Domů
Elektřina
Propojení elektrické sítě Španělska a Francie

Propojení elektrické sítě Španělska a Francie

Dalším milníkem na cestě k evropské Energetické Unii se stalo nově vyzniklé posílení přenosových kapacit na hranici mezi Francií a Španělskem. Slavnostní ceremoniál předání projektu se konal v Montesquieu-des-Albères na francouzské straně a Castillo de Perelada na straně španělské. Díky tomuto propojení elektrických přenosových soustav, které je projektem společného zájmu Evropské Unie obou zemí, se zdvojnásobí přenosová kapacita současného propojení mezi Francií a Španělskem ze 1400 MW na 2800 MW. Kromě toho bude síť propojovat Pyrenejský poloostrov s ostatními evropskými energetickými trhy. Celý projekt byl realizován za podpory EU ve výši 255 mil. EUR v rámci Evroského energetického programu CEF.

Slavnostního otevření energetické sítě mezi městy Santa Llogaia a Baixàs se 20.února 2015 zúčastnili člen Evropské komise Miguel Arias Cañete, odpovědný v oblasti klimatické a energetické politiky EU, dále španělský předseda vlády Mariano Rajoy, francouzský ministerský předseda Manuel Walls, přítomen byl i José Manuel Soria Lopez, španělský ministr průmyslu, energetiky a cestovního ruchu a Mario Monti, evropský koordinátor celého projektu.

Cílem je vytvořit integrovaný evropský trh s elektřinou

K dosažení cílů energetické unie a udržitelné klimatické politiky, které byly stanoveny v pokynech pro novou komisi jejím předsedou Junckerem, je budování a existence elektrických sítí zcela zásadní. Dokončení toho projektu je součástí komplexní strategie Junckerovy komise s cílem integrovat evropské energetické trhy. V jejím rámci má Evropská Komise 25.února předložit návrh dokumentu s postupem, jak hodlá dosáhnout 10% podílu integrace trhů ve všech členských státech do roku 2020.  Tento dokument doprovází strategii energetické unie, která bude představena v týž den. Další podněty celého procesu budou dány na summitu v Madridu 4. března, kterého se zúčastní jak Juncker, tak i předsedové vlád Francie, Španělska a Portugalska.

Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič k dokončenému projektu Francii a Španělsku pogratuloval:

„Vazba mezi členskými státy a energetickými trhy nás posílí. Sníží se tím naše závislost, zvýší konkurenceschopnost a usnadní přechod na hospodářství s nízkými CO2 emisemi. Potřebujeme v celé Evropě víc takových případů.“

K významu celého plánu se vyjádřil i člen komise Miguel Arias Cañete: „Po tolika letech demonstruje dokončení tohoto inovativního projektu naše odhodlání vytvořit v Evropě plně integrovaný energetický trh. Vyšší kapacita integrace trhů usnadní přenos elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů energie na evropském trhu a posílí spolehlivost evropské elektrizační soustavy. To mimo jiné posílí přeshraniční hospodářskou soutěž mezi energetickými společnostmi, nabídne spotřebitelům širší výběr a nižší ceny energií. Nezůstane však jen u jednoho projektu. Junckerova komise bude nadále neúnavně usilovat o integraci evropských trhů s energií tak, aby mohla být našim občanům, domácnostem a podnikům dodávána bezpečnější, čistší a levnější elektřina.“ K tomu ještě dodal: „Je úžasné, jak pozitivně může ovlivnit integraci trhu pár kilometrů kabelů, které tak přinesou prospěch všem občanům Evropské unie.“

Nízká integrace trhů Francie a Španělska

V říjnu 2014 vyzvala Evropská rada všechny členské státy, aby dosáhly do roku 2020 integrace ve výši 10% instalované kapacity výroby elektřiny. To znamená, že každý členský stát posílí své přeshraniční přenosové kapacity takovým způsobem, aby alespoň 10% své vyrobené elektřiny mohl přenést za hranice do sousedních zemí. Doposud pokrývala kapacita propojení Francie a Španělska jen 3% při nejvyšším denním zatížením na Pyrenejském poloostrově. Tato extrémně nízká kapacita propojení byla hlavní překážkou pro vytvoření regionálního trhu s elektřinou v jihozápadní Evropě a zabraňovala energetickým firmám na Pyrenejském poloostrově podílet se na vnitřním energetickém trhu EU.

O projektu

Současná trasa spojuje města Baixas v regionu Rosellón (Francie) a Santa Llogaia Alto Ampurdán (Španělsko). Měří celkem 64,5km – z toho se 33,5km ve Francii a 31km ve Španělsku. Pro překročení masivu Albera byl dokonce v Pyrenejích postaven 8,5km dlouhý tunel, zbytek trasy vede v podzemí.

Celkové náklady na projekt činily 700mil EUR, z čehož Evropská unie v rámci Evropského energetického programu CEF přispěla 255mil EUR. Kromě toho podpořila i technické studie a zajistila dodávky materiálu pro výstavbu vedení, rozvoden a tunelu.

Štítky:

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.