Domů
Elektřina
Nízké ceny elektřiny znamenají konec pro další jaderné elektrárny
flickr.com
Commercial use allowed
flickr.comCommercial use allowed

Nízké ceny elektřiny znamenají konec pro další jaderné elektrárny

Tento týden došlo ve světě k rozhodnutí o dlouhodobém uzavření třech jaderných bloků v několika následujících letech. Ve všech případech jsou důvodem vyšší náklady na provoz jednotek, než jaký produkují zisk. Bohužel v poslední době nejde o jediný případ předčasného ukončení provozu jaderných elektráren. Odborníci poukazují na to, že vlivem nízkých cen silové elektřiny na trhu dochází k vytlačování klasických elektráren a ztrácí se tak různorodost zdrojů v energetickém mixu.

Švédské reaktorové bloky Oskarshamn 1 a 2 budou uzavřeny

Německá společnost E.ON se rozhodla definitivně uzavřít bloky 1 a 2 švédské jaderné elektrárny Oskarshamn. Rozhodnutí by  podle společnosti OKG AB, které je E.ON majoritním akcionářem, nemělo mít vliv na provoz 3. bloku této elektrárny.

OKG provozuje jadernou elektrárnu Oskarshamn již 50 let a všechny tři bloky představují celkem 10 % vyrobené elektřiny ve Švédsku.

Oznámení přišlo po mimořádné schůzi akcionářů, která se konala včera ráno a je v souladu s politikou společnosti E.ON představenou v červenci. Tehdy E.ON uvedl, že první blok hodlá odstavit v období mezi roky 2017–2019 a druhý blok do roku 2020. V reakci na toto rozhodnutí uvedl menšinový vlastník, společnost Fortum, že předčasné uzavření jednotek odmítá.

„Jde samozřejmě o nesmírně smutné rozhodnutí pro mě i naše zaměstnance,“ uvedl generální ředitel společnosti OKG, Johan Svenningsson. „Není nutné kvůli tomuto rozhodnutí ihned začít propouštět. Půjde především o změnu v plánování organizačních a provozních akcí odpovědným způsobem se zaměřením na udržení bezpečnosti.“

V budoucnu tedy nejsou v plánu žádné investice do druhého bloku elektrárny a nepočítá se ani s budoucím obnovením provozu. Provoz 1. bloku bude probíhat podle aktuálního plánu, což znamená, že rozhodnutí o odstavení padne ve chvíli, kdy bude připraven harmonogram procesu vyřazení z provozu. Přesné datum trvalého odstavení zatím nebylo stanoveno. Blok číslo 3 „považujeme za schopný pokračovat ve výrobě elektrické energie způsobem šetrným k zemskému klimatu po dobu celé své technické životnosti (do roku 2045)“, uvádí OKG.

Švédská jaderná elektrárna Oskarshamn. Zdroj: okg.se
Švédská jaderná elektrárna Oskarshamn. Zdroj: okg.se

Svenningsson dodává: „V rámci OKG zde nadále bude mnoho práce, obzvlášť teď, když budeme mít tři jaderná zařízení ve zcela odlišných fázích životního cyklu. Za účelem udržení maximální bezpečnosti za všech okolností, potřebujeme zaměstnance se zvláštní způsobilostí a kvalifikací.“

OKG zdůraznilo, že rozhodnutí E.ONu není založeno na bezpečnostních důvodech, ale na trvale nízkých cenách silové elektřiny na trhu, švédskou daní pro jaderné elektrárny a požadavky na dodatečné investice. Tyto faktory znamenají, že v krátkodobém i dlouhodobém horizontu neexistují vyhlídky na finanční ziskovost provozu 1. a 2. bloku.

Počátkem tohoto měsíce rozhodl Evropský soudní dvůr, že Švédsko může pokračovat ve speciálním zdanění výroby v jaderných elektrárnách. Rozhodnutí bylo založeno na tom, že tato daň je čistě národní záležitostí a nespadá pod Evropskou komisi. OKG AB poprvé daň soudně napadlo v roce 2009.

Prohlášení společnosti E.ON v červenci o jednotkách 1 a 2, přišlo jen několik dní poté, co OKG požádala ekologického regulátora o stanovení pravidel pro budoucí vyřazení obou jednotek elektrárny Oskarshamn. Blok č. 1 je varným reaktorem (BWR) o výkonu 473 MWe, který je v provozu od roku 1972. Druhý reaktor s výkonem 638 MWe je také varný, provozován od roku 1974. Třetí BWR pracuje od roku 1985 a jeho instalovaný výkon je 1400 MWe.

Entergy rozhodlo o uzavření elektrárny Pilgrim

Jednobloková elektrárna Pilgrim je jedinou jadernou elektrárnou na území amerického státu Massachusetts. Toto úterý její majitel, společnosti Entergy, oznámil, že do poloviny roku 2019 dojde k jejímu odstavení. Její provoz již prý není ekonomicky výhodný.

Entergy řekl, že informoval nezávislého provozovatele elektrizační soustavy ISO New England Inc (ISO-NE), že 31. května 2019 dojde k odpojení výrobní kapacity elektrárny od sítě, což znamená uzavření elektrárny do 1. června 2019. Přesné datum bude záviset na mnoha faktorech, včetně další diskuze s ISO-NE, rozhodnutí padne v první polovině roku 2016.

„Tržní podmínky a zvyšující se náklady nás dovedly k závěru, že nemáme jinou možnost než uzavření elektrárny Pilgrim“

Společnost oznámila, že její rozhodnutí uzavřít jadernou elektrárnu s jedním varným reaktorem s výkonem 680 MWe, který je v provozu od roku 1972, je založeno na zhoršených podmínkách na energetickém trhu, nižších příjmech a vyšších provozních nákladech.

Nízké velkoobchodní ceny elektřiny byly způsobeny především rekordně nízkou cenou zemního plynu, což významně ovlivnilo příjmy elektrárny Pilgrim. Aktuální cena elektřiny klesla pod 10 dolarů za MWh. To pro Pilgrim znamená roční ztrátu 40 milionů dolarů. Mezitím pokračuje deformace energetického trhu a dochází k tlaku na snižování cen elektřiny v regionu. Pro provozovatele JE neexistuje odpovídající kompenzace, za udržování výrobní zálohy. Veškeré pokusy o narovnání tržních podmínek v posledních letech prý podle Entergy nebyly úspěšné.

Provozovatel navíc dodal, že „za nepříznivým stavem stojí i dotace do obnovitelných zdrojů, které znevýhodňují klasické elektrárny a mají dopad na ekonomii jejich provozu.“

Mezi roky 2015-2017 očekává Entergy každoroční ztrátu ve výši 10-30 milionů dolarů.

Varný reaktor (BWR). Zdroj: nrc.gov
Varný reaktor (BWR). Zdroj: nrc.gov

Po odstavení jaderné elektrárny dojde k zahájení procesu vyřazení z provozu. Je dobré zmínit, že na konci září 2015 bylo ve fondu pro vyřazení elektrárny z provozu 870 milionů dolarů, což je přebytek 240 milionů dolarů nad očekávanými náklady na ukončení provozu, vyřazení a zakonzervování elektrárny na státem požadované úrovni.

Předseda představenstva a generální ředitel Leo Denault řekl: „Rozhodnutí o uzavření elektrárny Pilgrim bylo neuvěřitelně obtížné, protože bude mít vliv na naše zaměstnance a dodavatele. Naši lidé jsou kvalifikovaní odborníci, mezi nimiž se nachází jak mladí profesionálové, tak velice zkušení veteráni, kteří po desítky let vyráběli čistou energii a přispívali milióny dolarů k ekonomické aktivitě regionu. Tržní podmínky a zvyšující se náklady nás však dovedly k závěru, že nemáme jinou možnost než uzavření elektrárny Pilgrim.“

Rozhodnutí společnosti Entergy komentoval Marvin Fertel, generální ředitel Jaderného energetického ústavu: „Když byla jaderná elektrárna Kewaunee ve Wisconsinu v roce 2013 předčasně uzavřena, varovali jsme, že jsou zapotřebí reformy trhu pro udržení širokého portfolia energetických zdrojů. Opakovali jsme toto varování i před rokem při předčasném odstavení elektrárny Vermont Yankee. Dnešní oznámení je jen dalším důkazem, že reformy trhu s elektřinou jsou naléhavě potřeba.“

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
energetik
21. říjen 2015, 10:45

No konečně, bylo načase. Trh se začíná pomalu narovnávat po 60 leté neúspěšné dotované snaze o komerční rozvoj jaderné energetiky. Jen časově omezenými kompenzacemi do několika málo OZE pro narovnání trhu a nízkou cenu zemního plynu nemůžeme nazývat deformacemi.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

Odebírejte náš newsletter

Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516