Domů
Elektřina
Investice za stamiliony. Elektrárna Dětmarovice snižuje své emise oxidů dusíku

Investice za stamiliony. Elektrárna Dětmarovice snižuje své emise oxidů dusíku

Černouhelná elektrárna Dětmarovice Skupiny ČEZ investovala zhruba 400 mil. Kč za účelem ochrany kvality životního prostředí. Rozsáhlé investice by měly přinést snížení vypouštěného množství oxidů dusíku až o polovinu. Část finančních prostředků v rozsahu 155,4 mil. Kč poskytla i Evropská unie skrz Fond soudržnosti v rámci Operačního programu Životní prostředí, informuje Vladislav Sobol, tiskový mluvčí Skupiny ČEZ.

„Investice je součástí dlouhodobého plánu Skupiny ČEZ, který minimalizuje dopad provozu elektráren na životní prostředí. Zároveň díky ní splníme ty nejpřísnější evropské ekologické limity a prodloužíme životnost elektrárny,“ uvedl Vlastimír Kontrik, generální ředitel Elektrárny Dětmarovice.

Snižováním emisí oxidů dusíku se elektrárna zabývala již v 90. letech. Tehdy díky novým technologickým postupům optimalizovala množství spalovacího vzduchu, což vedlo k omezení vzniku oxidů dusíku při procesu hoření. Současné modernizace přinesly další redukci množství oxidů dusíku vznikajících během spalování, o odstranění části zbývajících se postará katalyzátor.

Elektrárna nevyrábí pouze elektřinu

Dalším opatřením omezujícím dopad provozu elektrárny na životní prostředí je vstřikování čpavkové vody do spalovací komory. Tím se zamezí kontaminaci vznikajícího popílku zbytky čpavku, což umožňuje bezpečně využívat popílek jako stavební materiál. „V Česku jsme s touto metodou první, ale v zahraničí se už běžně používá,“ komentoval technologii Karel Šponar, výrobní ředitel elektrárny. Tento vedlejší energetický produkt bývá běžně využíván jako příměs do cementu, betonu či pórobetonu.

Elektrárna Dětmarovice je jedinou černouhelnou elektrárnou Skupiny ČEZ v ČR. Se svým výkonem 800 MW je nejvýkonnější tepelnou elektrárnou na území celé Moravy a Slezska. Roční výrobou elektrické energie v rozsahu až 2 500 000 MWh dokáže pokrýt potřeby více než 700 000 domácností. Kromě výroby elektrické energie se elektrárna také stará s 800 000 GJ vyrobeného tepla o zásobování Orlové a Bohumína teplem.

Zdroj úvodní fotografie: cez.cz

Komentáře(1)
Energetik
24. srpen 2015, 17:53

Ale copak to? Že by přestali spalovat peletky se slisovanými plasty z Polska které vykazují jako OZE elektřinu a povírají stále větší dotace.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.