Domů
Elektřina
Větrná energetika oslavila ve Spojeném království 25 let
Větrná farma Delabole. Zdroj: goodenergy.co.uk

Větrná energetika oslavila ve Spojeném království 25 let

Spojené království si ve středu mohlo připomenout 25 let od spuštění první komerční větrné elektrárny v zemi, která položila základy tamnímu sektoru větrné energetiky. Větrné elektrárny jsou s více než desetinovým podílem na výrobě elektřiny významným zdrojem v energetickém mixu země.

Větrná elektrárna Delabole v hrabství Cornwall byla spuštěna 21. prosince 1991 a se svými 10 turbínami o celkovém výkonu 4 MW ročně vyráběla dostatek elektrické energie pro 2700 tamních domácností.

Za vybudováním elektrárny v roce 1991 stála rodina Petera Edwardse, která v okolí vlastnila pozemky. V roce 2002 elektrárnu od rodiny odkoupila společnost Good Energy, která ji dodnes provozuje.

„Poté, co větrná farma začala vyrábět elektřinu, jednou z hlavních výtek bylo, že podíl, jakým jsme přispívali do sítě, byl tak bezvýznamný, že jsme se ani neměli obtěžovat. Proto je tak uspokojující vidět, jak daleko se větrná energetika dostala.“

Peter Edwards, farmář stojící za vybudováním první větrné farmy ve Spojeném království

V roce 2010, po téměř 20 letech provozu elektrárny, se společnost Good Energy rozhodla investovat téměř 12 milionů liber na výměnu 10 původních větrných turbín za čtyři modernější, které navýšily výkon elektrárny na více než dvojnásobek, celkem 9,2 MW. Po výměně turbín tak elektrárna ročně vyrobí zhruba 25 000 MWh. Za svých 25 let provozu elektrárna podle provozovatele vyrobila 340 GWh elektrické energie.

Původní podoba větrné elektrárna Delabole z roku 1991 s deseti 400kW turbínami. Zdroj: goodenergy.co.uk

Větrné zdroje hrají v současnosti významnou roli v sektoru elektroenergetiky Spojeného království. Se 40 TWh ročně tak onshore i offshore větrné elektrárny tvoří bezmála polovinu výroby z obnovitelných zdrojů a na celkové výrobě elektřiny v zemi se v minulém roce podílely téměř 12 %.

Úvodní fotografie: Větrná elektrárna Delabole po výměně větrných turbín, zdroj: goodenergy.co.uk

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.