Domů
Elektřina
Jaderná elektrárna Temelín po 11 dnech odstávky znovu dodává elektřinu

Jaderná elektrárna Temelín po 11 dnech odstávky znovu dodává elektřinu

Jaderná elektrárna Temelín po 11 dnech úplné odstávky opět vyrábí elektřinu. Po výměně paliva byl v úterý večer druhý blok znovu připojen k přenosové soustavě, sdělil dnes ČTK mluvčí elektrárny Marek Sviták. První výrobní blok stojí od 26. srpna, technici v něm rovněž mění jaderné palivo. Provozovatel Temelína, společnost ČEZ, chybějící výkon pokrývá jinými zdroji.

Odstávka druhého bloku trvala 95 dnů. Energetici vyměnili čtvrtinu paliva, zkontrolovali bezpečnostní systémy nebo ochrannou budovu kolem reaktoru. Plného výkonu by měl druhý blok dosáhnout do konce týdne. Původně měl být druhý blok spuštěn už minulý týden, zdržení způsobila porucha pojistného ventilu v nejaderné části elektrárny.

Podle Svitáka zvládli eneregetici na druhém bloku během uplynulých třech měsíců dvanáct tisíc plánovaných činností. „Vyměnili čtvrtinu paliva, do skladu zavezli tři kontejnery s použitým palivem, zkontrolovali reaktor, turbínu nebo bezpečnostní systémy,“ uvedl Sviták.

Odstávku ovlivnily opravy nízkotlakého dílu turbíny a rozšířené rentgenové kontroly. Podle ředitele Jaderné elektrárny Temelín Bohdana Zronka tyto dodatečné práce vyplynuly až z výsledků plánovaných kontrol. „Kontroly splnily svůj účel. Všechny práce vyžadují dobrou přípravu a čas na realizaci. Pokud chceme z odstávky vycházet s čistým štítem a blokem dobře připraveným na další provoz, jinou možnost nemáme,“ řekl Zronek.

Plného výkonu blok dosáhne do konce týdne

Druhý temelínský blok momentálně vyrábí elektřinu při výkonu reaktoru 50 procent. Podle Svitáka se výkon stále zvyšuje a stabilizovat se bude na 80 procentech, kdy začnou energetické testy. Během nich budou jaderní fyzici ověřovat rozložení výkonu reaktoru. Plného výkonu by blok měl dosáhnout do konce týdne.

Na prvním bloku pokračuje 11.dnem plánovaná odstávka pro výměnu paliva. Dnes ráno bylo dokončeno vyvážení paliva z aktivní zóny reaktoru. Následovat bude plnění kontejnerů použitým palivem. Vedle toho běží kontroly turbíny a bezpečnostních systémů.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 10,025 miliardy kilowatthodin elektřiny. Největší zdroj výroby elektřiny v České republice kryje pětinu domácí spotřeby. V roce 2015 vyrobila 14,23 miliardy kWh elektrické energie.

Komentáře

(2)

Peppa

7. září 2016, 12:38

Tak stará technologie ještě potřebuje pro spuštění vědce (jaderné fyziky)?

C

8. září 2016, 18:20

Mohla se provádět nová konfigurace zóny, která se doposud nezkoušela nebo je to prostě ve vyhlášce.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.