Domů
Elektromobilita
Bloomberg: Elektromobily mohou dominovat v bohatých městech do 15 let

Bloomberg: Elektromobily mohou dominovat v bohatých městech do 15 let

Podle nového reportu agentury Bloomberg New Energy Finance (BNEF) by v bohatých městech, jakými jsou Londýn či Singapur, mohl podíl vozidel s elektrickým pohonem dosáhnout do roku 2030 téměř dvou třetin. Rozvoj elektromobility budou stimulovat pokles cen technologií a přísnější emisní normy.

Report poskytuje komplexní pohled na rozvoj dopravního sektoru a přestavuje celkem tři modely městské mobility. Nejodlišnějším od současné situace je model takzvané jednolité mobility, kde hranice mezi privátní, sdílenou a veřejnou dopravou postupně mizí. Elektromobily by v tomto případě byly vzhledem k zavádění nízkoemisních zón a dalším faktorům stále běžnějšími.

Tento model se s největší pravděpodobností rozvine v bohatých městech s vysokou hustotou zalidnění, jakými jsou Chicago, Hongkong, Londýn či Singapur.

„Automobilový sektor čelí budoucnosti, která může být zásadně odlišná od jeho minulosti a měl by zvážit možnost přechodu od modelu produktového vlastnictví směrem k poskytování širší nabídky transportních služeb,“ uvádí BNEF v reportu.

Významný vliv na rostoucím podílu elektrických vozidel bude mít nadále pokles cen technologií a komponentů. Jen za 5 let poklesla cena lithium-iontových baterií z 1000 USD/kWh v roce 2010 na loňských 350 USD/kWh, přičemž podle BNEF by se mohla v následujícím desetiletí přiblížit hranici 100 USD/kWh.

Průměrná cena baterií pro elektromobily v období 2010-2015. Zdroj: Bloomberg New Energy Finance

Větší množství elektrických vozidel rovněž povede k růstu poptávky po elektrické energii. Jen v Evropě by si podle odhadů Evropské agentury pro životní prostředí mohl rostoucí podíl elektromobilů do roku 2050 vyžádat 150 GW nového výkonu.

Štítky:

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.