Emise CO2 ve světě se meziročně nezměnily, v EU výrazně pomohl coal-to-gas switching
Emise v Evropské unii v roce 2019 meziročně poklesly o 160 milionů tun, tj. o 5 %, a to zejména v energetickém sektoru. Jedním z důvodů k poklesu v EU je, že se vyrobilo více elektřiny ze zemního plynu než z uhlí. Světové množství emisí CO2 z energetiky se meziročně nezměnilo.
Z veřejně dostupných dat, které počátkem tohoto týdne publikovala Mezinárodní energetická agentura, vyplývá, že světové emise z energetiky se v roce 2019 ve srovnání s rokem 2018 prakticky nezměnily. Přestože světová ekonomika rostla v průměru o 2,9 %, množství vypuštěných emisí zůstalo na hodnotě 33 miliard tun CO2.
Na datech, které IEA publikovala, je názorně vidět vývoj emisí ve vyspělých státech a rozvojových zemích. Zatímco v Evropské unii, Spojených státech amerických a Japonsku emise poklesly, v rozvojových zemích vzrostly.
„Nyní musíme usilovat o to, aby rok 2019 byl přelomovým rokem a pamatovali jsme si jej jako vrchol emisí, nikoliv pouze přerušení setrvalého růstu,“ uvedl Faith Birol, ředitel IEA.
Emise CO2 nejvíce snížily USA (o zhruba 140 mil. tun CO2), přičemž díky tomuto poklesu snížily emise již o miliardu tun od maxima, kterého dosáhly v roce 2000.
Za významným pětiprocentním poklesem emisí CO2 v Evropské unii stojí zejména energetický sektor. Příznivé podmínky na komoditních trzích způsobily, že podíl výroby elektřiny ze zemního plynu byl vyšší než u uhelných elektráren. Dopad této změny na emise je přitom významný, výroba elektřiny ze zemního plynu má přibližně poloviční emise oproti výrobě elektřiny z uhlí.
„V energetice máme pro dosažení našich cílů potřebné technologie, které musíme všechny využívat,“ dodává Faith Birol.
Obecně byl v loňském roce stejný trend i v dalších vyspělých zemích. Podle údajů IEA poklesly emise CO2 z energetického sektoru na úrovně z roku 1980, kdy byla spotřeba až o třetinu nižší než dnes.
Mohlo by vás zajímat:
Zvoní umíráček jaderek. Řekněte to někdo Havlíčkovi.
Velmi výstižný graf. EU spoří emise za cenu miliard Euro z kapes daňových poplatníků, USA díky břidlicovému plynu, no a Asie v klídku staví jednu uhelnou elektrárnu za druhou... Europarlament včera schválil dohodu o volném obchodu s Vietnamem, který hodlá postavit tuším 20 GW uhelných elektráren a žádné zpoplatnění emisí neplánuje. Takže asi tak...
Asie kašle i na jiné věci, např. odvoz odpadů formou dešťových lijáků, takže 20GW v uhlí mi zapadá do konceptu......BTW, zkusil byste okomentovat to téma chladící vody v Dukovanech a jaký je tam potenciál instalovaného výkonu? Pár měsíců nazpět jsem to tu okrajově už řešili...
Jen, abych to uvedl na pravou míru. Ve Vietnamu existují plány na ~22 GW uhelných elektráren. je to ovšem všechno mezi reálnými projekty a něčími vlhkými sny. Takových projektů tam bylo od roku 2010 "dáno k ledu" ~43 GW. [zdroj, dále Vietnam aktuálně zažívá solární boom, má spoustu mělkého moře pro offshore VtE a skvělé podmínky pro PVE. To určitě zní jako rajská hudba pro evropské investory, kteří tyhle technologie umí dodat, postavit a provozovat, stačí jen uzavřít PPA za oboustranně velmi výhodnou cenu, hlavně když se teď dohodl ten volný obchod. A občané EU budou kasírovat miliardy EUR zisku z technologií, které pomáhali uvést v život.
A stejně si myslím, že by se mělo na hranici EU zavést "uhlíkové clo".
Hmm, dobrý. teď jde o to, aby ty vodní technologie nebyly požrány větrnými a solárními, prostě proto, že "dycky cena" ...
To nechám na cifršpiónech.
Pane Veselý jestli pak víte která země má největší přírůstky emisí CO2 za posledních 10 let na světě. Je to Vietnam jejich emise mezi lety 2007-17 rostly tepem něco pod 10% ročně a v roce 2018 to bylo téměř 15%. Až zase budete nějakou zemi chválit za boj s emisemi CO2 tak si o ní nejdříve něco zjistěte. Občas máte pravdu , neříkám že ne , ale tohle je po tom tchánovy váš nejhorší příspěvek.
Jinak Vietnam se bude vyvíjet směrem k dalšímu růstu emisí CO2 a to prostě proto, že mají vysoký hospodářský růst a velké zpoždění za zeměmi jako je Čína, oni budou rozvíjet všechny zdroje , které mají a jejich konečný mix bude záležet zejména na ekonomické výhodnosti než na ekologii, jejich cílem je dohnat ekonomickou úroveň Indie , která je nejvýznamnější zemí regionu.
TO : Josef
Tak tohle bych podepsal. HDP Německa se loni "ploužil" s velkou námahou o 0,6 % , HDP Vietnamu + 7,08 %. Od roku 2000 má Vietnam průměrné tempo přes 6 % a už roste rychleji jak Čína nebo Indie. Těžko si tedy může dovolit "luxus" - "tempem růstu vyhnívajících evropských ekonomik" - budovat něco jenom ekologického. Vietnam kdysi jednal o postavení 14 jaderných reaktorů s Ruskem, když ale vyhodnotil cenu + dobu stavby , tak couvnul. Uhlí a plyn se staví mnohem rychleji než jádro a také laciněji. A právě to nesmírně dynamická ekonomika Vietnamu nutně potřebuje. Jde jde jen o rychlost a dynamiku ,ne o nějakou tu - "zaprděnou ekologii".
Emise v EU klesly o 4% a ne o 5.% Hlavním důvodem poklesu je hospodářská stagnace regionu a jeho propadání proti zbytku světa. Snižování emisí bude pokračovat i v dalších letech, pomaleji , ale bude ovšem výsledem tohoto snažení nebude nic jiného , než že Evropské hospodářsví klesne na úroveń Čínského. Dnešní děti co chodí na nižší ročníky ZŠ budou patrně vydělávat méně peněz než stejně staré děti Číňanů. To je realita politiky evropské unie.
Radeji budu vydelavat polovinu a nebudu mit v roce astma z otraveneho vzduchu a dalsi zdraavotni potize z otraveneho zivotniho prostredi. Radeji se doziju ve zdravi a vitalite 90 let, nez ve 40ti padat zdravotne na pusu.
Tim chci rici, ze nekteri z nas neprepocitavaji vse na penize, jai i vyssi priority.
Pavle, více než vzduch jsou zde otrávené(a to doslova)potraviny. Vzdušné imise jsou na zlomku toho, co se zde produkovalo před rokem 89. Jestli chcete pro své zdraví dělat něco konkrétního a účinného, vyrábějte si své potraviny v maximální míře a bez chemického ošetření, sám.
Tak určitě. A ty hnusné peníze na vaše sny získáme prodejem konzerovaného čistého vzduchu z EU do špinavějších částí světa.
Jenže snižování emisí CO2 nemá z Vašim zdravím příliš mnoho společného.
Vzduch ničí malé zdroje. Někde doprava to ale musíte bydlet v krajském nebo hlavním městě. Naopak prosazování pálení biomasy v domácnostech zvyšuje emise benzo a pyrenu i prachových částic. Jsou to vlastně domácnosti co dnes nejvíce ničí životní prostředí a právě prosazování dřeva automatických kotlů vede k emisím jemných prachových částic, které jsou velmi nebezpečné pro lidské zdraví. Další věc jsou biopaliva a vůbec pěstování energetických plodin , kukuřice pro bioplynové stanice. Svět není diskrétní právě to zbytečné intenzivní zemědělství sebou přináší více chemie do krajiny , protože kdyby se to nedotovalo , pak by více plochy ČR zabíraly lesy a tam chemii nepotřebujete. Vaše představa ,že méně CO2 = více zdraví pro Vás je mylná ještě z jiného důvodu a tou jsou peníze zdroje společnosti jsou omezené dáte peníze do zdravotnictví pak nebude na OZE a naopak , takže zelená budoucnost = méně peněz do zdravotnictví a nižší věk dožití. Rakousko Německo má věk dožití obyvatel vyšší jen proto ,že mají lepší zdravotní péči než my. Takže ne jen že budete chudší než Číňan , vy ještě dříve zemřete to je výhled ekologické a hospodářské politiky evropské unie
To říkali afričtí domorodci taky, když se Londýn dusil v smogových mlhách. A stačí pár let a zámožná Evropa má dostatek peněz na zajištění kvalitnějšího životního prostředí, než afričané.
A až se dozví, že náhrada uhlí zemním plynem vede k vyšším emisím skleníkových plynů, tak je picne. Zapomněli totiž u zemního plynu započítat i úniky metanu od těžby po spotřebu.
https://www.eeb.cornell.edu/howarth/publications/Howarth_2014_ESE_methane_emissions.pdf
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se