Japonská paroplynová elektrárna dosáhla nejvyšší zaznamenané účinnosti 63,08 %

DomůElektroenergetikaJaponská paroplynová elektrárna dosáhla nejvyšší zaznamenané účinnosti 63,08 %

Americká společnost General Electric instalovala tři plynové turbíny 7HA.01 do prvního bloku nové paroplynové elektrárny Nishi-Nagoya v japonském městě Nagoja. Nová elektrárna má potvrzenou hrubou účinnost 63,08 % a tento údaj je zaznamenán v Guinnesově knize rekordů.

Nová japonská paroplynová elektrána ve městě Nagoja ustanovila nový rekord v elektrické účinnosti. Nový rekord činí 63,08 % a byl oficiálně zaznamenán v Guinnesově knize rekordů. Na celkovém úspěchu se podílely tři společnosti – americká General Electric, japonská Chubu Electric Power a japonská Toshiba Energy Systems & Solutions (ESS).

General Electric dodala tři plynové turbíny 7HA.01 každá o elektrickém výkonu 290 MWe. Toshiba ESS dodala parní turbínu a elektrické generátory. Dále je dodavatelem celkového designu elektrárny. Provozovatelem nové elektrárny je společnost Chubu Electric Power. První blok nové elektrárny má celkový elektrický výkon 1188 MWe a tím je schopná zásobovat přiližně 2,7 milionů japonských domácností.

„Vynakládáme neustálé úsilí na výstavbu elektráren, abychom podpořili místní výrobu pomocí stabilních dodávek levné elektrické energie. Tyto elektrárny dosahují nejvyšší úrovně produkce a účinnosti na světě,“ řekl Saturo Katsuno, prezident a ředitel společnosti Chubu Electric Power.

Díky tomuto nejnovějšímu úspěchu společnost General Electric uvedla, že její turbíny řady HA v současné době napájí elektrárny v elektrických soustavách 50 a 60 Hz s nejvyššími účinnostmi. Společnost General Electric obdržela podobné ocenění od společnosti Guinness již v červnu 2016. Tehdy obdržela ocenění za nejúčinnější elektrárnu v elektrické soustavě 50 Hz. Elektrárna se nachází ve francouzském Bouchain a dosáhla elektrické účinnosti 62,22 %. Nová japonská elektrárna pracuje v elektrické soustavě 60 Hz.

„Jsme velice hrdí na to, že jsme mohli znovu přepsat historii. Spolupracovali jsme s Chubu a Toshibou, abychom přivezli průmyslově nejvyspělejší turbíny do Japonska. Naše turbíny HA napájí nové elektrárny budoucnosti, které poskytnou bezprecedentní úroveň efektivity a spolehlivosti. Turbíny pomůžou vyhovět dnešním požadavkům na dodávky elektrické energie a pomůžou dosáhnout dnešní přísné emisní limity všude na světě,“ uvedl Russell Stokes, prezident a výkonný ředitel společnosti General Electric Power.

Společnost General Electric dodala další tři plynové turbíny 7HA.01 i pro druhý blok. Druhý blok byl stavěn současně s blokem prvním a má stejný elektrický výkon 1188 MWe. Uvedení do provozu se plánuje na začátek dubna 2018.

Zdroj úvodní fotografie: GE Power