Domů
Elektřina
Lokalitu pro hlubinné úložiště jaderného odpadu by měl podle MPO schválit i senát

Lokalitu pro hlubinné úložiště jaderného odpadu by měl podle MPO schválit i senát

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje, aby na schválení konkrétní lokality pro hlubinné úložiště jaderného odpadu v ČR mohl mít v určité fázi vliv i Senát. Vyplývá to z návrhu věcného záměru zákona o zapojení obcí do výběru lokality hlubinného úložiště v ČR. Příští pondělí má o něm jednat vláda. Materiál je však předkládán s rozpory několika institucí, včetně čtyř ministerstev.

Podle dřívějších vyjádření MPO má zákon, jehož předložení má po případném schválení záměru následovat, posílit postavení obcí v rozhodovacím procesu výběru lokality pro úložiště. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) v prosinci řekl, že stát chce nadále provádět průzkum ve všech sedmi lokalitách, které byly pro hlubinné úložiště vytipovány. Většina obcí, kterých se projekt týká, však se stavbou úložiště dlouhodobě nesouhlasí. Ve všech sedmi lokalitách podalo už dříve 18 obcí a šest spolků žaloby proti stanoveným průzkumným územím.

Předkládaný materiál uvádí, že Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) bude mít povinnosti si ve chvíli, kdy se zúží počet uvažovaných lokalit pro úložiště na dvě, vyžádat stanovisko dotčených obcí se stavbou. MPO uvádí, že tato fáze by měla nastat v roce 2020. Konečné slovo má ale mít vláda.

Ilustrační foto

V případě nesouhlasného stanoviska obcí by však podle návrhu nemohl kabinet vydat souhlas se záměrem pokračování procesů směřujících k umístění a výstavbě hlubinného úložiště jen tak, bude potřebovat usnesení Senátu. „Nicméně vláda by měla i poté, co bude vydáno souhlasné usnesení Senátu, možnost vydat souhlasné či nesouhlasné stanovisko,“ dodává v dokumentu ministerstvo.

Senátoři podle návrhu zohledňují zájmy regionu. S rolí horní komory Parlamentu však nesouhlasí například ministerstvo pro místní rozvoj (MMR).

„Máme důvodnou pochybnost o navrhovaném zapojení Senátu do povolovacího procesu,“ sdělilo v připomínkách k návrhu MMR.

Uvedlo, že Senátu jako představiteli zákonodárné moci nepřísluší vstupovat do procesu povolování konkrétních záměrů. Podle MPO ale navržený institut zcela respektuje ústavní rámec a nedochází k zásahu do kompetencí obcí či Senátu, ale naopak je vhodně doplňuje.

Kromě MMR je materiál vládě předkládán také s rozpory ministerstva vnitra, ministerstva spravedlnosti, ministerstva životního prostředí, Hospodářské komory ČR a Jihočeského kraje.

Průzkum potenciálních lokalit pro vybudování trvalého hlubinného úložiště jaderného odpadu se týká Čertovky na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březového potoka poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdalény na Táborsku, Čihadla na Jindřichohradecku, Hrádku na Jihlavsku, Horky na Třebíčsku a Kraví Hory na Žďársku. O finálním umístění úložiště by měla vláda rozhodnout do roku 2025. Jeho provoz by pak měl začít po roce 2065.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.