WindEurope: Až 11 % elektřiny EU mohou vyrábět offshory, potenciál mají Nizozemsko a Francie

DomůElektřinaWindEurope: Až 11 % elektřiny EU mohou vyrábět offshory, potenciál mají Nizozemsko a Francie

Podle organizace WindEurope mohou offshore větrné elektrárny v roce 2030 pokrývat mezi 7-11 % výroby elektrické energie v Evropské unii, což je podle jejich nejnovější analýzy pouze zlomek potenciálu, které elektrárny v evropských přímořských vodách mohou mít. Významný rozvoj je očekáván zejména ve Francii a Nizozemsku.

Po nedávných úspěších offshore větrných elektráren v aukcích pořádaných nejdříve v Nizozemsku a následně v Německu se elektrárny na moři dostávají více do popředí zájmů v energetických odvětvích. Svoji analýzou k tomu přispívá i organizace WindEurope, která vyhodnocuje potenciál větrných elektráren v Evropské unii.

Analýza na počátku zmiňuje celkový teoretický potenciál, který tento způsob výroby elektřiny v EU má. Větrníky na moři by mohly při ceně 65 EUR/MWh (včetně nákladů na připojení) ročně vyrábět mezi 2600 – 6000 TWh elektrické energie, což je pro srovnání 80-180 % celkové spotřeby elektřiny EU.

Celá studie je rozdělena na základní a vysoký scénář. I podle základního scénáře by měl celkový výkon offshore větrných elektráren v EU dosáhnout v roce 2030 64 GW, přičemž analýza počítá s roční přírůstkem ve výši cca 4 GW.

Výkon offshore větrných elektráren do roku 2030. Zdroj: WindEurope.org

Ve vysokém scénáři se počítá s téměř dvojnásobným růstem výkonu offshore větrných elektráren. V takovém případě by Evropě mohlo dodávat elektřinu až 88 GW offshore větrných elektráren.

Výrazný rozvoj je v dalších letech předpokládán zejména v Nizozemsku, kde by měly offshory přibývat přibližně stejným tempem jako ve Velké Británii, která momentálně patří mezi leadery tohoto oboru. Kromě Nizozemska počítá WindEurope také s rozvojem instalovaného výkonu ve Francii.

Díky tomu by se obě výše zmíněné země mohly dostat společně s Velkou Británií a Německem mezi čtyři evropské země s největším množstvím instalovaného výkonu offshore větrných elektráren.

Celkový instalovaný výkon offshore větrných elektráren podle evropských zemí. Zdroj: WindEurope

Klíčová je spolupráce a podpora projektů ze strany států

Aby bylo možné dosáhnout dalšího úspěšného rozvoje, je podle organizace nutné dosáhnout spolupráce mezi jednotlivými zeměmi, které mají možnost větrné elektrárny budovat. Zejména pak při koordinaci jednotlivých tendrů, na jejichž základě je přidělována podpora pro nové projekty.

Klíčová je také podpora projektů a jejich rozvoje ze strany státu spolu se stanovením ambiciózních cílů, které by měly udržet postupný rozvoj odvětví.

Aktuálně je po celé EU vystavěno 12,6 GW offshore větrných elektráren. Celou analýzu potenciálu Evropské unie je možné najít na webu windeurope.

Zdroj úvodního obrázku: innogy, větrná elektrárna Thornton Bank