Nový rekord: Dvojice nadšenců ujela s Teslou 730 kilometrů na jedno nabití (video)

DomůElektřinaNový rekord: Dvojice nadšenců ujela s Teslou 730 kilometrů na jedno nabití (video)

Dvojice Dánů dokázala s Teslou Model S ujet na jedno nabití 730 kilometrů. Stanovili tak nový světový rekord vzdálenosti ujeté s elektromobilem na jedno nabití.

Plně nabitá Tesla Model S P85D by měla podle specifikací automobilky ujet v americké verzi 253 mil (407 kilometrů), evropská verze má udávaný dojezd 491 kilometrů předtím, než ji bude nutno opět připojit ke zdroji elektrické energie. Dva fanoušci Tesly nedávno dokázali posunout tento limit a dosáhnout světového rekordu ve vzdálenosti ujeté s elektřinou poháněným vozidlem na jedno nabití. Z Modelu S vymáčkli neuvěřitelných 452,8 mil (728,7 kilometru).

Bjørn Nyland a Morgan Tørvolt dosáhli tohoto úctyhodného výsledku tzv. „hypermilingem“. Jedná se o koníček, při kterém je snahou ujet s automobilem co největší vzdálenost na jednu nádrž, v tomto případě jedno nabití. Aby se dosáhlo nejlepších výsledků je potřeba automobil provozovat při maximální palivové, resp. elektrické účinnosti. To znamená jízdu při konstantní nízké rychlosti, vyhýbání se brzdění a zastavování a samozřejmě vypnutou klimatizaci a další jízdu zpříjemňující výbavu.

Více než sedmsetikilometrová jízda zabrala Bjørnovi a Morganovi téměř 20 hodin, včetně v součtu hodinové pauzy. Cestovali totiž rychlostí 40 km/h.

Nový rekord je zhruba o 30 mil (48 kilometrů) delší než ten předešlý, který byl v roce 2012 stanoven dvojicí otce a syna z Floridy. Jízda Bjørna a Morgana mohla být pravděpodobně ještě delší. Ve videu si stěžují na špatné naplánování cesty, v jednom okamžiku dokonce minuli odbočku a ocitli se na štěrkové cestě.

Na otázku, zda se bude rekord ucházet o zapsání do Guinnessovy knihy rekordů jeden z dvojice odpověděl:

„S lidmi z Guinnesse jsme nemluvili. Pravděpodobně by chtěli celou jízdu sledovat GPS zařízením. Pro potvrzení dat z Tesly (palubního počítače automobilu) jsme jízdu sledovali zařízením GPS, ale tento rekord může být brzy překonán 90D (nový model Tesly Model S) nebo případně 120D nebo něčím podobným. Nebyl tedy velký smysl v tom, dělat z toho oficiální záležitost. Byl to spíš důkaz toho, co je s tímto úžasným rodinným autem možné.“ Morgan Tørvolt

Štítky: TeslaModel S