Domů
Emise CO2
Čtvrteční jednání o reformě emisního trhu EU finální dohodu opět nepřineslo

Čtvrteční jednání o reformě emisního trhu EU finální dohodu opět nepřineslo

Ve čtvrtek se v Bruselu uskutečnilo další kolo jednání o razantní reformě evropského trhu s emisními povolenkami EU ETS. Ani po 13 hodinách vyjednávání mezi představiteli Evropského parlamentu a Rady EU však žádné konečné dohody dosaženo nebylo.

Ačkoliv nebylo dosaženo finální dohody, čtvrteční jednání za zavřenými dveřmi přineslo podle serveru Platts částečné výsledky v otázce některých součástí reforem, které upraví fungování evropského emisního trhu po roce 2020.

„Dohoda je potřebná k vyslání silného signálu, že EU to myslí vážně se svou vedoucí rolí v oblasti mezinárodní klimatické politiky a v pomoci úspěšného naplnění Pařížské klimatické dohody. Podnikatelé již dlouho volají po jasných a jistých pravidlech, obzvlášť s přiblížením začátku MSR(Market Stability Reserve, pozn. red.),“ uvedl Dirk Forrister, generální ředitel Mezinárodní asociace pro obchodování s emisemi (IETA).

Jednání podle Julie Michalakové, ředitelky IETA pro politiku EU, zkrachovala u tématu modernizace evropských uhelných zdrojů, kdy Evropský parlament trval na podmínce financování uhelných elektráren v podobě emisního limitu 450 g ekvivalentu CO2 na vyprodukovanou kilowatthodinu elektrické energie.

Financování uhelných zdrojů rozděluje představitele EU

Uhelné elektrárny v EU by měly v rámci takzvaného Modernizačního fondu čerpat zdarma celkově až 310 milionů emisních povolenek, které pomohou modernizovat sektor výroby elektřiny v několika členských státech EU s nižším příjmem, Rada a Parlament se nicméně nedohodly v otázce využívání financování.

„Parlament je pro emisní standard 450 g/kWh. Estonské předsednictví EU uvedlo, že parlament musí od tohoto požadavku upustit, aby jednání pokračovala,“ řekla k hlavnímu důvodu nedosažení dohody Michalaková.

Parlament EU má tendenci bránit krokům, které umožňují financování uhelných elektráren, jejichž fungování jde proti širšímu evropskému cíli v podobě přechodu k nízkouhlíkovému hospodářství. Členské země s vysokou závislostí na uhlí chtějí využít systém EU ETS pro získání prostředků na modernizaci svých uhelných elektráren, zejména z důvodu očekávaného růstu cen povolenek vzhledem k plánovaným reformám trhu.

Otázka financování uhelných zdrojů je tak často sporem mezi Parlamentem a Radou, kdy ani jedna ze stran nehodlá slevit ze svých požadavků, což se projevuje stagnací probíhajících jednání. Tato situace se však projevuje i na trhu, kde stále panuje nejistota.

„Proces reformy musí konečně přinést předvídatelnost a navýšit důvěru v dlouhodobou budoucnost emisního trhu v EU,“ dodává Michalaková.

Jednání o reformě emisního trhu v Evropě tak probíhají již téměř tři roky. Další kolo jednání by se podle Forristera mohlo pravděpodobně uskutečnit před klimatickou konferencí OSN v Bonnu, jež bude probíhat v první polovině listopadu.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.