Domů
Elektřina
Poslanci ANO požádali o schůzi Sněmovny k zákonům reagujícím na ceny energií
poslanecká sněmovna

Poslanci ANO požádali o schůzi Sněmovny k zákonům reagujícím na ceny energií

Elektřina
13 komentářů
7. prosinec 2021, 09:55
ČTK

Poslanci hnutí ANO požádali dnes o svolání mimořádné schůze Sněmovny mimo jiné k předloze o možnosti stanovení nulové sazby daně z přidané hodnoty (DPH) u elektřiny a plynu. Informaci České televize potvrdila ČTK předsedkyně frakce ANO a dosluhující ministryně financí Alena Schillerová. V návrhu programu jsou tři návrhy končící vlády ANO a ČSSD, které reagují na vysoké ceny energií na světových trzích. Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) by měla svolat schůzi podle jednacího řádu na příští týden.

„Mohu potvrdit, že jsme dnes odevzdali podpisy nutné ke svolání mimořádné schůze. Chceme projednat tří zákony, které mají řešit rostoucí ceny energií a nová koalice je z nepochopitelných důvodů vyřadila z programu řádné schůze,“ uvedla Schillerová.

Na řádné schůzi se Sněmovna sejde v úterý 14. prosince. Návrh jejího programu projednal organizační výbor minulý týden a není v něm žádný ze zákonů, kterými by se už dolní komora mohla zabývat. Sněmovní většina ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN chce podle informací ČTK počkat se zákony na nový kabinet těchto stran již jmenovaného premiéra Petra Fialy (ODS).

Elektrické vedení
Ilustrační foto

Navrhované zavedení nulové DPH na elektřinu a plyn pro celý příští rok označil místopředseda ODS a pravděpodobný nový ministr dopravy Martin Kupka už dříve za nešťastný krok. Vyslovil se pro adresnější pomoc. Elektřina a plyn standardně podléhají sazbě 21 procent. Kabinet schválil nulovou sazbu na letošní listopad a prosinec. Dočasné prominutí daně dovoluje ustanovení v daňovém řádu, které umožňuje ministryni financí hromadně prominout odvod daně při mimořádných, zejména živelních událostech. Osvobození od DPH u energií by mělo připravit veřejné finance měsíčně o 2,08 miliardy korun. V případě samotného státního rozpočtu jde o 1,3 miliardy korun.

V návrhu programu schůze je také novela o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů, jež předpokládá převedení části peněz z výnosů z prodejů povolenek do státního rozpočtu. Celkově má jít zhruba o 17 miliard korun, které mají jít následně podle představ kabinetu na zmírnění sociálních dopadů vysokých cen energií. Za obdobným účelem chtějí poslanci ANO projednat ve Sněmovně také novelu o podporovaných zdrojích energie. Jejím cílem je umožnit, aby byla domácnostem kompenzována část regulované ceny elektřiny.

Pod žádost o svolání mimořádné schůze musejí být podpisy nejméně 40 poslanců, hnutí ANO jich má 72. Schůze se nakonec ale nemusí uskutečnit, když Sněmovna neschválí návrh jejího programu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Carlos
7. prosinec 2021, 11:27

Populismus, nic víc.

Snaží se nahnat body na tom co spískali za posledních 8 let u moci tím že byl zablokovaný rozvoj energetiky snahou o JE ve které se taky točili jak korouhvička v tornádu a nevěděli jestli víc chtějí lákat voliče rozpočtové odpovědnosti, jaderných elektráren, nebo podporovatele ideologie "Se Sovětskými...", pardon "S Ruskými reaktory na věčné časy a nikdy jinak"

Různé dávky a odpouštění DPH není systémovým řešením a z dlouhodobého hlediska to bude větší problém než rok, dva drahých energií. Řešení toho problému musí být jiné, musí to být maximální rozvoj nových zdrojů na soukromé a městské bázi, musí to být obrovský tlak na zvyšování efektivity a podobně.

Kompenzace a snižování DPH je jenom jako pustit víc vody do děravého kýblu, rychleji to proteče, možná trochu stoupne hladina, ale stejně jej nenapustíte.

jozka
7. prosinec 2021, 11:35

Jasne, ze za to muzou. Vzdycky za to muze nikoliv ten, co do toho hodil vidle, ale ten co chtel "spatnou vec".

Carlos
7. prosinec 2021, 11:53

Promiňte, měli 8 let vládní moc. 8 let se Babiš motal jak větr v bedně, co se energetiky týče a projel si postojově všechny 4 kvadranty politického grafu ve vztahu k energetice.

Deklarativní energoetatismus a ústupky vůči uhelným elektrárnám vedly k situaci kdy se nové zdroje prakticky nestavěly, jedno jestli konvenční nebo obnovitelné. Šíření nenávisti k OZE pro získání politických bod také hrálo roli v tom že se prakticky nestavěly ani v podobě odběratelských instalací, což je navíc znesnadněno právním prostředím.

pr
7. prosinec 2021, 16:06

Ano a konkrétně Babiš nejsou odbornícina energetiku. A to, že uvěřil jednomu, druhému, třetímu.... to bych mu nevyčítal.

Průser je systémový. Zákony se nedělají v parlamentu, ale lobbistickými skupinami (ČEZ je největší lobbista) skrze mynisterstva a nyní se ukazuje, že cílem bylo jako dycky dotlačit káru na kraj srázu a potom mít v záloze kamarádíčky kteří za bambilion káru před propastí uchrání. To kolik prachů shrábnou z modernizačního fondu je neskutečný výsměch ovčanům, kterým ty prachy měly být určeny v prvé řadě. Takže tak se to dělá, rozhádat v diskuzích ovčany a mezitím mít připravený megatunel na desítky FVE.

josef
7. prosinec 2021, 22:03

Za vysoké ceny energii může primárně EU a její přisluhovači a jejich podporovatelé a voliči eurohujerských stran. V minulých 10 letech se nedělalo nic jiného než se likvidovali levné zdroje a stavěly drahé OZE, Eurohujerské státy se dohodli, že budou od zlého Ruska kupovat plyn přes burzu místo bilaterálních dohod jako má třeba Maďarsko a tím prakticky umožnili Kremlu aby si s cenou plynu v EU dělal co chtěl, protože alternativní levnější dodavatelé nejsou tak se cena posunula ( "zcela nečekaně" :) k cenám LNG) a nakonec EU zvedla povolenku na 70eur /t CO2 tím tomu nasadila korunu. Jsou to důsledky předání suverenity nevolené tlupě nikomu neodpovědných úředníků v Bruselu. Představa toho že je to výhodné je zcela irelevantní, protože nebýt s nimi v unii pak bychom prostě zavedli vývozní cla na el. energii a tím bychom si udrželi el. energii za dobré ceny. Ruskové by nám postavili několik jaderných elektráren z kterých by se vytápěla velká města stejně tak bychom zavedli dovozní clo na potraviny sice by byly dražší , ale v tom důležitém bychom byly samostatní - potraviny a energie ve všem ostatním by byly cla naopak nulová tím bychom byly zajímavým trhem pro všechny státy světa levně bychom dováželi a naopak vyráběli to co nejvíce sype. Dnes jsme svázáni ochranářskou politikou EU máme nesmyslná dovozní cla a další bariéry což ve výsledku vede k vysokým cenám.

pr
8. prosinec 2021, 09:57

Omyl. Za vysoké ceny jsou odpovědni ti, kteří jsou ochotni ty děngy cálovat. Nikdo jiný než zákazník. Ten kdo se sám o sebe postaral má vystaráno, ten který neumí nic jiného než neustále ukazovat na jiné a řvát v diskuzích jako tur, ten je k politování. Dobře mu tak nemakačenkovi.

josef
8. prosinec 2021, 12:56

Nějak mi uniká smysl Vašeho komentáře to jako navrhujete aby se každý odpojil od el. sítě a následný pokles poptávky způsobil pád cen ? To myslíte vážně Samozásobitelství jednotlivců vede k chudobě je to základní ekonomická poučka, proč to domyslí i 12 leté dítě.

Carlos
9. prosinec 2021, 08:39

Jenže ekonomická poučka vymyšlená v nějaké době nemusí plně odrážet technologické možnosti o sto let později... Proč myslíte že se rozpadají CZT a přechází se na domovní kotelny? No protože kotelna + plyn + revize vyhází líp než trubky od tepláren.

V momentě kdy k relativně levným FVE přibudou ještě levné baterie a ideálně ještě nějaké levné malé KGJ, tak klidně může vyjít levněji elektrárny poslat víte kam.

Emil
9. prosinec 2021, 08:45

Carlosi, pokud se někde "rozpadají CZT a přechází se na domovní kotelny", tak to opravdu není proto, že "kotelna + plyn + revize vyhází líp než trubky od tepláren", ale proto, že kotelna nemusí kupovat emisní povolenky, kdežto teplárna je kupovat musí.

pr
9. prosinec 2021, 12:41

Připojení či odpojení od distribuční sítě nemá žádný vliv na burzovní cenu komodity - elektrické energie. Takže odpověď na vaší otázku je NE. Nenavrhuji odpojení od el. sítě. Četl-li byste psané a neprojektoval-li byste svá přání do mého příspěvku tak se dostaneme v diskuzi o notný kus dále.

Milan
8. prosinec 2021, 13:50

To myslite jako vážně? Takže za vysoké ceny mužou obyvatelé sidlišt a všichni odběratele, kteří nemají vlastní elektrárnu? Asi žijete na jiné planetě. Nevím jestli decentralizace výroby energie je to pravé ořechové. Bez centralní výroby a distrubuce se stejně neobejde, jen to celé prodražuje.

pr
9. prosinec 2021, 12:33

Obyvatele sídlišť vynechejte, úplně stačí definice těmi, kteří neparticipují na své energetické, byť částečné, nezávislosti. Zákon o POZE má již 15 let. Ano, trvám si na svém, že vysoké ceny dělá poptávka. Vyvažující nabídka vznikne, nebojte. A že vy u toho aktivně nebudete, nevadí. Nám rozhodně ne.

CarlosEV
8. prosinec 2021, 13:51

Povolenka už je skoro 90 euro ?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se