdo ji platí a dobrovolně? Co na jeho nápad říká ministr pro vodní energii a ministr pro větrnou energii a ministr pro solární energii a ministr pro geotermální energii atd............?

Když už má takovou funkci, tak prostě musí vyvíjet nějakou činnost, to je pochopitelné.

Jan Veselý
30. červenec 2017, 14:52

Nic takového jako indický ministr pro jadernou energii neexistuje. Dr. Singh (profesor endokrinologie a diabetologie) je "minister of state, independent charge", což je v indické praxi zástupce ministra (v tomto případě předsedy vlády) s vlastní rozhodovací pravomocí, který je pověřen řízením jednoho nebo několika státních úřadů, není to člen vlády, to by byl "kabinetní ministr". Dr. Singh vede, úřad vlády, úřad pro rozvoj severovýchodního regionu, úřad pro personální otázky a penze, úřad pro jadernou energii a úřad pro vesmír. Jsou to všechno jen úřady přímo podřízené premiérovi, chyba v článku vznikla nesprávným překladem slova "department", což v US angličtině znamená ministerstvo, jinde ne . Suma sumárum mi z toho vyplývá, že Dr. Singh je kriticky důležitý spolupracovník premiéra Modiho, který pro něj spravuje kriticky důležité oblasti (kontrola Kašmíru, úřad vlády, personální otázky).

Proč má navíc pod sebou i ministerstvo jaderné energie? Nejspíše proto, že to je krycí firma pro jaderné zbrojení.

Indickou energetiku má jako celek pod palcem jiný státní ministr, Piyush Goyal.

Co se všechno člověk nedozví díky energetice? Zlatá Wikipedie.

https://en.wikipedia.org/wiki/Jitendra_Singh_(BJP_politician)

https://en.wikipedia.org/wiki/Union_Council_of_Ministers

https://en.wikipedia.org/wiki/Department_of_Atomic_Energy

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se