Domů
Elektřina
Komise OSN požádala Velkou Británii o pozastavení příprav JE Hinkley Point C

Komise OSN požádala Velkou Británii o pozastavení příprav JE Hinkley Point C

Ekonomická komise pro Evropu požádala vládu Velké Británie o pozastavení dalších příprav projektu jaderné elektrárny Hinkley Point C. Podle komise OSN Británie neprojednala dostatečně možné dopady výstavby elektrárny se sousedními zeměmi.

Podle britského deníku The Guardian komise OSN upozorňovala na nedostatečnou komunikaci s okolními státy ohledně možných přeshraničních dopadů případných incidentů již v minulém roce.

„Provedli jsme veškerá posouzení dopadu na životní prostředí EIA nezbytná pro Hinkley Point C, včetně posouzení všech pravděpodobných přeshraničních dopadů. S přihlédnutím k EIA britský úřad územního plánování dospěl k závěru, že zde není žádná možnost výrazných přeshraničních dopadů,“ uvedl mluvčí společnosti EDF.

Podle mluvčího EDF navíc podobnou námitku ze strany irské environmentální organizace An Taisce o nedostatečném jednání s dalšími státy již posoudil a zamítl Nejvyšší soud Spojeného království.

Nezávislé posouzení projektu jaderné elektrárny Hinkley Point C, včetně jeho bezpečnosti a dopadu na životní prostředí, provedl podle mluvčího britského ministerstva obchodu, energetiky a průmyslu i tamní jaderný regulační úřad a úřad pro životní prostředí.

„Projekt bude i nadále subjektem robustní regulace ze strany těchto institucí a nebude mít žádný významný nepříznivý dopad na životní prostředí jakékoliv jiné země,“ dodal mluvčí ministerstva.

Projekt již schválily britská vláda i EDF

Britská vláda projekt nové jaderné elektrárny Hinkley Point C, který se na konci loňského července překvapivě rozhodla přezkoumat, schválila v polovině září. První novou jadernou elektrárnu v Británii za dvě desetiletí má postavit francouzská elektrárenská společnost EDF s pomocí čínské státní firmy China General Nuclear (CGN).

Vedení francouzské společnosti EDF potvrdilo svůj souhlas s projektem rozšíření jaderné elektrárny necelá dva týdny poté.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Státu by se teď hodilo mít ČEZ pod pevnou kontrolou, říká ředitel ANDE Jiří Gavor
24. červen 2022, 05:30
HN: RWE pozastavila prodej zásobníků plynu v ČR, zájem měl jen EPH
24. červen 2022, 05:07
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se