Domů
Elektřina
Plzeňská teplárenská plánuje investice za stamiliony, možná až 2 mld. Kč

Plzeňská teplárenská plánuje investice za stamiliony, možná až 2 mld. Kč

Plzeňská teplárenská bude muset do roku 2023 investovat stovky milionů až dvě miliardy korun do generální opravy současného uhelného zdroje nebo nového bloku. Důvodem je zastaralá technologie a výrazně zpřísněné emisní limity, které budou platit v EU od roku 2023. Strategii dalšího fungování na deset až 15 let předloží firma březnovému zastupitelstvu města. ČTK to řekl předseda představenstva a generální ředitel Tomáš Drápela. Trvale ziskový městský podnik investoval za 15 let sedm miliard korun.

Podle Drápely je základní ideou buď masivní rekonstrukce zastaralého uhelného zdroje ze 70. let minulého století, tedy jeho takzvaný retrofit, nebo stavba nového energetického bloku. V prvním případě jde o stovky milionů korun, ve druhém o 1,8 miliardy korun, ale musí být jasné, co bude spalovat.

„Chcete-li stavět nový zdroj, musíte mít uhlí na minimálně 25 let a to vám dnes žádný dodavatel nezaručí,“ řekl.

Už příští měsíc by se měla dlouhodobá strategie schvalovat na představenstvu, kde jsou zástupci města, a v březnu ji má dostat zastupitelstvo.

„O cestě, jak dál, se musí rozhodnout co nejdříve. V tomto státě neuděláme retrofit nebo nový kotel za týden. Vyžaduje to přípravu, výběrová řízení a povolovací procesy,“ řekl.

Podle Drápely se musí kromě příprav a projektů zajistit peníze.

Zajištění stabilního vytápění města Plzeň

Strategie musí být připravená i na to, že v EU může být za pět let všechno jinak. Před šesti lety měla například teplárna obavy o to, jestli sežene dost uhlí. Uhlí je na trhu přebytek, protože je drahé a cena elektřiny se pět let snižuje.

Strategie vychází z toho, aby Plzeň měla stabilní zdroj, který by ve městě zajistil vytápění.

„Abychom do budoucna při co nejmenších investicích udrželi tu tepelnou pohodu a hlavně současné ceny. Protože zvedat ceny tepla (nyní je 512 Kč/GJ včetně DPH, jedna z nejnižších v ČR) při současné nízké ceně plynu teplárna nemůže; lidé i fabriky se začnou odpojovat a budou si budovat vlastní zdroje,“ uvedl Drápela.

Nevyloučil, že na tyto zdroje navíc firmy a instituce dostanou dotaci.

„Cenovou politiku musíme stále držet, abychom zůstali nejlevnější teplárnou v republice a nezdražovali,“ dodal.

V některých městech už mají podle obchodního ředitele Jakuba Vojty s hromadným odpojováním od centrálního zdroje velké problémy, například Brno a Liberec.

Zdroj úvodní fotografie: www.zelene-mesto.eu

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.