Domů
Elektřina
Změny klimatu ohrožují výrobu elektřiny, varuje nová studie

Změny klimatu ohrožují výrobu elektřiny, varuje nová studie

Globální změny klimatu a hladin vodních toků by mohly vést k omezení schopnosti výroby elektřiny z vodních a tepelných elektráren, pro něž je voda nezbytnou surovinou. S tímto varováním přichází nová studie nizozemských vědců, kteří se domnívají, že klimatické změny by mohly zejména v letních měsících způsobit velké nesnáze vodním a tepelným elektrárnám.

Podle nové studie vědců z nizozemské univerzity Wageningen by v letech 2040 až 2069 mohl dostupný výkon elektráren poklesnout v celosvětovém měřítku až o 60 %. Podle studie se vodní a tepelné elektrárny v současné době podílí na celosvětové výrobě elektřiny z 98 %.

Vodní i tepelné elektrárny, jakými jsou elektrárny jaderné a zdroje spalující fosilní paliva či biomasu, spoléhají na vodu z řek či jiných toků. Tyto technologie výroby elektřiny jsou silně závislé na dostupnosti vody, přičemž teplota chladicí vody hraje kritickou roli v procesu termoelektrické výroby elektřiny.“

Michelle van Vliet, vedoucí studie

Autoři upozorňují, že se jedná o první studii, která zkoumá spojení mezi klimatickými změnami, zásobami vody a výrobou elektřiny v globálním měřítku. Podle nich tedy elektrárny nejsou pouze původci klimatických změn, ale rovněž jimi budou silně ovlivněny. Vědci svá tvrzení staví na datech z téměř 26 000 elektráren z celého světa.

„Konkrétně Spojené státy, jižní část Jižní Ameriky, střední a jižní Evropa, jihovýchod Asie a jih Austrálie jsou ohroženými regiony, jelikož prognózy předpokládají pokles střední hodnoty ročního průtoku společně se silným nárůstem teploty vody z důvodu klimatických změn. Toto povede k omezení potenciálu vodních a tepelných elektráren v těchto regionech,“ dodává Van Vliet.

Podobná situace postihla v srpnu minulého roku Polsko, které z důvodu nedostatku chladicí vody pro své tepelné elektrárny muselo zastavit některé průmyslové provozy a omezit tak spotřebu elektrické energie. Podle slov Van Vlietové je velmi důležité, aby se lidstvo v budoucnu nezaměřovalo pouze na omezování dopadů klimatických změn, ale rovněž na přizpůsobení se jim.

Zdroj úvodní fotografie: Veyroter

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Lukáš Brandejs
11. leden 2016, 10:45

Copak o to, pokud jde o tepelné elektrárny, existují i systémy tzv. suchého chlazení, kdy vody netřeba. Jen to holt bude něco stát, ale je to řešitelné. Ale s těmi vodními zdroji je to pravda. Zejména, pokud jde o malé průtočné elektrárny užívající pouze vodní tok (jezy, náhony apod.), tedy bez přehrad.

Tomas Jirka
11. leden 2016, 15:52

Bohuzel, vodni plochy se za posledni stoleti spise rusi a schopnost krajiny vodu zachycovat klesa (a pritom by se vice hodilo ji zvysovat a srovnavat rocni prutok, nejen kvuli elektrarnam), coz ve spojeni s betonovymi plochami a rovnymi betonovymi koryty dobrotu nejspis delat nebude...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se