Domů
Energetika v zahraničí
Británie obnovila provoz zastaralé uhelné elektrárny kvůli vysokým cenám plynu
Britská uhelná elektrárna West Burton A. Zdroj: EDF
Zdroj: EDF

Británie obnovila provoz zastaralé uhelné elektrárny kvůli vysokým cenám plynu

Británie v srpnu obnovila provoz zastaralé uhelné elektrárny West Burton A. Informoval o tom server BBC News. Stalo se tak kvůli nízké výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů a vysokým cenám zemního plynu, který má v britském energetickém mixu významné postavení.

Síťový operátor National Grid ESO potvrdil, že vyzval francouzskou energetickou společnost EDF, aby její uhelná elektrárna West Burton A začala znovu dodávat elektřinu. Podle operátora uhlí v současnosti pokrývá zhruba tři procenta celkové spotřeby elektřiny v Británii.

Za obnovou dodávek elektřiny vyrobené z uhlí mohou podle operátora především vysoké ceny zemního plynu. Kvůli tomu je pro operátora výhodné zapojit do výroby i „špinavější“ uhelné elektrárny.

EDF chce definitivně vypnout svou uhelnou elektrárnu West Burton A, jež začala vyrábět elektřinu v 60. letech, v příštím roce. National Grid ESO pak plánuje, že přestane kupovat elektřinu vyrobenou z uhlí nejpozději v roce 2024. V britském energetickém mixu představovalo uhlí před pěti lety 25 procent vyrobené elektřiny, vloni to bylo pouze 1,6 procenta. Podle stanice BBC by však díky vysokým cenám zemního plynu mohlo využití uhlí ve výrobě elektřiny vzrůst.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
martin
7. září 2021, 11:06

A vyborna je aj aktualna cena za MWh, teraz okolo 160 eur, vcera vecer to bolo 190 eur a zelene zdroje pocas noci a bezvetria v Nemecku nevyrobili ani ho...vyse 12h dodavali v nemecku viac ako 40% ee uholne elektrarne a dalsich 13% tie jadrove, to chcem vidiet takuto istu situaciu tak o 5 rokov. Mozno cast nahradia plynom a biomasou ale to je opropti jadru ozaj ekologicke :D

Michal K.
7. září 2021, 11:47

to sa nam tie emisie (najma CO2) ale znizuju ...

JD
7. září 2021, 14:17

Uhelná West Burton A je v kapacitní rezervě, a v listopadu 2022 se má odstavit definitivně, čímž by v UK pod National Grid měla zůstat jen jedna uhelná elektrárna Uniperu v Ratcliffe On Soar.

West Burton A měla vyrábět 3 dny v srpnu, ale protože je plyn v tuhle chvíli dražší, nechali jí běžet. Na jejím konci se zatím nic nemění. Naopak obě uhelné elektrárny by měly být odstaveny dříve, než je vládní deadline 2025.

West Burton B má CCGT a baterie a EDF ji prodala.

Nějaký dramatický dopad na emise to mít nebude.

Emil
7. září 2021, 14:43

Tato jedna mít dramatický dopad na emise nebude, takových případů je ale v Evropě mnohem víc. Podle dat ENTSO-E vzrostla výroba z uhlí jen v Německu a Polsku letos o 32 TWh oproti stejnému období loni, to se přibližně rovná celé naší loňské produkci. A to je do konce roku ještě hodně daleko.

JD
7. září 2021, 15:09

A důvodem té vyšší výroby oproti loňsku je přesně co ?

Nemůže to být třeba také tím, že výroba předtím klesla s příchodem pandemie a útlumem ekonomik, a teď se zvyšuje jak ekonomiky startují ?

Data nezpochybňuji, ale ten důvod je na hlubší analýzu. A z vývoje v posledních dvou letech by se závěry o dlouhodobých trendech měly dělat opatrně.

Emil
7. září 2021, 15:40

Jedním důvodem je určitě oživení poptávky, tím druhým jsou vysoké ceny plynu, které způsobily, že se plyn dostal v merit orderu dokonce i za černé uhlí. Plynové elektrárny jsou totiž na cenu paliva nejcitlivější ze všech. Třeba paroplyn v Počeradech se tento týden rozběhl poprvé od července (s jednodenní výjimkou), když spotové ceny elektřiny přestaly klesat pod 100 €/MWh, a běžně jsou několik hodin denně přes 150 €/MWh.

hellokitty
8. září 2021, 12:25

za mna dobre, uholna elektraren je vacsinu roka vypnuta a zapne sa v pripade nedostatku zdrojov, stale lepsie ako keby bezala nepretrzite aj ked jej kapacitu vedia pokryt OZE

Martin
7. září 2021, 11:51

A vyborna je aj aktualna cena za MWh, teraz okolo 160 eur, vcera vecer to bolo 190 eur a zelene zdroje pocas noci a bezvetria v Nemecku nevyrobili ani h...vyse 12h dodavali v nemecku viac ako 40% ee uholne elektrarne a dalsich 13% tie jadrove, to chcem vidiet takuto istu situaciu tak o 5 rokov. Mozno cast nahradia plynom a biomasou ale to je opropti jadru ozaj ekologicke :D

T
7. září 2021, 13:40

Jak to bude s plynem do elektraren u nas,zasobniky jsou poloprazdne/natoz na zimni obdobi/,nasi byvali spojenci nestihaji dodavat?

Omega
7. září 2021, 22:54

Naši bývalí spojenci stíhají dodávat. Ale aktuálně dodávají podle existujících smluv a u nových se zvýšením dodávek budou trvat na dodání přes NS2. A podle toho jak to vypadá jim to vyjde a NS2 bude akceptován pro dodávky plynu do německa, protože prostě zásobníky prázdné a elektřina potřeba.

Ivan Novák
8. září 2021, 08:50

A smutný vtip, NS2 byl postaven za větší náklady, než kdyby bez sankcí, poplatek za jeho použití proto nebude nízký, i kdyby byl objektivně regulovaný.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se