Ve Francii má být do roku 2025 odstaveno 34 % jaderných reaktorů
To navrhuje nový zákon, který je součástí kampaně prezidenta Francois Hollanda, jež prošel dolní komorou parlamentu (tzv. Národní shromáždění). Zákon navrhuje snížení závislosti na elektřině vyrobené v jaderných elektrárnách (JE) na 50 % z dnešních 75 % do roku 2025. V současné době má právě Francie ve světě největší podíl elektřiny vyrobené z jádra při roční výrobě JE 425 TWh. Celkový instalovaný výkon francouzských JE je 63 GW, což je pro srovnání přibližně trojnásobek celkového instalovaného výkonů všech elektráren v České republice.
Proti návrhu se ostře vyslovil senát, jež bude v úterý hlasovat proti. ,,Francouzská jaderná energetika je jedinečným nástrojem k poskytování levné elektřiny a k zabezpečení energetické bezpečnosti a nezávislosti. „, komentoval nový zákon senátor Ladislav Poniatowski, člen opoziční strany UMP. ,,Současný návrh zákona by znamenal uzavření 20 z 58 provozovaných jaderných reaktorů do roku 2025. To je nepřípustné.“, dodal.
Zatímco další evropská velmoc Německo se po fukušimské katastrofě v roce 2011 rozhodlo uzavřít do roku 2022 všechny jaderné elektrárny, závislost Francie na elektřině vyrobené v JE, jak je již uvedeno výše, je největší na světě. Jaderná energetika je ve Francii atraktivní také vzhledem k faktu, že se jedná o průmysl zaměstnávající více než 200 000 lidí.
Odstavený výkon JE má být nahrazený elektřinou z obnovitelných zdrojů energie (OZE). Podíl OZE na spotřebě energie ve Francii má dosáhnout 32 % do roku 2030.
Na úterním společném zasedání dolní a horní komory parlamentu bude dle slov Poniatowského předložen opoziční návrh, který je podstatně mírnější v otázce odstavování JE. „Chceme postupný přechod.“, dodal.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se