Domů
Elektřina
Polská soustava je na mimořádné horko připravena, tvrdí ministerstvo energetiky

Polská soustava je na mimořádné horko připravena, tvrdí ministerstvo energetiky

Polská elektrizační soustava by podle ministerstva energetiky letos zvládla případné období mimořádného horka. Ministerstvo energetiky tímto prohlášením reaguje na výhled výkonové přiměřenosti ENTSO-E prezentovaný začátkem června, který upozornil na možnost problémů s výkonovou přiměřeností italské a polské elektrizační soustavy v letošním létě.

Evropská síť provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) vydala začátkem června výhled provozu na léto 2017, ve kterém upozornila na situaci v Itálii a Polsku. Podle ENTSO-E bude ve zmíněných zemích třeba monitorovat dostupné zdroje zejména v závislosti na počasí.

Ministerstvo energetiky ve svém pondělním prohlášení uvedlo, že report ENTSO-E ukazuje pesimistický scénář počasí, který je v letošním roce prakticky nemožný.

„Ministerstvo energetiky společně s dalšími subjekty (provozovateli soustav, energetickými společnostmi) činí nezbytné kroky, aby bylo na takový scénář připraveno. To však neznamená, že se uvedená nepříznivá situace objeví – pravděpodobnost takového scénáře je velmi nízká,“ uvedl náměstek ministra energetiky Andrzej Piotrowski.

Zabránění opakování situace ze srpna 2015

Ministerstvo energetiky dodalo, že v návaznosti na situaci ze srpna 2015 učinilo několik kroků potřebných k omezení výskytu podobné situace. K potlačení ohrožení bezpečnosti dodávek elektřiny má přispět i nové 500MW vedení mezi Polskem a Litvou zprovozněné v prosinci 2015.

„Vzhledem k předpovědím špičkového zatížení, opatřením učiněným provozovatelem přenosové soustavy a příznivým hydrologickým podmínkám je velmi nepravděpodobné, že v létě 2017 dojde k omezení spotřeby elektřiny, přetížení soustavy nebo nedostatku potřebného výkonu,“ dodalo ministerstvo.

Polské výkonové přiměřenosti je věnována pozornost kvůli zmíněné situaci ze srpna 2015, kdy v důsledku dlouhotrvajícího teplého počasí byly polské továrny a průmyslové závody nuceny omezovat svou produkci z důvodu nedostatku elektrické energie v síti.

K horkému počasí vedoucímu k nárůstu spotřeby elektřiny se v srpnu 2015 přidaly také nedostatek vody v řekách, která je nutná pro chlazení tepelných elektráren, odstávky elektráren a nízká výroba větrných elektráren. Důsledkem této situace byl nedostatek výkonu v elektrizační soustavě v hodnotě až 4 000 MW a následné nucené omezení spotřeby elektřiny o přibližně 2 000 MW.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.