Domů
Elektřina
Le Figaro: EPR budovaný ve Flamanville dostane pravděpodobně zelenou
Zdroj: EDF Energy

Le Figaro: EPR budovaný ve Flamanville dostane pravděpodobně zelenou

Elektřina
1 komentář
8. červen 2017, 10:29
Jan Budín

Francouzský list Le Figaro tento týden uvedl, že francouzský úřad pro jadernou bezpečnost ASN předběžně informoval EDF o udělení schválení ve věci prošetřované reaktorové nádoby budovaného EPR reaktoru v jaderné elektrárně Flamanville. Finální rozhodnutí ASN má padnout na podzim.

V roce 2015 začal francouzský úřad pro jadernou bezpečnost prověřovat složení reaktorové nádoby na nově budovaném bloku JE Flamanville. Prvotní testy vzbudily podezření, že materiál použitý na výrobu reaktorové nádoby má vady, které by mohly potenciálně ohrozit bezpečnost provozu.

V případě vážnějších problému není vyloučena ani možnost, že úřad pro jadernou bezpečnost nařídí kompletní výměnu reaktorové nádoby nebo její opravu, aby vyhovovala stanoveným standardům bezpečnosti. V takovém případě je ve hře i odstoupení od projektu, jehož konečná cena se již vyšplhala na 10,5 mld. EUR.

Francouzský list Le Figaro tento týden informoval, že ASN je nakloněno udělení povolení pro budovaný reaktor. ASN měl EDF poskytnout některé části předběžné hodnotící zprávy, ze které vyplývá, že zařízení splňuje bezpečnostní podmínky pro normální spuštění reaktoru.

Zdroj blízký vyšetřování ASN řekl, že vyšetřování pravděpodobně ukáže, že slabá místa nádoby nepředstavují zásadní riziko vedoucí k prasknutí či výbuchu, jelikož nejsou v nejvíce namáhaných oblastech.

„Myslím si, že závěr (zprávy ASN) bude pozitivní, avšak může zahrnovat požadavky pro intenzivnější sledování,“ řekl podle Reuters uvedený zdroj s tím, že ASN může požadovat provedení více testů během pravidelných kontrol reaktoru prováděných po deseti letech.

Finální rozhodnutí má padnout na podzim

Mluvčí ASN však podle zahraniční agentury Reuters řekla, že vyšetřování stále probíhá a že ASN prozatím nevydalo žádné rozhodnutí.

Neschválení projektu by přitom znamenalo dodatečné náklady pro EDF v řádu miliard euro a narušilo by pravděpodobně také plánované převzetí reaktorového byznysu francouzské Arevy.

Samotné EDF odmítlo zveřejnění informací o údajném plánovaném udělení povolení pro budovaný reaktor ve Flamanville komentovat.

Agentura Reuters uvedla, že po vypracování hodnotící zprávy bude tato zpráva předána k posouzení EDF, Arevě a skupině nezávislých expertů, kteří následně vydají nezávazné doporučení.

ASN následně vydá provizorní rozhodnutí, které bude předmětem konzultačního procesu trvajícího nejméně měsíc. Finální rozhodnutí by tak podle Reuters mělo padnout během září nebo začátkem října letošního roku.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ze 1300 skok na 4900 Kč. ČEZ přichází s novými cenami plynu
26. květen 2022, 12:56
Babiš: Vláda by na pomoc podnikatelům měla použít dividendy ČEZ
26. květen 2022, 12:41
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr
8. červen 2017, 16:07

No jo Frantíci byrokratická avantgarda EU.

Rozhodli se v "neomylných" židozednářských kruzích, že jediná možnost, jak by od nich mohl ještě někdo chtít něco kupovat bude, když prosadí v EU povině novou výstavbu jen "přelomově nejmodernějších" jaderných a tepelných elektráren. Jaderné mají tak drahé a složité zabezpečení, že se vyplatí stavět jen maximálně obří, a tepelné musí být nejmodernějších parametrů nadktitické s taky nejmodernější ocelí, u které taky museli nakonec zfalšovat dokumentaci.

Plus obě ty koncepce nedokázali ani po letech snažení dostavět skutečně funkčně.

No a dopadlo to porovnatelně s jejich úspěchy ve druhé světové válce, kdy se rozhodli vyhlásit válku Německu teprve až zabralo Česko s jeho zbrojním průmyslem.

Čili poslední léta to vypadá, že pro funkční průmysl, by EU měla brát nápady pro široké evropské zavádění spíš od Česka než těchto západních humanistických "odborníků" na prosazování multikulturních čím dál neschopnějších populací .

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se