Cena emisních povolenek dosáhla nového rekordu. Do konce měsíce zřejmě ještě vzroste
Cena evropských emisních povolenek včera dosáhla nového rekordu, když se vyšplhala nad 44 EUR/t. V průběhu měsíce se navíc očekává pokračující narůst ceny vlivem blížícího se termínu pro odevzdání povolenek za rok 2020, v delším horizontu bude podpůrným faktorem působení rezervy tržní stability (MSR).
Referenční prosincový kontrakt evropských emisních povolenek (EUA) se v úterý a dnes ráno obchodoval za 44,24 EUR/t, což je nejvyšší hodnota v historii. Poslední maximum ve výši 43,77 EUR/t bylo dosaženo v polovině března.
EUA zaznamenaly šest po sobě jdoucích seancí, v nichž ceny stanovily vyšší denní minima a vyšší denní maxima, a to navzdory informacím o poklesu emisí skleníkových plynů v rámci EU ETS v roce 2020 o 12,6 %, které na základě předběžných data zveřejnila Evropská komise 1. dubna.
Tento pokles v budoucnu paradoxně způsobí rostoucí cenu povolenek, jelikož pokles emisí bude mít za následek vyšší celkový počet povolenek na trhu, což následně způsobí, že rezerva tržní stability od září stáhne větší počet emisních povolenek z dalších aukcí.
„EUA budou pokračovat v rostoucím trendu a v dubnu bychom mohli být svědky nových rekordů,“ uvedla dle agentury Montel Bernadett Pappová ze společnosti Vertis Environmental Finance.
Navíc provozovatelé zařízení, na něž se vztahuje systém EU ETS, musí nejpozději do 30. dubna odevzdat povolenky odpovídající jejich emisím v roce 2020. Letošní cyklus plnění požadavků je komplikován skutečností, že zařízení nemohou použít povolenky EUA vydané v roce 2021 k pokrytí svých emisí za rok 2020.
Podle agentury Montel četné zdroje v posledních týdnech naznačily, že by tato skutečnost mohla vést ke zvýšené poptávce ze strany některých průmyslových podniků v průběhu dubna.
„Zejména o menších hráčích na trhu jsme se dozvěděli, že se dostali do ‚výpůjčkové pasti‘ a šli do roku [2021] v domnění, že mohou využít své letošní bezplatné příděly pokrytí svých emisí za rok 2020,“ uvedl Sebastian Rilling ze společnosti ICIS.„Domníváme se však, že se to týká řady zejména malých emitentů, [kteří představují] asi 25-37 milionů tun. Přesto si myslíme, že navzdory relativně malému otevřenému objemu pro pokrytí emisí za rok 2020, by tento fakt mohl poskytnout podporu cenám před termínem pro odevzdání povolenek na konci dubna,“ dodal Rilling.
Dalším důležitým faktorem bude to, zda bude pokračovat aktivita spekulativních obchodníků na trhu s EUA. Investiční fondy byly v posledních šesti měsících významnou silou při růstu ceny povolenek.
Podle Rillinga však investiční fondy v březnu přestaly budovat své dlouhé pozice, jelikož rostoucí využívání plynových namísto uhelných elektráren tlačilo ceny povolenek s ohledem na nižší poptávku dolů.
„Můžeme očekávat, že tato dynamika zůstane zachována i v dubnu, tedy že se fundamentální dynamika obnoví, jakmile spekulanti přestanou vytvářet další cenový impuls. S ohledem na to jsme také v březnu viděli, že jakýkoli cenový propad směrem k úrovni 40 EUR/t je účastníky trhu rychle zastaven nákupem povolenek,“ uvádí Rilling.
Mohlo by vás zajímat:
Zatial co my sami sebe zdrazujeme nejake ,,povolenky,, tak taka Cina a USA sa nam len smeju a oslabujeme si tym konkurencieschopnost v priemysle a nielen tam :D
Větší škodu působí jiné věci, neefektivní unijní právo, přeregulovaný pracovní trh, nízká flexibilita oproti USA, ale třeba i rozdrobená železniční síť. v USA pokud budete posílat vagon, tak se projede jenom po dvou systémech, třeba, pokud budu posílat vagon z Nice do Varšavy, pojede minimálně přes 3 systémy, potahnou to 3 mašiny a 3 strojvedoucí. A na hranicích budou prostoje. Zbytečně to pak posíláte kamionem, což jsou člověkohodiny navíc a na nic. V moderní ekonomice budou ty energie mít na konkurenceschopnosti menší podíl a navíc je to něco, nakládání s nimi, co se dá řešit. Třeba nemusíte teplo ze serverovny vyhodit a topit, ale můžete topit teplem ze serverů. (Myslím to mají na FIT VUT) atd.
Horší je že ty hodně problémy působících věcí se dá vyřešit v krátké době protože jde jenom o papíry.
A este ste zabudli na ludsku hlupost, nedaleko obce kde byvam mala vyrast FVe na pieskove a kamennej pode, ktora je nevyuzivana a nepouzitelna v polnohospodarstve, schvalovacimi proscesmi to preslo a investor uz mal stavat ale nejaky premudreli blbec sa proti tomu postavil, usporiadal referendum a nic sa nakoniec nepostavilo. Dovod ludi preco podpisali referendum ked som sa pytal boli, oni to nechcu lebo ich to bude ozarovat, lebo to bude tienit slnko v obci, wtf? Jednoducho nepochopitelne dovody hlupych ludi ktory ani len netusia ako to funguje a dost ludi to podpisali ani nevedia preco, lebo to podpisal aj sused.
Po rokoch mala prist firma, ktora chcela postavit jednu z najmodernejsich spalovni odpadu v europe s tym ze by produkovali aj EE aj teplo a zas to stroskotalo iba na referende a blbych ludoch. Potom sa cuduju, ze neprichadzaju ziadny investori a nic sa nebuduje.
První případ je holt tím, že investor není majitelem pozemku kde chce něco dělat. Nevlastníš? Utřeš!
Druhý případ dopadl na jedničku, protože dnes spalovat cokoli jiného než metan je jak nešetrné, tak obvykle i obtěžující.
Myslím že se mýlíte. Spalovat domovní odpad, ve kterém není sklo, kovy, čistý papír a pet lahve je nejrozumnější cesta co s ním.
A co tak z odpadu udělat třeba stavební materiál? Nezdá se Vám to k přírodě šetrnější?
Ovšem nepopírám že myslet si můžete cokoli. Je to první předpoklad duševního růstu.
Spalování odpadu je v současnosti nutné nejmenší zlo. Budoucnost mu zcela jistě nepatří už také pro předpokládatelné zvyšující se poplatky za emise CO2. Bude na každém jakou cestu si zvolí a za co bude platit. Budoucnost bude patřit pyrolýze organických látek případně až na úplný rozklad na pevný uhlík jako inertní materiál.
ZEVO poplatky za emise CO2 neplatí, takže je zvyšující se poplatky trápit nemusí.
No vidíte. A já si zase myslím, že hlupáci jsou ti, co si myslí, že změní klima, když za obrovských nákladů uberou z atmosféry pár procent CO2. Taky netuší jak to funguje, ale mají politickou moc a točí se v tom kšeftu velké peníze. A o to tu jde.
Pro Emila. Otázkou je jak dlouho jim to neplaceni vydrží. Samozřejmě jestliže to budou mít zákonem jisté na potřebnou dobu efektivního provozu, tak je nebude nic nutit ke změně. Na dobrovolnosti nebo ne ekonomice se to stavět v tomto světě nedá.
A co je hlavní, tak podnikavci kteří neumí nehulit pod nos odtáhnou k Neumětelům. A zanechají zde místo pro budoucí produkci s výrazně vyšší přidanou hodnotou než spalování a ničení ŽP. Naším krajem se rozpad průmyslu a hornictví už prohnal a nehroutíme se z toho.
To že to vadí lopatám a to i na managorských pozicích neschopných nejen mentální činnosti, ale i manuálně nezručným je nabíledni. Nic lepšího jsme si nepřáli. Jen houšť a větší kapky.
Pane pr, že vy ještě nejste ve vrcholných funkcích EU. Takového chytrého spasitele by jme určitě potřebovali. Že vy mrháte časem na tomto webu, místo aby jste pořádně pracoval a tím zachraňoval svět. Není škoda vašeho potenciálu?
A mám taky občanský průkaz a volební právo jako Vy, takže mi nic závidět nemusíte a navíc na Vaše knížecí rady nejsem zvědavý když už na ně se.e Bílý Tesák. Máte jedinečnou šanci se starat sám o sebe a ostatní včetně mne z toho vynechat. Nepropásněte ji.
Bernadett Papp uvedla ... pokad vim, zmenu pohlavi zatim nepodstoupila
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se