Domů
Elektřina
Výstavba nových jaderných bloků má v ČR podporu u většiny politických stran
Jaderná elektrárna Dukovany

Výstavba nových jaderných bloků má v ČR podporu u většiny politických stran

Elektřina
2 komentáře
19. červenec 2017, 10:12
ČTK

Většina politických stran podporuje ve svých programech před podzimními parlamentními volbami výstavbu nových jaderných zdrojů v Česku. Vyplývá to z jejich vyjádření na dotaz ČTK. Budoucnost české energetiky vidí i v takzvané decentrální energetice, založené na vlastních zdrojích spotřebitelů. Zpravidla však uvádějí, že role jádra jako základního zdroje je v energetickém mixu ČR nenahraditelná.

Podle ODS může rozvoj jaderné energetiky zvýšit energetickou nezávislost a bezpečnost Česka. Strana upozornila na to, že v rámci ukončení cyklu výroby energie z jaderných zdrojů je ale třeba řešit i nakládání s radioaktivním odpadem.

TOP 09 uvedla, že jaderná energetika bude v budoucnu spolu s obnovitelnými zdroji představovat základní zdroje energie v ČR. Decentrální energetiku chce podpořit změnou legislativy.

„Podpořili bychom malé fotovoltaické elektrárny, které jsou v současné době trendem,“ sdělila.

Jaderná elektrárna Dukovany
Ilustrační foto

Současná vláda neposkytla v dubnu 2014 státní garance na dostavbu dalších dvou bloků v Jaderné elektrárně (JE) Temelín. Odhady nákladů dostavby se tehdy pohybovaly mezi 200 a 300 miliardami korun.

V roce 2015 ministři schválili Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR, který počítá se stavbou jednoho bloku v Temelíně a jednoho bloku v druhé tuzemské elektrárně v Dukovanech s možností rozšíření na dva bloky v obou lokalitách. Prioritou je dostavba Dukovan, zatím ale není jasné financování projektu.

„V souvislosti s útlumem uhelných elektráren podpoříme další rozvoj jaderné energetiky, včetně aktuální výstavby nového bloku v JE Dukovany a výhledově také v JE Temelín,“ uvádí ve volebním programu vládní ČSSD.

Jaderná elektrárna Barakah
Ilustrační foto

Další koaliční partner, KDU-ČSL, míní, že jaderná energetika patří mezi možnosti, jak v Česku zajistit dostatečnou produkci elektřiny po odstavení uhelných elektráren, tj. zhruba po roce 2040.

„Jsou asi jen dva kapacitně možné způsoby: výstavba nových jaderných bloků a protože je výstavba extrémně nákladná, lze zvážit ještě bloky na zemní plyn,“ dodali lidovci.

Hnutí ANO oficiální program zatím nemá, oblasti energetiky je ale věnována část knihy předsedy hnutí Andreje Babiše

„O čem sním, když náhodou spím“.

„Naše energetická závislost na uhlí, ropě i na zemním plynu skončí. To se nedá zastavit. Až polovinu energie nám vyrobí silné jaderné elektrárny. Možná jedna, možná dvě,“ uvádí v knize Babiš.

jaderné palivo
Ilustrační foto

Dodává, že půjde o jednu z opor soběstačnosti země. Dobudování nových bloků v Dukovanech i Temelíně podporuje také KSČM.

Piráti podpoří výstavbu nových bloků až ve chvíli, kdy bude jasné, že je ČR skutečně potřebuje.

„Nejlepší zdroj energie je ale zavádění úsporných technologií a tím její ušetření,“ dodala strana.

Se stavbou nových jaderných bloků tradičně nesouhlasí Zelení. Současné bloky chtějí nechat dosloužit, prodlužování jejich provozu ale odmítají. Strana naopak nebrání těžbě lithia.

„Těžbu lithia pod Cínovcem podporujeme. Lithium je nástroj přechodu z fosilních zdrojů na obnovitelné,“ uvedla strana.

Dodala, že těžba komodity musí být ale šetrná k přírodě, materiál se musí dopravovat po železnici a finální produkt musí být zpracován v regionu.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Jan Veselý
20. červenec 2017, 17:56

Všichni je chtějí stavět, nikdo nechce za výstavbu platit. Pořád dokola to samé, poslední, kdo měl koule, byl Grégr.

C
20. červenec 2017, 21:23

Asi tak jako se vším, takových projektů je, jenže lidé se přirozeně bojí toho kdo by byl sto něco jasně rozhodnout, proto se takoví lidé nesnadno dostávají tam kde je jich potřeba.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se