Domů
Elektřina
Velká Británie na houpačce, elektřiny je jednou málo a poté moc
Zdroj úvodní fotografie: ㇹヮィㇳhttps://www.flickr.com/photos/shirokazan/

Velká Británie na houpačce, elektřiny je jednou málo a poté moc

Ve Velké Británie se v minulém týdnu hned v několika okamžicích soustava obešla kompletně bez uhelných elektráren, což bylo vůbec poprvé od doby, kdy byla první elektrárna tohoto typu v Londýně postavena. Na druhou stranu ve stejném týdnu zaplatil provozovatel sítě National Grid v okamžiku nedostatku výkonu elektrárně Connah’s Quay  1 250 £/MWh.

Minulý týden byl ve Velké Británii mimořádně nevyrovnaný. Zatímco v pondělí bylo v síti nedostatek výkonu a místní provozovatel sítě National Grid byl ochoten za MWh elektřiny zaplatit více než třicetinásobek běžné ceny, o několik dní později se celá Velká Británie obešla naprosto bez uhelných bloků.

Britská offshore větrná elektrárna London Array Zdroj: Londonarray.com

Společným jmenovatelem obou událostí je nevyrovnaná výroba obnovitelných zdrojů a neočekávané odstavení některých zdrojů.

Nedostatek výkonu vyhnal ceny až k 1 250 £/MWh

Nevyrovnaný týden začal hned v pondělí, kdy mezi 19:00 a 21:30 vyhlásil provozovatel sítě upozornění o nedostatečné výkonové rezervě, což jej přinutilo za elektřinu zaplatit až 1 250 £/MWh (42 900 Kč/MWh). Elektřinu za tuto cenu dodala podle informací do sítě plynová elektrárna společnosti E.ON Connah’s Quay.

Důvodem pro vyhlášení tohoto mimořádného stavu byly zejména neplánované odstávky ve starších elektrárnách, nižší než plánovaný dodávaný výkon z větrných elektráren a navíc i částečné omezení v přenosové kapacitě podmořského kabelu vedoucího z Francie.

Plynová elektrárna Connah’s Quay Zdroj: commons.wikimedia.org

Obdobný stav v letních měsících nebyl podle listu The Telegraph vyvolán již od roku 2008, protože letní měsíce se obvykle vyznačují nižší poptávkou po elektřině. Naposledy byl mimořádný stav vyhlášen v loňském roce v listopadu, kdy byl operátor sítě ochoten za MWh elektřiny zaplatit až 2 500 £/MWh.

O pár dní později nebyly potřeba uhelné elektrárny

Jen o pár dní později bylo naopak do sítě dodáváno tolik elektřiny, že uhelné elektrárny nemusely vůbec elektřinu do sítě dodávat. Stalo se tak podle informací v tisku poprvé od roku 1882, kdy byla v Londýně zprovozněna první uhelná elektrárny.

Výroba elektřiny z uhlí se stává v posledním období méně profitabilní. Díky zavedení uhlíkové daně ve Velké Británii a nízkým cenám plynu se dostávají do popředí plynové elektrárny.

Uhelné elektrárny nedodávaly do sítě elektřinu i kvůli letním plánovaným odstávkám a několika poruchám, které pouze několik dní předtím zapříčinily vyvolání mimořádného stavu při nedostatku výkonu v síti.

Podle jednoho ze zdrojů deníku The Telegraph by i v případě, že by k poruchám uhelných elektráren nedošlo, nebyly tyto zdroje v danou chvíli profitabilní.

Pro Velkou Británii to může být klíčový okamžik na cestě k energetickému mixu, který nemá od roku 2025 obsahovat žádné uhelné elektrárny.

Zdroj úvodní fotografie: ㇹヮィㇳ
//

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ze 1300 skok na 4900 Kč. ČEZ přichází s novými cenami plynu
26. květen 2022, 12:56
Babiš: Vláda by na pomoc podnikatelům měla použít dividendy ČEZ
26. květen 2022, 12:41
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se