Třetí blok finské jaderné elektrárny Olkiluoto, jehož výstavba nabrala několikaleté zpoždění, má začít vyrábět elektrickou energii do konce roku 2018. Podle projektového ředitele elektrárny práce nyní probíhají podle plánu a veškeré problémy jsou již minulostí.

Výstavba nového bloku s evropským tlakovodním reaktorem EPR se oproti původním plánům zpozdila již o téměř 10 let. Velká zpoždění se podepsala i na rozpočtu celého projektu, který podle odhadů Arevy z roku 2012 vzrostl z původních 3,2 miliard euro na 8,5 miliard euro.

Podle projektového ředitele u finské Teollisuuden Voima (TVO), která je vlastníkem elektrárny, hlavní dodavatelé projektu, Areva a Siemens, dokončují instalační práce před komplexní horkou zkouškou, která je plánovaná na nadcházející měsíce.

„Postupujeme poměrně dobře … V plném provozu plánujeme být do konce příštího roku,“ řekl agentuře Reuters Jouni Silvennoinen, projektový ředitel u TVO.

Vysoké náklady projektu jsou i předmětem sporu mezi vlastníkem a dodavateli. Společnost TVO však v minulém měsíci obdržela od Mezinárodní obchodní komory již druhé příznivé dílčí rozhodnutí. Podle Silvennoinena se z pohledu TVO jedná o pozitivní rozhodnutí, o možném konečném rozhodnutí, které je očekáváno zkraje příštího roku, ovšem spekulovat nechtěl.

Třetí blok elektrárny se má s výkonem 1600 MW stát vůbec největším reaktorem ve Finsku, které v současné době provozuje 4 jaderné bloky. Nový blok by svou výrobou měl pokrýt až desetinu spotřeby elektrické energie v zemi.

Výstavba čtvrtého bloku je stále ve hře

Společnost TVO dříve plánovala výstavbu hned dvou tlakovodních reaktorů, ale po komplikacích a průtazích při výstavbě třetího bloku plány na čtvrtý blok v roce 2015 smetla ze stolu. Podle mluvčího by se však společnost po dokončení třetího bloku mohla k původním plánům opět vrátit.

„Není pohřben, je zmrazen. V projektu OL4 bylo již celkem dost proinvestováno,“ řekl agentuře Reuters Pasi Tuohimaa, mluvčí TVO.

Kromě jaderných elektráren počítá Finsko v následujících letech i nadále s využíváním uhelných bloků. Výroba elektrické energie z uhlí má ve Finsku podle rozhodnutí tamní vlády z minulého roku skončit až v roce 2030.

„Stále potřebujeme energii na vyvažování trhu. Pochybuji, že uhelné elektrárny budou uzavřeny. Potřebujeme je na zimu. Síť je potřebuje,“ dodává Tuohimaa.

Zástupci společnosti TVO se odmítli vyjádřit k možným dopadům spuštění bloku na ceny elektrické energie v zemi, jelikož situaci mohou dle nich výrazně ovlivnit plánované uzavírky jaderných elektráren ve Švédsku.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *