Spotřeba elektřiny na Slovensku loni dosáhla rekordní hodnoty

DomůElektřinaSpotřeba elektřiny na Slovensku loni dosáhla rekordní hodnoty

Dle informací největšího slovenského výrobce, společnosti Slovenské elektrárne, vzrostla spotřeba elektřiny na Slovensku za minulý rok v porovnání s rokem 2015 o 0,5 TWh . Jedná se o nejvyšší hodnotu spotřeby od roku 1983, kdy se začalo s archivací údajů.

V roce 2016 bylo na Slovensku spotřebováno 30,1 TWh elektřiny. Výroba slovenských zdrojů i přes mírný meziroční nárůst činila pouze 27,5 TWh. Největší podíl na výrobě elektrické energie na Slovensku mají Slovenské elektrárne, které v loňském roce vyrobily téměř 70 % elektřiny (necelých 19 TWh).

Vývoj jednotlivých ukazatelů spotřeby a výroby elektřiny na Slovensku. Zdroj: Správa o výsledkoch monitorovania bezpečnosti dodávok elektriny 2015

Vzhledem k navyšování salda mezi výrobou a spotřebou elektřiny dochází od roku 2014 k prohlubování závislosti Slovenska na importu elektřiny pro krytí jeho spotřeby.

Největším exportérem elektřiny do Slovenska je Česká republika, která v roce 2015 dodala 10 TWh (fyzikální toky). Přibližně obdobné množství elektřiny je exportováno ze Slovenska dále do Maďarska. Slovensko je čistým exportérem elektřiny také na Ukrajinu, naopak významné množství elektřiny je na Slovensko importováno z Polska, jak ilustruje následující obrázek s hodnotami z roku 2014.

Import a export elektřiny Slovensko 2014. Zdroj: Správa o výsledkoch monitorovania bezpečnosti dodávok elektriny 2015

Čekání na Mochovce

Zastavit rostoucí závislost na importu elektřiny ze zahraničí pomůže Slovensku dostavba třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Mochovce.

Zahájení provozu nově budovaných bloků se ovšem odkládá i prodražuje. Podle posledních informací by ke spuštění třetího bloku mělo dojít v únoru příštího roku, čtvrtý blok má být uveden do provozu v únoru 2019.

Dle informací z loňského podzimu se měl rozpočet dostavby obou bloků navýšit na 5,4 mld. Kč (146 mld. Kč) a ani tato suma ještě nemusí být konečná.