Domů
Elektromobilita
Před 15 let byla v Desné otevřena první dobíjecí stanice pro elektromobily v ČR

Před 15 let byla v Desné otevřena první dobíjecí stanice pro elektromobily v ČR

Před 15 lety, 24. dubna 2006, byla v Desné na Jablonecku otevřena první veřejné dobíjecí stanice pro elektromobily v ČR. Kromě automobilů slouží i pro vozíky handicapovaných lidí. Na financování stanice se podílely Liberecký kraj a místní společnost Desko, která zajistila technické zázemí stanice a instalaci za cenu materiálových nákladů. V současné době je podle dat ministerstva průmyslu a obchodu v Česku v provozu celkem 944 dobíjecích stanic, u každé z nich řidiči najdou v průměru dvě nabíječky.

Elektromobilita je jedním z hlavních trendů, který aktuálně hýbe automobilovým průmyslem. Zatímco ještě před několika lety elektromobily představovaly nepříliš rozšířenou alternativu k vozům s konvenčním pohonem, v současnosti v nich značná část automobilek vidět jednu z možných cest budoucnosti automobilové dopravy. V roce 2020 překonal počet elektromobilů ve světě deset milionů.

Rozvoj elektromobility v tuzemsku ve srovnání s Evropou ale zaostává. S podílem 1,3 procenta nových bateriových elektrických osobních aut na celém vozovém parku bylo Česko v Evropské unii až na 25. místě. Celoevropský průměr aut s elektrickým pohonem loni činil 18 procent, nejvyšší je v Nizozemsku a Švédsku, nejnižší naopak na Kypru.

Podle serveru ekovozy.cz bylo k 1. lednu letošního roku v ČR registrováno přes 10.000 osobních elektroaut, 6300 motocyklů a skútrů, více než sto autobusů a téměř 740 nákladních automobilů. Prodeje aut na hybridní nebo elektrický pohon představují zhruba 12 procent trhu.

ped sat

Potřebujete být v obraze ohledně elektromobility?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektromobility a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Společně za jeden kabel. Praze pomůže s nabíječkami Škoda Auto a Pražská energetika
21. červen 2022, 10:55
Až zakážeme klasická auta, hrozí nedostatek elektromobilů, říká šéf oborové asociace Petzl
17. červen 2022, 09:06
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se