Vattenfall plánuje miliardové investice do obnovitelných zdrojů
Záměrem energetické společnosti Vattenfall, zcela vlastněné švédským státem, je v následujících dvou letech investovat v přepočtu více než 55 mld. Kč do obnovitelných zdrojů energie. Vattenfall tak pokračuje v nastoleném trendu, jehož součástí byl i loňský prodej německých uhelných aktiv společnosti EPH.
Udržitelnost a omezování podílů fosilních zdrojů na energetickém mixu společnosti patří mezi hlavní strategické cíle Vattenfallu do roku 2020. V následujících 4 letech plánuje Vattenfall uvést do provozu nové obnovitelné zdroje o výkonu více než 2,3 GW.
Mezi projekty, které plánuje Vattenfall realizovat jsou mimo jiné dva vnitrozemské větrné parky ve Velké Británii o celkovém instalovaném výkonu 282 MW, které by měly být uvedeny do provozu ještě v letošním roce. Na rok 2018 je pak plánováno dokončení 92MW offshore větrné elektrárny u pobřeží Velké Británie.
Dále Vattenfall vybuduje offshore větrný park u dánského pobřeží s výkonem 407 MW, jenž má být zprovozněn do roku 2020. Mezi roky 2017 až 2018 společnost plánuje investovat do OZE 56,5 mld. Kč
“S tím, jak se posouvá trh s elektřinou směrem od zdrojů spalující fosilní paliva, vzniká udržitelnější energetický systém. Takovýto systém je mnohem blíže zákazníkovi a navíc dokáže kombinovat výhodu účinné centralizované výroby s decentralizovanými řešeními,” vysvětluje Magnus Hall, Prezident a CEO společnosti Vattenfall.
Z fosilních zdrojů bude rozvíjen pouze plyn
Kromě investic do obnovitelných zdrojů plánuje Vattenfall také investice do klasické energetiky. V Německu hodlá v letošním roce dokončit plynovou teplárnu Lichterfelde s parametry 300 MWe a 222 MWt a dokončená má být také plynová výtopna HOB Haferweg s výkonem 150 MWt.
Prodejem německých uhelných aktiv dojde ke snížení podílu fosilních zdrojů na produkci elektřiny ze zhruba 50 % v roce 2015 na přibližně 24 % v letošním roce. Emise CO2 pak klesnou z 84 milionů tun ročně na zhruba 24 milionů tun.
Ve svých zdrojích v loňském roce vyrobil Vattenfall více než 119 TWh elektřiny. Podle údajů o výrobě za rok 2015 je Vattenfall 6. největším výrobcem elektřiny v Evropě.
Více informací je možné nalézt ve výroční zprávě společnosti za rok 2016 zde.
Zdroj úvodní fotografie: corporate.vattenfall.com
Mohlo by vás zajímat:
Vattenfall jako státní Švédský podnik realizuje politiku Švédského státu: přechod na čisté a obnovitelné zdroje. Zatímco ČEZ jako Český státní podnik (ze 70%) realizuje svoji politiku: (a tou rozhodně přechod na čisté a obnovitelné zdroje není.
Jinými slovy ČEZ nerealizuje politiku vyplundrování kapes spotřebitelů el. energie, zhoršení konkurenceschopnosti české ekonomiky a poškozování životního prostřední víc než je nutné.
Pavle nemáte tam překlep? Realizuje nebo nerealizuje...
Jak vás takový nesmysl mohl vůbec napadnout? Jestli to někdo něco takového realizuje, tak leda protagonisté tzv. energiewende, případně místní oze tuneláři a politici podporující oze parodie na elektrárny.
Pro C. Nikoli, pouze oze tuneláři mají legislativně zaručeno, že jejich ztrátové kšefty budou zvýhodněny a dotovány.
Promiňte, ale vztahuje se to i na HPC a pod, generalizujme, na jistý typ projektů, které se mají tvářit jako veřejný zájem, někdy dokonce nadiktovaný státem, a jsou v soukromých rukou. Hádám že by nikdo nešel do JE sám o své újmě, ale šel by do paroplynu, přesto se HPC pomalu rozjíždí a cena bude někde kolem 110€/MWh. Proč? protože se v tom motá dost soukromých společností a cena peněz je vysoká. Toto je stejný případ jako naše OZE tunely, jako Energiewende, kde ale začíná i bohaté Německo brzdit. Větu mají už dost, teď by se měli zaměřit na další oblasti, myslím že jim některé omyly pomalu docházejí, ale na rozdíl od nás jsou možná dost efektivní na to aby je napravili, tím ale jejich prvotní nezodpovědnost nehodlám omlouvat.
Pokud britská vláda o rozvoj JE tak moc stojí, tak možná měli zvážit levnou státní půjčku a udělat to jako státní podnik. netahat do toho EdF a pod. Takto je to tak na hranici tunelu. Cena by měla být stanovena na 35 let. to je více než v případě OZE, kde se standardně udává 20 let.
Dokonce snad existuje legální možnost v EU jak jednou udělenou podporu změnit a zkrátit, ale to je tak JPP nikdy jsem to neověřoval v žádných vyhláškách a nařízeních, ostatně nejsem právníkem.
Moderní evropská energetika poněkud zavání privatisací zisku a socialisací ztrát. Buď se má jít cestou tržního prostředí s drobnými korekcemi (antimonopolismus, limity na emise, regulace technického rázu jako dovolené odchylky frekvence, ale to snad řeší dohoda elektrizačních svazů,...), nebo se má přejít na model "Nebraska," kdy jsou elektrárenské společnosti (o plynu a vodovodech nechci kecat), státní, obecní, okresní a proud je brán jako služba.
V jiném městě - Holland - ve státně Michigan mají zase vyhřívané chodníky, nedávno se jim tam z ČR dodávala parní turbína, ten systém se vytápí z místní elektrárny. Roční povoz stojí asi 80k$, tedy asi 2 miliony korun. Ale to je jen tak pro zpestření.
Proč to v té kapitalistické Americe jenom jde?
V porovnání s jedním republikánským státem v USA, kde se ale rozhodli že je elektroenergetika lepší jako služba, v podstatě každý.
Pod jakýmkoliv článkem plivnutí na ČEZ... co jsme Vám udělali?
Kdo přispívá více svému státu? Myslíte, že se máme inspirovat loňskou ztrátou Vatenfallu způsobenou prodejem uhelných aktiv v Německu?
"Prodejem německých uhelných aktiv dojde ke snížení podílu fosilních zdrojů na produkci elektřiny ze zhruba 50 % v roce 2015 na přibližně 24 % v letošním roce. Emise CO2 pak klesnou z 84 milionů tun ročně na zhruba 24 milionů tun."
Oni ty elektrárny se ztrátou prodali (nezavřeli), ale tím se nesnížila produkce CO2 ani o gram ... jen populisticky, to mi ne to jiní .... Takže znečištění stejné, Vatenfall ve ztrátě a to má být vzor pro někoho?
Jinak v čem přesně neplní ČEZ státní politiku?? Nedávno jste tu několikrát kritizoval, že ČEZ provozuje soláry. Tak si v tom udělejte prosím jasno. Děkuji.
"co jsme Vám udělali?"
škodíte lidem a energetice, na almužny z legálně nakradeného se neodvolávejte. Každá akciová firma vyplácí akcionářům dividendy podle toho jak si odhlasují, v tom nejste nic extra.
Dobrý den, to byla reakce na pana Vaněčka, omlouvám se, že to není ve vláknu...
Ano akcionáři si odhlasují, ale firma na to musí vydělat. A já komentuji Vatenfall, kde jsou ve ztrátě, chlubí se, že je to kvůli "zezelenání" firmy, ale jen se ztrátou prodali elektrárny, které produkují znečištění dál jen pod jinou firmou.
ČEZ něco ukradl? Není "nic extra", jako firma přispívající do státního rozpočtu největší částkou .... OK, já Vám Váš názor neberu, jen by to občas chtělo nějaká fakta.
Dovolím si menší reakci.
Je sice pěkné že ČEZ platí dividendy do státní kasy, kéž by se tak chovaly i jiné státní společnosti (ČD jsou chronickou černou dírou a na peníze Budvaru se nedá dostat, na n.p. se v zákonech nepamatuje), ale mohl by více brát zřetel na závazky vyplývající z mezinárodních úmluv signovaných představiteli státu. Konkrétně myslím prodej nerentabilních uhelek, místo jejich uzavření a likvidace či podstatného snížení výkonu, v tom si myslím s Vattenfallem nezadá.
Reagoval jsem na pana Vaněčka (jen mi to občas zablbne a hodí mi to nový komentář). Přesně co píšete ... on chválí Vatenfall za to, že plní pokyn akcionáře (údajně na rozdíl od ČEZ a na to jsem reagoval). S velkou ztrátou prodal uhelky v Německu, chválí se jak šetří klima, ale elektrárny dál jedou jen pod značkou EPH.
ČEZ je alespoň v zisku, pro své akcionáře.
A jak by, podle Vás, pane chytrý, vedení ČEZu zdůvodnilo, že jen tak zavře funkční uhelnou elektrárnu jen proto, že vláda ČR podepsala nějakou rámcovou dohodu, která je víceméně cárem papíru navíc s horizontem za rokem 2025? Běžte si nastudovat zákon o obchodních korporacích nebo se poraďte s nějakým advokátem, ať Vám vysvětlí, že v takovém případě by představenstvo způsobilo firmě škodu, za kterou členové toho představenstva ručí celým svým majetkem. Mimochodem já být akcionářem Vattenfallu, tak bych to vedení žaloval za prodej uhlí okamžitě, protože byl dost nevýhodný, rozdíl je v tom, že Vattenfall, pokud vím, nemá minoritní soukromé akcionáře, ale jen toho státního a proto se může chovat trochu jinak a Švédské vládě zřejmě nevadí, že přišla o peníze, má jich asi dost, v ČR jsem na tom o něco hůře.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se