Domů
Elektřina
Stavba Olkiluoto 3 může přijít v arbitráži až na několik miliard euro

Stavba Olkiluoto 3 může přijít v arbitráži až na několik miliard euro

Energetická společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO) a konsorcium Areva-Siemens zvýšily svoje požadavky v arbitráži o výstavbě jaderné elektrárny Olkiluoto 3. Důvodem arbitráže je obrovské zdržení při výstavbě a z toho plynoucí náklady jak pro budoucího provozovatele elektrárny TVO, tak pro konsorcium Areva-Siemens, které je hlavním dodavatelem projektu.

Olkiluoto je jedním z prvních reaktorů EPR ve výstavbě.

TVO nyní odhaduje, že náklady a ztráty způsobené zpožděním ve výstavbě Olkiluoto 3 budou 2,6 mld. euro. Podle aktuálních informací se předpokládá, že reaktor EPR v Olkiluoto začne dodávat elektřinu do soustavy v prosinci 2018 (výstavba přitom začala již v roce 2005).

Kompenzaci požaduje v arbitráži i konsorcium Areva-Siemens, které ale vyčíslilo své požadavky na celkem 3,4 mld. euro. Tato finanční náhrada byla vypočtena z období od června 2011 do července 2015 a zahrnuje mimo jiné i úroky z prodlení a údajně zdržované platby ze strany TVO.

Původně přitom požadovala Areva-Siemens koncem roku 2013 pouze 2,7 mld. euro.

Právní spor jaderné elektrárny Olkiluoto 3

Konstrukce finské jaderné elektrárny Olkiluoto 3 začala v roce 2005 po uzavření klíčového kontraktu na konci roku 2003. Plánované spuštění reaktoru EPR bylo naplánováno již po čtyřech letech, tedy na rok 2009. Projekt si však prošel řadou zpoždění a neočekávaných překážek.

Probíhající rozhodčí řízení u Mezinárodního trestního soudu bylo iniciováno ze strany dodavatelského konsorcia Areva-Siemens v prosinci 2008.

I přes probíhající rozhodčí řízení se projekt Olkiluoto 3 blíží svému dokončení a TVO nadále podporuje dodavatelské konsorcium Areva-Siemens.

Risto Siilos, viceprezident pro právní záležitosti společnosti TVO

Podle vyjádření TVO společnost nově předložený materiál prozkoumá a bude na něj adekvátně reagovat u rozhodčího soudu, kterému byl případ svěřen. Nadále ale společnost trvá na tom, že nároky konsorcia Areva-Siemens jsou neopodstatněné a na základě předložených údajů TVO neidentifikovala žádné pohledávky.

Předpokládá se, že rozhodčí řízení může probíhat několik let a vzhledem k tomu, že stavba ještě není dokončená, mohou být ještě konečné nároky navyšovány.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.