Domů
Elektřina
Energy Brainpool: Německo se může obejít bez 36 uhelných elektráren

Energy Brainpool: Německo se může obejít bez 36 uhelných elektráren

Podle nejnovější studie, kterou zpracoval Institut Energy Brainpool pro ekologickou organizaci Greenpeace, je možné, aby Německo odstavilo 36 nejstarších uhelných elektráren a zároveň stále udrželo bezpečné dodávky energií. Díky tomu je možné snížit objem emisí o 700 milionů tun a snadno dosáhnout klimatických cílů. Alespoň to jsou výsledky studie zpracované od Energy Brainpoolu, kterou si objednala organizace Greenpeace.

„Německo může bez problémů zatáhnout za záchranou brzdu v případě uhelných elektráren“
Tobias Austrup, Greenpeace

A zároveň Austrup dodal: „Odstavení uhelných elektráren by bylo logickým krokem, který by ochránil životní prostředí a zároveň zabránil mezinárodní blamáži, pokud by Německo nedosáhlo svých klimatických cílů.“

Energy Brainpool zkoumal, jak bude evropský energetický trh reagovat, když energetické společnosti okamžitě odstaví „přebytečné“ uhelné elektrárny. K tomu studie předpokládala, že bude celkem 15 GW „nepotřebného“ výkonu převedeno do režimu strategické rezervy, což odpovídá téměř polovině všech hnědouhelných elektráren. Tyto elektrárny by se následně používaly pouze v případě, že na trhu nebude dostatečný výkon. Pro vypočtené scénáře by však nebylo v roce 2015 nutné strategickou rezervu využívat.

Studie se věnuje i období po roce 2022, kdy mají být v Německu ostaveny všechny jaderné elektrárny. I v tomto období budou dle propočtů potřebné pouze 4 GW výkonu ve strategické rezervě.

To znamená, že velká část uhelných elektráren, z celkových 15 GW, ani nemusí být převedena do strategické rezervy při zachování stejné úrovně bezpečnosti dodávek elektřiny.

Ochrana klimatu by měla i svou negativní stránku. Podepsala by se na cenách elektřiny, dle studie však maximálně ve výši 0,6 centu za kWh elektřiny. V důsledku odstavení uhelných elektráren by bylo nutné více využívat plynové elektrárny (dle studie o cca 31 %).

Výsledky studií od Greenpeace

Někdo by mohl namítat, že studie Greenpeace příliš „hraje do karet“ jejich záměrům, což nelze zpochybnit. Faktem ale je, že studie zpracované přímo od Greenpeace byly často velice přesné.

Předpovědi Greenpeace byly nejblíže reálnému vývoji co se týče rozvoje obnovitelných zdrojů. První z grafů ukazuje, jak se rozvíjel instalovaný výkon solárních panelů a je vidět, že Greenpeace byl nejblíž pravdivé hodnotě. Druhý graf je totožný, jen se jedná o větrnou energii.

Predikce rozvoje solární energie, zdroj: cleantechnica.com
Rozvoje větrných elektráren zdroj: Cleantechnica.com

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ukrajina začala vyvážet elektřinu do EU. Snižuje závislost Evropy na Rusku
1. červenec 2022, 05:48
Gazprom sabotuje plnění českého plynového zásobníku. Místo ruské firmy ho začne plnit ČEZ
30. červen 2022, 11:48
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se