Domů
Elektřina
Odstranění následků fukušimské havárie může stát miliardy dolarů ročně
Jaderná elektrárna Fukushima. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/iaea_imagebank/

Odstranění následků fukušimské havárie může stát miliardy dolarů ročně

Náklady na vyčištění a vyřazení jaderné elektrárny Fukušima Daiči se mohou podle japonské vlády vyšplhat až na miliardy dolarů ročně. Vláda rovněž zvažuje vyčlenění jaderných aktivit provozovatele elektrárny Tokyo Electric Power do zvláštní společnosti, což by mohlo usnadnit možný budoucí prodej či fúzi s dalšími provozovateli.

Havárie elektrárny v březnu roku 2011 měla za následek únik radiace do přilehlého okolí a kontaminována byla i voda v tichém oceánu. Nezávažnější incident na jaderném zařízení od havárie v Černobylu si vyžádal evakuaci více než 150 tisíc obyvatel z přilehlých oblastí.

Demontáž reaktorů může trvat přibližně 40 let. Společnost Tepco stále pracuje na zabránění dalšímu šíření radioaktivní vody a prozatím není schopna vyčíslit celkové náklady na demontáž elektrárny, informuje agentura Reuters.

Jasněji má být ke konci roku

Podle vlády by náklady mohly výrazně vrůst ze současných necelých 800 milionů dolarů na jednotky miliard dolarů ročně. Japonský ministr ekonomiky, obchodu a průmyslu Hiroshige Seko uvedl, že vláda poskytne přesnější odhad nákladů na trvalé vyřazení elektrárny do konce letošního roku.

Japonsko po havárii ve Fukušimě odstavilo všechny jaderné elektrárny, což vedlo ke značnému navýšení dovozu fosilních paliv a růstu cen energií.

Přestože u 25 bloků, tedy více než poloviny z celkových 42 japonských bloků, byla podána žádost o jejich opětovné spuštění, nyní jsou v Japonsku provozovány pouhé tři bloky – Itaka 3 a dva reaktory elektrárny Sendai, jež byly spuštěny již více než před rokem.

Zdroj úvodní fotografie: IAEA Imagebank

Komentáře(4)
energetik
26. říjen 2016, 14:40

To by měli atomteroristé probrat na té jejich konferenci lživě pojmenované jako "Bezemisní energetika" a zaujmout nějaké rozumné stanovisko když už se nemají k zodpovědnosti, odstraňovaní škod a odškodnění postižených.

Vladimír Wagner
26. říjen 2016, 16:06

Dovolil bych si jen pár upřesnění. Pravdou je, že v současné době jsou v provozu jen dva bloky. Ale nejsou oba v Sendai. V Sendai běží jen jeden blok, druhý je po 13 měsících provozu odstaven pro výměnu paliva a zákonem nařízenou pravidelnou odstávku a kontrolu. Zhruba za měsíc jej bude následovat i dosud běžící blok. Otázka jejich opětné spuštění je otevřená. Pro ně je třeba i svolení představitelů místních samospráv. V prefektuře, kde leží tato elektrárna, byl nově zvolen protijaderně naladěný guvernér, takže je nejisté, zda další provoz bloků bude schválen.

Druhým běžícím reaktorem je v současné době blok Ikata 3.

V maximu z území okolo elektrárny odešlo zhruba 164 000 obyvatel. Faktem však je, že řada z nich by byla evakuována i bez havárie, protože jejich obydlí zničila cunami. Celkově bylo kvůli záplavě vlnou cunami a poničeným domovům evakuováno v Japonsku přes 500 000 obyvatel. V současné době zůstává mimo své obydlí z oblastí mimo elektrárnu necelých 80 000 lidí z okolí elektrárny. Z nichž však část do svých domovů dojíždí, podílí se na rekonstrukci otevřených území a připravují se k návratu. A i nyní je stále více lidí evakuováno jako následek cunami než havárie. Podrobněji je současná situace v elektrárně i jejím okolí popsána zde: http://www.osel.cz/9008-tajfun-zpusobil-dalsi-zdrzeni-v-reseni-situace-s-radioaktivni-vodou-u-fukusimy-i.html

Eduard Majling
26. říjen 2016, 17:40

Děkuji za upozornění, blok Itaky mi vypadl. Nicméně provozem obou bloků v elekrárně Sendai byl myšlen dlouhodobý komerční provoz na základě udělené licence, i když je jeden z bloků v současné době v odstávce z důvodu výměny paliva. Jeho opětovné spuštění je samozřejmě po nedávném vývoji stále otázkou.

EM

Milan Vaněček
26. říjen 2016, 20:15

Kdyby v Japonsku přišel někdo s nápadem (jako u nás), cituji: Devátý ročník konference o jaderné energii NERS 2016 s názvem BEZEMISNÍ energetika v Česku a Evropě ...

tak by ho asi lynčovali.

5 plus 4O let krát přes miliardu UDS ročně to už je pěknej balík peněz. A to že po 5 letech jedou v Japonsku jen dva jaderné reaktory z více než 40 taky vypovídá o lásce Japonců k jádru.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.