Domů
Elektřina
Společnost Hitachi ABB Power Grids partnerem největšího projektu automatizace sítí NN v České republice
Ad
Zdroj náhledového obrázku: Hitachi ABB Power Grids

Společnost Hitachi ABB Power Grids partnerem největšího projektu automatizace sítí NN v České republice

U rozsáhlých projektů není neobvyklé, že od prvotní myšlenky po začátek realizace uběhne i několik let. Nejinak tomu bylo i v případě projektu „Dodávek systému měření do datových transformačních stanic (DTS),“ který se rozhodla realizovat největší distribuční společnost v České republice, firma ČEZ Distribuce.

Projekt je reakcí na dynamický rozvoj energetiky zejména v oblasti obnovitelných zdrojů, kdy se mění původní zažitý model jednosměrného přenosu elektrické energie z elektráren ke spotřebiteli. Cílem projektu je získat informace o chování energetické sítě nízkého napětí (NN) ve vazbě na její topologii a zatížení jednotlivých distribučních transformačních stanic.

V rámci tohoto projektu bylo rozhodnuto osadit měřením kvality elektrické energie více než 20 tisíc koncových distribučních transformačních stanic. Naměřená data pak budou přenášena z jednotlivých DTS s využitím mobilních sítí do datového centra. Zde budou dále zpracována a analyzována pro potřeby řízení, optimalizace či plánování investic. Všechny použité komponenty pak budou umožňovat dálkovou správu tak, aby se minimalizovala případná potřeba výjezdů servisních techniků k jednotlivým distribučním stanicím.

Projekt byl odstartován vypsáním kvalifikace dodavatelů na konci roku 2016. Vlastní výběrové řízení veřejné zakázky pak bylo oznámeno v polovině roku 2018.

Ze zadávací dokumentace bylo zřejmé, že žádný dodavatel nebude schopen splnit zadání pouze vlastními produkty. Zadavatel např. požaduje pro měřící plata, z důvodu minimalizace závislosti na jednom výrobci, dodávku jednotlivých komponent od minimálně třech výrobců při zachování plné interoperability komponent, tedy možnost záměny kus za kus bez vlivu na ostatní části projektu.

Hitachi ABB Power Grids rozhodlo, že se nebude ucházet o celkovou dodávku, ale nabídne účastníkům výběrového řízení výrobu tzv. měřících plat, na kterých jsou umístěny komponenty pro měření kvality v DTS.„Během přípravy projektového konceptu jsme uspěli jako správný partner pro zajištění včasných dodávek s vysokým standardem kvality, což je u projektu takového rozsahu klíčové,“ dodal Vratislav Hemelík, Business Development Manager společnosti Hitachi ABB Power Grids

Projekt dospěl do realizační fáze, když na konci roku 2020 podepsal zadavatel ČEZ Distribuce smlouvu s vítězem výběrového řízení, kterým je konsorcium firem vedených společností TTC Marconi, v celkové hodnotě 2,1 miliardy Kč. Na začátku března roku 2021 pak byla podepsána smlouva, na základě které, bude společnost Hitachi ABB Power Grids dodávat v rozmezí let 2021 až 2026 více než 20 000 měřících plat.

Dodávka prvních dvou tisíc měřících plat bude procházet intenzivní testovací fází, během které se bude ověřovat nejen funkčnost měřících plat a jeho komponent, ale zejména napojení na datové centrum. V návaznosti na úspěšnou testovací fázi, bude od roku 2023 do roku 2026 nastavena výroba na 480 měřících plat měsíčně.

Samotné měřící plato je z pohledu výroby poměrně jednoduché, ale úskalí spočívá v množství měřících plat, vhodných komponent a jejich kombinací. Na více než dvacet tisíc měřících plat bude během projektu instalováno více než sto tisíc těchto komponent. Důležitou roli bude tedy hrát logistika, která bude koordinovat dodávky jednotlivých dodavatelů a dodávky hotových plat do skladu zadavatele.

„Projekt, který se společnost ČEZ Distribuce rozhodla realizovat je ojedinělý nejen svým rozsahem, ale také komplexním přístupem k dané problematice. Jsme rádi, že se společnost Hitachi ABB Power Grids stala partnerem největšího projektu automatizace sítí NN v České republice, uvedl Vratislav Hemelík.

Zdroj náhledového obrázku: Hitachi ABB Power Grids

Za společnost Hitachi ABB Power Grids – Vratislav Hemelík (Business Development Manager) a Petr Holubec (Sales Support Manager).

Komentáře

(1)

Energetik 007

7. září 2021, 09:13

Tři dodavatelé komponent, prostě to udělali tak aby to šlo dobře hacknout..

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.