Domů
Legislativa EU
Zástupci evropské energetiky kritizují novou energetickou legislativu EU
Elektrické vedení
Zdroj: Pexels

Zástupci evropské energetiky kritizují novou energetickou legislativu EU

Zástupci evropské energetiky vznesli námitky proti novým předpisům Evropské komise o elektrických transformátorech. Zároveň kritizují i obecný regulační přístup v energetice EU.

Jedním z hlavních pilířů programu současné Evropské komise  je dekarbonizace unijní ekonomiky, mimo jiné prostřednictvím regulace ekologizace využívaných materiálů. Jeden z posledních návrhů v této oblasti je nyní terčem kritiky ze strany zástupců energetického průmyslu, jak informoval server Euractiv.

Konkrétně jde o návrh mířící na snížení ztráty výkonu transformátorů - hodnota by měla být nastavena na 0,5 %. Průmysl ale kritizuje, že pro dosažení těchto úspor budou potřeba značné investice, jelikož podobné úspory lze dosáhnout jen s výrazně objemnějšími transformátory.

Sektorové organizace Eurelectric a E.DSO v otevřeném dopise kritizují Komisi za obsah nového návrhu, který dle nich trpí "nedostatečným plánováním a komunikací". Komise údajně dostatečně nezapojila odborníky a nevyvinula snahu zorganizovat odbornou výměnu názorů na danou problematiku. Návrh také údajně neprošel důkladným ekonomickým posouzením.

Více materiálu, vyšší náklady

Objemnější transformátory vyžadují přibližně o 30 % více materiálu, především mědi, jejíž cena za poslední tři roky vzrostla o 60 %. Odvětví tvrdí, že mezní zvýšení účinnosti o 0,5 % neospravedlňuje dodatečné náklady na dražší měď, což vede k záporné návratnosti investic. Nejedná se o první případ odporu energetického průmyslu vůči návrhům Komise na regulaci elektrických zařízení. Například nařízení o F-plynech představovalo značný problém, protože potenciálně znemožňovalo používání elektrických spínačů.

Návrh kritizují i další organizace. Například německý svaz živnostníků ZDH poznamenal, že stále podrobnější předpisy EU často nezohledňují realitu, s níž se podniky potýkají. Kvůli regulaci také hrozí, že společnosti budou závislé na čínském dovozu, protože evropské společnosti budou mít pravděpodobně problém dodávat požadované součástky a zařízení.

Další sporná regulace se týká zákazu PFAS chemikálií, které jsou důležité pro výrobu zařízení s dlouhou životností pro energetický sektor. Aliance evropského energetického průmyslu varovala, že tento plošný zákaz hrozí podkopáním dekarbonizačních cílů, a zdůraznila zásadní roli, kterou tyto chemické látky hrají v infrastruktuře odvětví.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Zbyněk Poisl
19. červen 2024, 08:55

Když v Bruseli něco vymyslí, tak to vždycky stojí za.... Absolutně nerozumím tomu, jak si politici můžou uzurpovat nárok na to, že budou dělat pravidla pro něco, čemu absolutně nerozumějí. Ekonomika EU podle toho taky vypadá. Už nějakou dobu to s ní jde z kopce, a nabývá to na rychlosti.

Petr
19. červen 2024, 22:06

Toto samozřejmě není návrh politiků. Jde o návrh úřadů a křičí ta lobbistická skupina, která při vyjednávání méně dosáhla svých cílů.

Ivan
19. červen 2024, 12:31

a od dnešního dne EK stanovuje minimální účinnost strojů na 120%!

Jirka Líska
19. červen 2024, 14:02

@Ivan 19. červen 2024, 12:31

A můžete nám sem poslat odkaz na tu směrnici?:-)

Díky

Ivan
19. červen 2024, 14:19

to byla ironie..

Vítězslav Novák
19. červen 2024, 16:24

Připomnělo mi to vojenský vtip (nebo ne vtip?) - velitel vykládá čerstvým rekrutům u dělostřelectva o elevaci a sinu elevačního úhlu s tím, že je vždy menší než 1. Na dotaz odpovídá, že za výjimečných okolností, třeba u sovětských dělostřelců za Velké vlastenecké války byl až 2,5 - ale nedoporučuje se to, hlavně tím trpí hlavně...

Speciálně pro Jirku Lísku zdůrazňuji slovo "vtip".

Jirka Líska
19. červen 2024, 16:44

@Vítězslav Novák 19. červen 2024, 16:24

Děkuji za speciální upozornění.

Určitě se bude hodit i některým ostatním diskutujícícm, soudím podle příspěvků co sem píší:-)

Zdeves Pavel
19. červen 2024, 19:23

Zřejmě neznal tangens.

Vítězslav Novák
19. červen 2024, 16:17

EK mi čím dál tím víc připomíná ÚV KSČ v 80. letech a její směrnice závazky ke sjezdům KSČ a jejich iniciativní překonávání za každou cenu. Je to až vtipné - ovšem nikoli veselé, když si vzpomenu jak a kde budování socialismu pod vedením zmíněných skončilo...

Petr
19. červen 2024, 22:08

Populistické kydy. Návrhy EU jsou návrhy příslušných úřadů, které roky projednávají s dotčenými skupinami a orgány. Klasický úřední postup, který se v demokracii uplatňuje všude a ve všem.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se