Domů
Elektřina
Nejstarší offshore větrná farma bude po 25 letech provozu demontována
Decommissioning offshore větrné farmy. Zdroj: DONG Energy

Nejstarší offshore větrná farma bude po 25 letech provozu demontována

Větrná farma Vindeby, první offshore větrná elektrárna na světě, začala poprvé dodávat elektrickou energii do sítě v roce 1991. Po více než 25 letech provozu se nicméně společnost DONG Energy, která tuto 5MW farmu ležící v blízkosti dánského pobřeží vlastní a provozuje, rozhodla pro její vyřazení z provozu.

Přestože se v dnešní době offshore větrné elektrárny jeví v některých částech světa jako perspektivní zdroj čisté energie, historie tohoto energetického odvětví nesahá daleko.

Ačkoliv je výkon malých turbín nesrovnatelný se současnými standardy, z hlediska rozvoje offshore větrné energetiky sehrály zásadní roli. Za svých 25 let provozu větrná farma Vindeby vyrobila celkem 243 GWh elektrické energie, tedy množství srovnatelné s roční výrobou 7 výkonných turbín, jež jsou instalovány v současnosti.

„Offshore větrná farma Vindeby je téměř miniaturní ve srovnání s obřími projekty, které jsou nyní realizovány na severu Evropy. Nicméně bez této zkušenosti, která pramení z první offshore větrné farmy na světě, bychom dnes nebyli tam, kde jsme. Je fér říci, že Vindeby je kolébkou průmyslu offshore větrné energetiky a jedná se o místo, kde bylo toto odvětví zrozeno.“

Leif Winther, manažer aktiv společnosti DONG Energy zodpovědný za dánské offshore větrné elektrárny

Větrná elektrárna Vindeby svou výrobou pokrývala roční spotřebu přibližně 2200 domácností. Pro srovnání, plánovaný projekt společnosti DONG Energy Hornsea Project ONE, který se má stát největší offshore větrnou farmou na světě, má svou výrobou pokrýt potřeby zhruba jednoho milionu britských domácností.

Vyřazené turbíny nemusí skončit ve šrotu

Když byly turbíny v roce 1991 instalovány, byly vyzdviženy a usazeny do základů již zcela zkompletované. Při demontáži, která má být zahájena do konce měsíce, nicméně budou postupně rozebrány, včetně betonových základů, které budou rovněž odstraněny.

Demontované komponenty budou následně v co největší možné míře využity jako náhradní díly pro jiné turbíny, některé z lopatek poputují na Dánskou technickou univerzitu, ostatní budou použity v rámci inovativního konceptu protihlukové bariéry. Jedna z větrných turbín se rovněž zařadí mezi exponáty Dánského muzea energetiky.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Česko je jednou z mála zemí světa, které elektřinu účtují tak, že je to nevýhodné pro malovýrobce
16. srpen 2022, 17:14
Cena elektřiny na burze v Německu poprvé přesáhla 500 eur za MWh
16. srpen 2022, 14:49
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se