Domů
Obnovitelné zdroje
Nově vyvinuté kvasinky mají zlevnit výrobu biopaliv

Nově vyvinuté kvasinky mají zlevnit výrobu biopaliv

Vědci z texaské Cockrell School of Engineering, jež je součástí The University of Texas, v rámci svého výzkumu vyvinuli nový typ kvasinek, které by mohly vést k efektivnější produkci biopaliv, což má mít za následek vyšší konkurenceschopnost těchto paliv ve srovnání s konvenčními palivy. Svůj objev publikovali v březnu v online edici časopisu Metabolic Engineering.

Kombinací metabolického inženýrství a přímé evoluce vědci objevili mutantní kvasinky, které mají být kromě výroby biopaliv použity také v biochemii k produkci chemikálií, jež jsou normálně získávány z rostlin, živočišných tuků nebo ropy.

Nově vyvinutá kvasinková buňka má podstatně lepší schopnost přeměny jednoduchých cukrů na oleje a tuky, známé jako lipidy, které mohou být následně použity místo produktů běžně získávaných z ropy.

,,Náš objev poslouží jako odrazový můstek k udržitené a obnovitelné výrobě paliv, jako je biodiesel. Co víc, tato práce přispěje k dosažení souhrnného cíle energetické soběstačnosti,“ komentoval objev profesor Hal Alper, vedoucí vědeckého týmu.

Již dříve Alperův tým úspěšně zkombinoval geneticky upravené kvasinkové buňky s obyčejným stolním cukrem při výrobě, jak Alter popisuje, tzv. ,,obnovitelné verze sladké ropy“ (Pozn. autora: sladká ropa je ropa s obsahem síry menším než 0,5 %), což je prémiový druh ropy. Na základě zkušeností z tohoto vývoje tým nyní použil kombinaci evolučních inženýrských strategií k vytvoření nového mutantního kvasinkového řetězce kvasinky Yarrowia lipolytica.

 

Zdroj úvodního obrázku: biofuel-tech.com

Štítky:ropabiopaliva

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.