Domů
Elektřina
Stavba Olkiluoto 3 může přijít v arbitráži až na několik miliard euro

Stavba Olkiluoto 3 může přijít v arbitráži až na několik miliard euro

Energetická společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO) a konsorcium Areva-Siemens zvýšily svoje požadavky v arbitráži o výstavbě jaderné elektrárny Olkiluoto 3. Důvodem arbitráže je obrovské zdržení při výstavbě a z toho plynoucí náklady jak pro budoucího provozovatele elektrárny TVO, tak pro konsorcium Areva-Siemens, které je hlavním dodavatelem projektu.

Olkiluoto je jedním z prvních reaktorů EPR ve výstavbě.

TVO nyní odhaduje, že náklady a ztráty způsobené zpožděním ve výstavbě Olkiluoto 3 budou 2,6 mld. euro. Podle aktuálních informací se předpokládá, že reaktor EPR v Olkiluoto začne dodávat elektřinu do soustavy v prosinci 2018 (výstavba přitom začala již v roce 2005).

Kompenzaci požaduje v arbitráži i konsorcium Areva-Siemens, které ale vyčíslilo své požadavky na celkem 3,4 mld. euro. Tato finanční náhrada byla vypočtena z období od června 2011 do července 2015 a zahrnuje mimo jiné i úroky z prodlení a údajně zdržované platby ze strany TVO.

Původně přitom požadovala Areva-Siemens koncem roku 2013 pouze 2,7 mld. euro.

Právní spor jaderné elektrárny Olkiluoto 3

Konstrukce finské jaderné elektrárny Olkiluoto 3 začala v roce 2005 po uzavření klíčového kontraktu na konci roku 2003. Plánované spuštění reaktoru EPR bylo naplánováno již po čtyřech letech, tedy na rok 2009. Projekt si však prošel řadou zpoždění a neočekávaných překážek.

Probíhající rozhodčí řízení u Mezinárodního trestního soudu bylo iniciováno ze strany dodavatelského konsorcia Areva-Siemens v prosinci 2008.

I přes probíhající rozhodčí řízení se projekt Olkiluoto 3 blíží svému dokončení a TVO nadále podporuje dodavatelské konsorcium Areva-Siemens.
Risto Siilos, viceprezident pro právní záležitosti společnosti TVO

Podle vyjádření TVO společnost nově předložený materiál prozkoumá a bude na něj adekvátně reagovat u rozhodčího soudu, kterému byl případ svěřen. Nadále ale společnost trvá na tom, že nároky konsorcia Areva-Siemens jsou neopodstatněné a na základě předložených údajů TVO neidentifikovala žádné pohledávky.

Předpokládá se, že rozhodčí řízení může probíhat několik let a vzhledem k tomu, že stavba ještě není dokončená, mohou být ještě konečné nároky navyšovány.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Gazprom sabotuje plnění českého plynového zásobníku. Místo ruské firmy ho začne plnit ČEZ
30. červen 2022, 11:48
Gazprom sabotuje plnění českého plynového zásobníku. Místo ruské firmy ho začne plnit ČEZ
30. červen 2022, 11:48
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se