Ruští vědci testují experimentální jaderné palivo na bázi nitridů
Ruský výzkumný institut anorganických materiálů VNIINM, který patří do skupiny TVEL, úspěšně vyrobil dvě experimentální palivové kazety s dusíkatým palivem. Experimentální kazety nyní budou testovány v rychlém reaktoru BN-600 jaderné elektrárny Bělojarsk.
Jaderné palivo na bázi nitridů nabízí na rozdíl od konvenčních paliv na bázi oxidů vyšší hustotu, což umožňuje prodloužení palivového cyklu a tím i zvýšení jeho ekonomické efektivity.
„Budeme pokračovat v produkci experimentálních palivových kazet, přičemž získaná data nám pomohou vylepšit algoritmy používané pro návrh prvků paliva. Usilujeme o zvýšení ekonomické efektivity palivového cyklu.“
Michael Skupov, ředitel oddělení výzkumu a designu palivových prvků ústavu
Podle Vjačeslava Peruškova, ředitele divize inovací u společnosti Rosatom, projekt Proryv umožní šetrnou výrobu elektrické energie a recyklaci odpadu vzhledem k uzavření palivového cyklu díky využití rychlých reaktorů.
Velkou výhodou může do budoucna být, že se nitridové palivo bude vyrábět přepracováním již použitého paliva. Následně má být použito v rychlých olovem chlazených reaktorech (např. BREST-300).
Ve VNIINM kromě projektu Proryv pracují specialisté na vývoji paliv na bázi dusíkatých směsí s dalšími společnostmi skupiny Rosatom.
Mezi další projekty VNIINM patří například palivové kazety obsahující nitridové palivo s neptuniem. Neptunium vzniká při provozu v jaderném reaktoru a jeho poločas rozpadu je několik stovek tisíc až milionů let.
Mohlo by vás zajímat:
Zde bych asi spíše použil termínu, že jde o palivo na bázi nitridů.
Opraveno, děkujeme.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se