Domů
Elektřina
Ruští vědci testují experimentální jaderné palivo na bázi nitridů

Ruští vědci testují experimentální jaderné palivo na bázi nitridů

Ruský výzkumný institut anorganických materiálů VNIINM, který patří do skupiny TVEL, úspěšně vyrobil dvě experimentální palivové kazety s dusíkatým palivem. Experimentální kazety nyní budou testovány v rychlém reaktoru BN-600 jaderné elektrárny Bělojarsk.

Jaderné palivo na bázi nitridů nabízí na rozdíl od konvenčních paliv na bázi oxidů vyšší hustotu, což umožňuje prodloužení palivového cyklu a tím i zvýšení jeho ekonomické efektivity.

„Budeme pokračovat v produkci experimentálních palivových kazet, přičemž získaná data nám pomohou vylepšit algoritmy používané pro návrh prvků paliva. Usilujeme o zvýšení ekonomické efektivity palivového cyklu.“

Michael Skupov, ředitel oddělení výzkumu a designu palivových prvků ústavu

Podle Vjačeslava Peruškova, ředitele divize inovací u společnosti Rosatom, projekt Proryv umožní šetrnou výrobu elektrické energie a recyklaci odpadu vzhledem k uzavření palivového cyklu díky využití rychlých reaktorů.

Velkou výhodou může do budoucna být, že se nitridové palivo bude vyrábět přepracováním již použitého paliva. Následně má být použito v rychlých olovem chlazených reaktorech (např. BREST-300).

Ve VNIINM kromě projektu Proryv pracují specialisté na vývoji paliv na bázi dusíkatých směsí s dalšími společnostmi skupiny Rosatom.

Mezi další projekty VNIINM patří například palivové kazety obsahující nitridové palivo s neptuniem. Neptunium vzniká při provozu v jaderném reaktoru a jeho poločas rozpadu je několik stovek tisíc až milionů let.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ze 1300 skok na 4900 Kč. ČEZ přichází s novými cenami plynu
26. květen 2022, 12:56
Babiš: Vláda by na pomoc podnikatelům měla použít dividendy ČEZ
26. květen 2022, 12:41
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Vladimír Wagner
24. srpen 2016, 23:21

Zde bych asi spíše použil termínu, že jde o palivo na bázi nitridů.

Jan Budín
25. srpen 2016, 09:20

Opraveno, děkujeme.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se