Domů
Elektřina
Třetí blok finské JE Olkiluoto má být dokončen podle plánu v příštím roce
Výstavba finské jaderné elektrárny Olkiluoto 3
Výstavba finské jaderné elektrárny Olkiluoto 3. Zdroj: public domain

Třetí blok finské JE Olkiluoto má být dokončen podle plánu v příštím roce

Třetí blok finské jaderné elektrárny Olkiluoto, jehož výstavba nabrala několikaleté zpoždění, má začít vyrábět elektrickou energii do konce roku 2018. Podle projektového ředitele elektrárny práce nyní probíhají podle plánu a veškeré problémy jsou již minulostí.

Výstavba nového bloku s evropským tlakovodním reaktorem EPR se oproti původním plánům zpozdila již o téměř 10 let. Velká zpoždění se podepsala i na rozpočtu celého projektu, který podle odhadů Arevy z roku 2012 vzrostl z původních 3,2 miliard euro na 8,5 miliard euro.

Podle projektového ředitele u finské Teollisuuden Voima (TVO), která je vlastníkem elektrárny, hlavní dodavatelé projektu, Areva a Siemens, dokončují instalační práce před komplexní horkou zkouškou, která je plánovaná na nadcházející měsíce.

„Postupujeme poměrně dobře … V plném provozu plánujeme být do konce příštího roku,“ řekl agentuře Reuters Jouni Silvennoinen, projektový ředitel u TVO.

Vysoké náklady projektu jsou i předmětem sporu mezi vlastníkem a dodavateli. Společnost TVO však v minulém měsíci obdržela od Mezinárodní obchodní komory již druhé příznivé dílčí rozhodnutí. Podle Silvennoinena se z pohledu TVO jedná o pozitivní rozhodnutí, o možném konečném rozhodnutí, které je očekáváno zkraje příštího roku, ovšem spekulovat nechtěl.

Třetí blok elektrárny se má s výkonem 1600 MW stát vůbec největším reaktorem ve Finsku, které v současné době provozuje 4 jaderné bloky. Nový blok by svou výrobou měl pokrýt až desetinu spotřeby elektrické energie v zemi.

Výstavba čtvrtého bloku je stále ve hře

Společnost TVO dříve plánovala výstavbu hned dvou tlakovodních reaktorů, ale po komplikacích a průtazích při výstavbě třetího bloku plány na čtvrtý blok v roce 2015 smetla ze stolu. Podle mluvčího by se však společnost po dokončení třetího bloku mohla k původním plánům opět vrátit.

„Není pohřben, je zmrazen. V projektu OL4 bylo již celkem dost proinvestováno,“ řekl agentuře Reuters Pasi Tuohimaa, mluvčí TVO.

Kromě jaderných elektráren počítá Finsko v následujících letech i nadále s využíváním uhelných bloků. Výroba elektrické energie z uhlí má ve Finsku podle rozhodnutí tamní vlády z minulého roku skončit až v roce 2030.

„Stále potřebujeme energii na vyvažování trhu. Pochybuji, že uhelné elektrárny budou uzavřeny. Potřebujeme je na zimu. Síť je potřebuje,“ dodává Tuohimaa.

Zástupci společnosti TVO se odmítli vyjádřit k možným dopadům spuštění bloku na ceny elektrické energie v zemi, jelikož situaci mohou dle nich výrazně ovlivnit plánované uzavírky jaderných elektráren ve Švédsku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Jan Veselý
19. srpen 2017, 21:14

Koukám, že to je vlastně nadprůměrný úspěch. Stálo to jen 2.65x více než bylo v rozpočtu. To na jadernou elektrárnu není špatné. Jen těch 10 let navíc je smutných.

C
19. srpen 2017, 22:08

Zjevně je třeba naplnit nějakou rituální okultní konstantu, která je sumou prodražení a prodloužení :)

Martin Pácalt
21. srpen 2017, 14:22

Je to alarmující, jak se to dokáže natáhnout s výstavbou JE. Kdyby takhlen stavěl otec rodiny rodinný dům, ubytuje svoje děti až v jejich pubertě. V každém případě finská cesta bude asi vždy z části jaderná. Slunce málo, žádné kopce, studené zimy... I přes problémy rozjíždějí stavbu další JE s Rusy, klobouk dolů !

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se