Domů
Elektřina
Povolení na další provoz 2. bloku Dukovan ČEZ dostal na dobu neurčitou

Povolení na další provoz 2. bloku Dukovan ČEZ dostal na dobu neurčitou

Společnost ČEZ dostala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) nové povolení na provoz druhého bloku Dukovan na dobu neurčitou, stejně jako loni pro první blok této jaderné elektrárny. Předtím vydával úřad pro dukovanské bloky pouze desetileté licence. Dukovany mají celkem čtyři bloky, u zbývajících dvou končí desetiletá povolení s letošním rokem. Žádosti o nové povolení se u těchto bloků chystá ČEZ podat v pátek, řekl dnes ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Rozhodnutí o vydání povolení pro druhý blok Dukovan zveřejnil SÚJB ve středu na svém webu. Zástupci firmy ČEZ uvedli, že ho získali dnes. Na dnešním setkání prezidenta Miloše Zemana se zaměstnanci Dukovan o tom mluvil ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský.

„Takže dneska už máme platné nové provozní licence pro první a druhý blok. A ty práce na třetím a čtvrtém bloku jsou velmi intenzivní,“ řekl.

Ilustrační foto

Štěpanovský očekává, že povolení k dalšímu provozu u zbývajících bloků Dukovan se elektrárně podaří získat do konce roku.

Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše má firma ohledně Dukovan úspěšný týden i díky tomu, že Sněmovna schválila poslaneckou verzi novely stavebního zákona.

„Která nám umožní projekt nového jaderného bloku zkrátit až o pět let,“ řekl.

Se stavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho v jaderné elektrárně Temelín s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách počítá Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR.

„Já jsem tady rád, protože jaderná energetika je moje srdeční záležitost,“ řekl Zeman několika desítkám zaměstnanců v infocentru elektrárny.

Ilustrační foto

Uvedl, že by si přál, aby se v zemi rozvíjelo i jaderné strojírenství a aby se české firmy z oboru nepodílely jen na dostavbě Dukovan, ale i na budování jaderných bloků v zahraničí.

Desetiletá licence pro druhý blok Dukovan měla původně končit s minulým rokem, ale úřad ji na žádost firmy vloni prodloužil do 10. července 2017. Pro první dukovanský blok má společnost ČEZ povolení k provozu na dobu neurčitou od loňského března.

Dukovanský blok číslo jedna byl uveden do provozu v roce 1985 a poslední čtvrtý blok Dukovan v červenci 1987. Zkušební provoz u druhého bloku elektrárny byl zahájen 20. března 1986. Dukovany s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývají pětinu celkové spotřeby elektrické energie v ČR.

Věra Stejskalová sd

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.