Domů
Obnovitelné zdroje
Trh se zárukami původu má do roku 2030 dosáhnout hodnoty 3,7 miliardy eur
Dogger Bank offshore větrná elektrárna Spojené království (zdroj: Dogger Bank Wind Farm)
Zdroj: Dogger Bank Wind Farm

Trh se zárukami původu má do roku 2030 dosáhnout hodnoty 3,7 miliardy eur

Poptávka po zárukách původu, které osvědčují, že elektřina ze sítě byla vyrobená z obnovitelných zdrojů energie, má podle výzkumné společnosti Aurora převýšit nabídku a trh se zárukami má tak do roku 2030 dosáhnout hodnoty 3,7 miliard eur. Ceny mají růst postupně.

Výzkumná společnost Aurora očekává, že poptávka po zárukách původu elektřiny vzroste do roku 2030 o 80 %. Nabídka se má přitom zvýšit jen o zhruba 50 %. Záruky původu, které osvědčují tomu, kdo je nakoupí, že elektřina odebraná ze sítě je obnovitelného původu, jsou jedním z hlavních pilířů EU k podpoře výroby obnovitelné energie.

Výrobcům poskytují dodatečné finance, které pak nemusí být udělovány prostřednictvím dotací. Výzkumníci společnosti Aurora očekávají růst trhu se zárukami a to především díky zvýšeným evropským ambicím v oblasti dekarbonizace, celkovému nárůstu poptávky po elektřině a rozšíření evropské výroby vodíku.

Trh má za sebou prudký propad cen

Aurora očekává, že se trh, který se v posledních měsících propadl na nejnižší úroveň za více než dva roky, oživí. Ceny záruk se v současné době pohybují kolem 1 až 2 EUR/MWh, což je pokles oproti rekordním 10 EUR/MWh na konci roku 2022. Ceny budou podle Aurory v budoucnu více fragmentované.

Vyšší ceny jsou očekávány za záruky, díky kterým bude možné vyrábět zelený vodík tak, jak jej definuje evropská legislativa. Rovněž se očekává, že společnosti, které nakupují záruky původu s cílem ozelenění spotřebované elektřiny, budou nuceny platit více za záruky z mladších výroben. Společně s klesajícím podílem obnovitelné energie z vodních zdrojů v mixu dodávek bude rovněž oslabena role severských států jakožto lídrů stanovujících cenu na trhu.

Cena granulárních certifikátů bude dle výzkumu nejvyšší na trhu. Granulární hodinové záruky původu budou klíčové pro přesné sledování spotřeby elektřiny a výroby ekologického vodíku. Nařízení EU vyžaduje vydávání granulárních záruk jako jeden ze tří způsobů, jak lze domácí výrobu vodíku označit za ekologickou. Jejich zavedení se tak stává ústředním prvkem energetické transformace. V současnosti je ale ne všechny registry záruk původu dokážou vydávat.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Pravoslav Motyčka
29. březen 2024, 22:51

Neřekl bych že k růstu dojde , množství OZE se zvyšuje.

Kateřina Malá
3. duben 2024, 13:05

Zajímalo by mě, kdo nabízí ceny kolem 1 až 2 EUR/MWh. Pokud se o to někdo zajímá, tak ví, že nejlevnější nabídky jsou od 3 EUR/MWh nahoru. Pokud teda někde někdo nabízí za 1 až 2 EUR/MWh, tak mi to prosím napište kde.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se